Masáž šíje a její blahodárné účinky

Masáž šíje je výbornou prevencí a pomocí při bolesti hlavy, krku či zad v oblasti hrudní páteře. Dobře provedená má blahodárné účinky na naše tělo i psychiku.

Které svaly mohou za problémy v oblasti krční a hrudní páteře?

Největším „problematikem“ je sval trapézový (kápový). Jeho typickou vlastností je, že ve své horní části bývá přetížen a zkrácen, tvoří se na něm spasmy. Ve své střední části má tendenci k ochabování a ve spodní má opět tendenci ke zkrácení. Když si uvědomíme, že začátek má na týlní kosti a krčních a hrudních obratlích a upíná se na nadpažkovou část klíční kosti, nadpažek a hřeben lopatky, je jasné, kde všude se může ozvat bolestí a způsobovat problémy.

Bolest za krkem má na svědomí také zdvihač lopatky, který začíná na krčních obratlích a upíná se na lopatku. Rád se zkracuje.

A ještě tu máme sval rombický (někdy označovaný jako malý a velký sval rombický), jehož horní i dolní část leží pod trapézem a má tendenci  ochabování. Spolu s trapézem má na svědomí tak typická „kulatá ramena“.

Tyto svalové skupiny, spolu se svaly pletence ramenního ovlivňuje právě masáž šíje.

Jakou techniku masáže vybrat?

Stejně, jako každý jsme jiný, jiná může být i prováděná masáž. Masér vybírá techniku masáže po domluvě s klientem. Často je součástí masáže zad.

Určitě doporučuji klasickou relaxační masáž šíje. Pokud při masáži nalezne masér stažená místa, může ji doplnit ošetřením spoušťových bodů (zvláště horní část trapézu a svalová hmota kolem páteře).

Netrpíte-li poruchou krvetvorby je účinná baňková masáž. Popřípadě klasickou masáž končíme přiložením baněk mmj. v oblasti spoušťových bodů.

Jak často je třeba absolvovat masáž?

V případě akutních problémů absolvujte 6 až 10 masážních procedur v několikadenním odstupu (cca týden max 14 dní). Poté, v rámci prevence, si dopřejte masáž jednou za měsíc či měsíc a půl.

Jak si představuji zlatý standard šíjové masáže (jak masíruji já)?

Po úvodním zahřátí provedu klasickou relaxační masáž šíje (včetně ramen a krku), poté procházím reflexní tlakovou masáží kolem krčních a hrudních obratlů a oblastí trapézů. Následně velmi jemnou masáží (i tlakovou) zpracuji zadní část krku, včetně úponů svalů na týlní kosti a uvolním speciálními masážními tahy horní část trapézového svalu a jeho počátek podél páteře.

Po celou  dobu masáže i regenerace po ní je důležité udržet masírovanou oblast v teple.

Upozornění!

Jelikož masáž šíje v oblasti krku může u některých jedinců způsobit bolest hlavy až migrénu, je třeba působit jemně a přizpůsobit masáž jednotlivci!

Zajímavost…

Většina klientů ke konci šíjové masáže začne mít tzv. plný nos, často se jim spustí rýma. Jedná se o pozitivní vedlejší efekt masáže. 🙂 Stejně jako nepřímý vliv této masáže na očistu těla, na ledviny a močový měchýř. Podél páteře totiž probíhá meridián ledvin a močového měchýře.