Růže stolistá

Latinsky: Rosa centifolia
Slovensky: Ruža stolistá
Německy: Die Hundertblättrige Rose
Anglicky: Rose
Lidový název: stolistka

Růže stolistá je jednou z nejvoňavějších růží pěstovaných po staletí ve venkovských zahradách. Dle dostupných informací vznikla přirozeným křížením nejpravděpodobněji  z růže galské, damašské a šípkové. Od svých předchůdkyň si přinesla bohatou násadu květů, omamnou silnou vůni a vitalitu. Vytváří lehce neuspořádané husté keře kvetoucí na konci jara záplavou nejčastěji růžových květů.

Právě květy daly růži její druhové jméno. Okvětní plátky jsou růžové barvy, mohou však být i červené či bílé, a v jednom květu jich bývá i kolem šedesáti. Intenzivně voní čerstvé i sušené.

Z růže stolisté, stejně jako z růže damašské, se extrahuje růžová silice, tzv. růžový olej, který je vzhledem k množství potřebných květů na 1 g silice velmi drahý. Používá se ve farmacii, v parfumerii, v potravinářství, v kosmetickém průmyslu…

 

Jaké má růže stolistá dle tradiční lidové medicíny účinky?

Stolistka má antivirové, imunitu posilující, svíravé, afrodisiakální, relaxační, zklidňující a hydratační  účinky.

Kdy ji použijeme?

vnitřní užití (většinou formou nálevu, běžně ve směsi s dalšími bylinami) –

  • při astmatu, při bronchitidě;
  • při chřipce a nachlazení;
  • při průjmech;
  • při virózách obecně (některé studie dokonce zmiňují pomocný léčebný efekt např. i při počáteční léčbě infekcí HIV)

vnější užití –

  • kloktadlo na hlasivky;
  • masáže – úleva a relaxace – formou macerátu růžových lístků v základovém oleji nebo EO z růže;
  • relaxační a hydratační koupel – nálev z růžových lístků do teplé vody, čas lázně cca 20 minut; popř. koupelová sůl s růží;
  • pro pokožku poškozenou, začervenalou a podrážděnou, obzvláště se hodí pro suchou, zralou a citlivou pleť;

V září 2019 jsem oslovila o informace k růži stolisté uznávaného bylináře Vláďu Vitáska. Velmi ochotně a rychle mi e-mailem zaslat své poznatky i s recepty. Velmi si toho cením a děkuji mu i touto cestou a přikládám je sem i pro případné další zájemce.

Růže stolistá – dle Vládi Vytáska

Recepty s růží stolistou:

Čaj pro relaxaci – má vlastní směs

stejným dílem – okvětní plátky růže stolisté, květ levandule lékařské, list aloisie trojlisté

1 čajovou lžičku směsi v hrnku zalijeme vřící vodou a po 15 minutách scedíme. Pijeme  teplé, můžeme osladit medem.

Domácí lázeňská koupelová sůl s levandulí a růží

Domácí koupelová sůl s růží a levandulí

Složení: mořská sůl, epsomská sůl, jedlá soda, květ levandule lékařské, okvětní plátky růže stolisté, směs EET: geránie, mandarinka červená, máta peprná, citron, ylang – ylang: mořská sůl, epsomská sůl, jedlá soda, květ levandule lékařské, okvětní plátky růže stolisté, směs EET: geránie, mandarinka červená, máta peprná, citron, ylang – ylang

Účinky: Uklidňující a uvolňující účinek. Pomáhá snížit křeče a má pozitivní vliv na nervovou soustavu díky vysokému obsahu hořčíku.

Domácí růžový olej (olejový macerát)

Plátky růží v mandlovém oleji.

Nasbírané okvětní plátky růže nasypu volně do čisté vypařené sklenice, zaleju rostlinným olejem za studena lisovaným (mandlový je NEJ, ale může být i slunečnicový nebo řepkový,  …, jen ne moc aromatický). Zavřu víčkem a nechám stát cca 3 (až 6) týdny při pokojové teplotě a v temnu. Většinou ho mám v obýváku na skříni a ?  každý den jej několikrát otočím, aby se hnul. Pak jej přecedím přes plátýnko a vymačkám. A když je těch růžových lístků víc, můžeme to s tím samým olejem ještě zopakovat. Pak přidám trochu vitamínu E (v mandlovém je, tam nemusím) a naliju do lahviček, z kterých pak používám. Jako všechny domácí oleje, pak je dobré jej mít v temnu a chladu! Růžová vůně se rozvine při natření na kůži. ?