Slézy a proskurníky

Mezi mé velmi oblíbené léčivé byliny patří rostliny z čeledi slézovitých (Malvaceae). Obzvláště rod slézy (Malva), proskurníky (Althaea) a ibišky (Hibiscus). Na této stránce se budu věnovat prvním dvěma rodům a ibišky naleznete na webové stránce věnované přímo jim.

Na bližší určení slézů je nejlepší Klíč k určování rostlin a rostlina v ruce. Se slézy mi to občas připadá jako s některými druhy svízelů, taky jsou si hrozně podobné. Rozlišit na fotografii sléz velkokvětý a sléz pižmový může být leckdy oříšek. Má fotogalerie slézovitých je zde.

Všechny slézy jsou i v pozdním létě pastvou pro včely.

Základní užití slézovitých rostlin je dané vysokým obsahem slizovitých látek. Proto je vesměs používáme všude tam, kde potřebujeme, aby nám jejich sliz pokryl rozbolavělou sliznici či tkáň a tím vytvořil bariéru proti vstupu bakterií do postiženého místa, zmírnil podráždění, zklidnil ji, ulevil od bolesti a urychlil hojení. Nejčastěji se jedná o záněty v oblasti horních a dolních cest dýchacích a trávicí soustavy. Při vnitřním použití jsou to např.  laryngitidy, bronchitidy, zápal plic, žaludeční vředy, zánět střev, … a při vnějším použití např. popáleniny, pohmožděniny, ale také např. ekzémy či vyrážky.

 

Sléz maurský

Sléz maurský

Sléz maurský

Latinsky: Malva mauritiana, syn. Malva ambigua, syn., Malva erecta

Slovensky: Slez maurský

Německy: Mauretanische Malve

Anglicky: Moorish mallow

Lidový název: Koláček, chlebíček, pagáček

Jedná se o jednoletku. Sbírá se květ, list, popř. plod. Nejvyšší obsah účinných látek má však květ. Krásně zbarvuje čaje do modra, což je velmi oblíbené zvláště dětmi. Velmi podobný, jen méně vzhledově výrazný je příbuzný sléz lesní.

Sléz velkokvětý

Sléz velkokvětý

Latinsky: Malva alcea

Slovensky: Slez liečivý

Německy: Rosen-Malve 

Anglicky: mallow

Lidový název: dtto sléz přehlížený

Trvalka, patří mezi léčivé slézy. Mladé lístky se mohou používat do salátů, poupata i plody jsou náhradou kaparů, masti na popáleniny, pohmožděniny nebo na zklidnění po bodnutí hmyzem a samozřejmě květy do čajů na bronchitidu, kašel, astma… 

Sléz přehlížený

Sléz přehlížený

Sléz přehlížený

Latinsky: Malva neglecta

Slovensky: Slez nebadaný

Německy: die Weg-Malve

Anglicky: Dwarf Mallow

Lidový název: chlebíčky, patáčky, koláčky, boží koláčky, …

Sléz přehlížený je jednoletka. Roste na mezích, rumištích, pastvinách apod. Užití má stejné jako ostatní druhy slézů. 

Topolovka růžová (proskurník topolovka růžová)

Topolovka růžová alias slézová růže

Latinsky: Alcea rosea

Topolovka růžová, varieta nigra

Slovensky: Ibiš ružový, syn. topoľovka ružová

Německy: Stockrose

Anglicky: (Black-, Pink-, White-) Hollyhock

Lidový název: slézová růže

Je to trvalka, je je často pro svůj krásný vzhled pěstovaná ve venkovských zahradách. Má různé barvy, ke sběru a užití se doporučuje tmavá varieta nigra, ostatní barvy nemají prý tak velký účinek.

Sbírá se květ. Krom běžného užití typického pro slézovité rostliny se užívá čaj jako pomocný prostředek při léčbě chronické zácpy na změkčení stolice.

 

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský

Latinsky: Althaea officinalis

Německy: der Eibisch

Anglicky: Marsh Malow

Lidový název: ibišek (mezi ibišky však nepatří !)

Je to trvalka. Sbírá se květ, list, kořen. Obsahuje sliz, škrobové látky, glukózu, asparagin, betain, pektiny, flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny, stopy silice, ….

Jak anglický název napovídá, dělala se z něj původní podoba oblíbených cukrovinek marshmalow. 

Jak připravujeme slézovité byliny?

Čaj ze slézovitých bylin (sléz maurský, topolovka růžová, proskurník lékařský apod.) a slizovitých (lněné semínko) děláme jako macerát, tzn. louhujeme ve studené vodě několik hodin (6 – 24 h), poté přihřejeme na teplotu k pití (+- 40°C). Pokud mícháme s jinými bylinami, přidáme macerát do již zcezeného nálevu či odvaru z ostatních bylin a pijeme.

Tento macerát je možné užívat vnitřně, ale také na obklady.

Obklad připravíme tak, že teplý čaj smícháme s trochou sypké směsi (např. ječná mouka, mleté ovesné vločky) a naneseme na postižené místo. Překryjeme látkou a obalíme šátkem či ovážeme. Několikrát denně vyměníme. Je možné nechat nasáknout také vrstvenou gázu a použít stejným způsobem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *