Rod ibišků (Hibiscus) je, jako další z čeledi slézovitých, mým oblíbeným. Neznám nikoho, kdo by se se zástupci tohoto rodu vědomě či nevědomě nepotkal. V obchodech kupujeme ovocné čaje různých druhů a v málokterém chybí ibišek súdánský (viz úvodní foto). V zahradách se skví odolný ibišek syrský a v pokojích nám dělají radost krásné květy ibišku čínského. Jejich domovinou jsou tropy a subtropy celého světa. Jejich krásné květy jsou krátkověké, vydrží zpravidla jeden den. Většina ibišků je jedlých a některé jsou léčivé.
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) – tzv. venkovní ibišek
Ibišek syrský je hlavně okrasná rostlina, nesbírá se. Jedovatý není a dle některých pramenů se používá také pro čaje. Ale nenašla jsem relevantní zdroj informací, takže ruku do ohně bych za to nedala.
Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa)
To je ten ibišek, který najdete všude v ovocných čajích. Dává jim krásnou červenou barvu. Otevřená sebraná poupata ibišku súdánského – sbírají se, suší a dávají do čaje, u nás neroste. Prodává se také sušený proslazený k přímé konzumaci. Ze zdužnatělých kalichů se připravují šťávy a sirupy, připravuje se z něj i samostatný nálev. Pije se teplý i studený, je velmi osvěžující. V tradičním léčitelství se používá např. při kocovině, díky své močopudnosti jako diuretikum. Dále je schopen snižovat horečku, rozpouští usazeniny v cévách, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a krevní tlak, chrání sliznice střev i močového ústrojí, působí protizánětlivě.
Ač se často píše, že má ochranný vliv na žaludek a střeva, není to jednoznačné. Ze zkušeností lidí z mého okolí mohu říci, že některé osoby naopak nemohou konzumovat čaje s jeho obsahem, jelikož je pak „zlobí žaludek“. Je to velice individuální.
Ibišek čínský (Hibiscus chinensis) – čínská růže – pokojový ibišek
Tento druh ibišku patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Květy ibišku čínského jsou jednoduché či plnokvěté, barvy od žlutooranžové po sytě červenou. U nás se nesbírá a neužívá.
„V Číně se šťáva z korunních plátků se používá k zastavení krvácení, zmírňuje menstruační bolesti, zmírňuje křeče a léčí pohlavní choroby. Tak šťávu lze zahustit až na černé barvivo. Používá se do řasenek a leštidel do bot.“ (dle Vermeulen Nico: Encyklopedie bylin a koření, 1999)
Další druhy ibišků? Např. Hibiscus acetosella, H. Cannabinus, H. diversifolius, H. heterophyllus, H. moscheutos, H. mutabilis, H. sinosyriacus, H. syriacus, H. trionum.