Svět léčivých bylinek mne uchvátil již v dětství. Vyzkoušené a léty prověřené znalosti o některých mých oblíbenkyních se vám zde budu snažit předat. Stačí najet v menu na kolonku „Bylinky v prevenci a pro zdraví“ a vybrat si z rozbaleného menu. Další zajímavosti naleznete i v rubrice O bylinách.
O bylinkách existuje spousta zajímavých a dobrých webů. Mezi mé oblíbené patří https://botanika.wendys.cz/ a https://www.bylinkyprovsechny.cz/. Přesto nejvíce kvalitních informací nacházím ve starých herbářích, v knihách renomovaných bylinářů a v odborných medicínských, farmaceutických či botanických publikacích. A některé znalosti přináší každodenní život.
Základní knihou byla a je pro mne kniha Naše rostliny v lékařství, autora Jaroslava Korbeláře a Zdeňka Endrise (vydání z roku 1970 a 1981). Další následovaly.
Mezi nejznámější české bylináře, kteří se snažili nejen léčit, ale i zanechat mnoho zkušeností o bylinkách dalším generacím, patřili Jiří Janča a Josef Zentrich, autoři (nejen) skvělého 7 dílného Herbáře léčivých rostlin, Pavel Váňa autor mnoha knih o bylinách, léčivých houbách, stromech či keřích atd. Dalšími kvalitními autory jsou třeba Josef Jonáš, Waldemar Grešík.
Často bývá velmi vyzdvihována kniha autorky Marie Treben Zdraví z boží lékárny. Určitě je plná zajímavých rad a zkušeností této rakouské bylinářky, nicméně ne všechny jsou vhodné, dle mého, jako zdroj informací pro nováčky v oblasti bylinek. Je mnoho receptů, které by mohly spíše ublížit, pokud by je laik použil.
Pro mne byla zajímavá i knížka Velká kniha léčivých rostlin autora Michaela Castlemana. Obzvlášť část týkající se historie přírodního léčitelství.