V létě trávíme spoustu času venku – na zahradě, na chatě, na procházkách, na výletech, pěšky, na kole, … Nejen děti skotačí a řádí. Často se stane, že nás potká nehoda v podobě odřenin plných prachu, štěrku a dalších nečistot. Nejen na ni se nám může hodit tzv. medová mast.
Na recept s názvem medová mast jsem přišla úplnou náhodou při brouzdání v magazínu AKH, kde se o ní zmiňoval aromaterapeut Karel Hadek. Jelikož mne kombinace medu a levandule zaujala a zdála se mi i logická účinnost, kterou slibovala vzhledem k účinku jednotlivých složek, hned jsem si začala hledat podrobné informace v literatuře doma a dalších zdrojích na internetu.
A protože příprava masti je jednoduchá a výsledek je čistě přírodní, vyzkoušela jsem si ji na vlastní kůži. Byla jsem nadšená s výsledkem. Pokud nejste alergičtí na použité složky, mohu ji jen doporučit.
Užití:
- na odřeniny;
- na řezné rány;
- na záněty nehtů;
- na bércové vředy;
- …
Příklad užití: Na odřeniny znečištěné mechanickými nečistotami (prach, štěrk, písek) naneseme vrstvičku masti, překryjeme obvazem. Med nečistoty doslova vytáhne na obvaz, levandule ránu desinfikuje a brání zánětu. Pokud obvaz s mastí na ráně vyschne a přilepí se, stačí z venku postříkat chladnou převařenou vodou a po chvíli povolí.
Příprava masti:
na 100 g medu dáme 5 ml levandulového éterického oleje (cca 150 kapek), můžeme přidat cca 0,1 % jiných EO (3-5 kapek), např. mateřídouška, tymián , dobromysl, apod.
Složky řádně promícháme v čisté nádobě a dáme do uzavíratelných nádobek. Osvědčily se mi velikostně 30 ml dózy nebo skleničky s uzavíráním na závit. Skladujeme v temnu při pokojové teplotě. Jsou skladné i na cesty.
Obzvlášť pokud nemáte zrovna po ruce klasické desinfekce z lékárny. Dokáži si představit, že je i zkombinuji. Tzn. vyčistím peroxidem vodíku a poté nanesu mast a překryji.