Domácí jablečný ocet

Letošní jaro ovocným stromům nadělilo pořádný mrazík do květů, takže úroda nic moc. Naše letní jabloň původně slibovala pořádnou úrodu, ale nakonec bylo jen k ochutnání, na štrůdl a ten zbytek si načaly vosy a sršně. Ale díky nim jsem se rozhodla alespoň ta nakousaná sladká jablka zužitkovat na jablečný ocet.

Čerstvě připravený základ na jablečný ocet, než byl postaven do kouta ke kvašení.

Už jsem se kdysi dávno o něj trochu neumětelsky pokoušela a nepovedl se mi. Letos jsem se do něj pustila znovu a ejhle, navzdory vedrům při zrání kvasu se tentokrát povedl.

Stočené malé lahvičky jablečného octa. Odrůda jablka „průsvitné letní“.

Mám svůj „bio“ jablečný ocet! 🙂

Má barvu přesně dle odrůdy jablek, z které jsem jej dělala, jemně octově voní a kyselý je dost – to zhodnotila rodina, kterou jsem donutila při stáčení do lahviček ochutnat neředěný. 😀

Vzhledem k tomu, že je nefiltrovaný a nepasterizovaný, je tzv. živý, a očekávám, že se v něm časem utvoří i nějaký zákal.

Účinky:

  • navozuje pocit sytosti, což následně vede ke konzumaci menšího množství kalorií.
  • podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči, a tím podporuje trávení a štěpení tuků a urychluje metabolismus;
  • snižuje hodnoty cholesterolu v krvi;
  • pomáhá snižovat hladinu glukózy;
  • pomáhá udržovat přirozeně kyselé pH kůže;
  • má protiplísňové, antibakteriální a antiseptické vlastnosti;

Užití jablečného octa je velmi široké. Jak jej užít např. v kuchyni najdete např. zde na webu Jíme zdravě

Vnitřní užití:

  • jako dochucovadlo – do zeleninových salátů, zavařování či k doladění některých nápojů;
  • jako základ bylinných a kořeněných octů – do lahvičky octa přidáme některou bylinku, dle požadovaného užití a účinku – např. levanduli, rozmarýn, pepř, nové koření, chilli;
  • při redukční dietě – v kombinaci se úpravou jídelníčku a navýšením pohybové aktivity však mohou být výsledky překvapivé;
  • doplňuje i minerály, zvláště draslík;
  • při zvýšeném cukru v krvi a zvýšeném cholesterolu;
  • dle lidových receptů tzv. čistí krev.

Vnější užití:

  • pro kosmetické účely – naředěný jako pleťovou voda či tonikum na mastnou pleť, jako oplach vlasů po umytí pro jejich lesk;
  • do lázně nohou – protiplísňový účinek a při pravidelné každodenní několikaminutové koupeli i omezení zápachu nohou při nadměrném pocení;
  • obklady – na otoky při naraženinách, vymknutém kotníku apod.;
  • pro masáže – např. na revmatické klouby a při otocích – ideální je použít třeba rozmarýnový nebo levandulový;
  • potřít hmyzí štípance – sníží otok a omezí svědění
  • při horečce se stejně jako víno může použít naředěný k otírání pokožky celého těla po zábalu;
  • při úklidu v domácnosti – má antiseptické účinky a dobře odmašťuje;

Recept na vnitřní užití:

1 lžička až 1 lžíce (max) do sklenice vody, dle chutí je možno přidat lžičku medu – promíchat a pít nejlépe na lačno.

Osobně jde o docela chutný nápoj, který může být i příjemným zpestřením letního pitného režimu, protože dobře zahání žízeň. Obecně se nedoporučuje dlouhodobé pití a překračování cca 2 lžic jablečného octa denně. S tímto názorem rozhodně souhlasím, viz upozornění níže.

Upozornění!!

Nikdy vnitřně neužíváme neředěný! Může podráždit sliznice dutiny ústní, jícnu či žaludku.

Při dlouhodobém užívání může mít vliv na snížení ukládání vápníku v kostech! Pozor obzvláště při osteoporóze!

Po vnitřním užití je vhodné vždy vypláchnout ústa čistou vodou, aby kyselina octová při dlouhodobém působení nenarušovala zubní sklovinu.

Rubriky: Články, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Napsat komentář

Levandulový sirup

Je plné léto a je čas květu mnoha voňavých bylinek. Mezi ně patří stálice mezi voničkami levandule lékařská. Všichni víme, že je fajn jako čaj na nervy, do polštářků na dobré usínání nebo třeba jako voňavé potěšení do skříně, díky kterému nám moli dají vale. Jednou z mnoha možností využití levandule je výroba levandulového sirupu.

V knížkách a na webu najdete spoustu variací na výrobu tohoto skvělého doplňku letních drinků, jednu vám nabízím i já. 🙂

Recept na levandulový sirup

  • 1 l převařené vychladlé vody
  • 2 – 3 pěkné hrsti levandulových květů i s částí stonku – někdo si dal práci i s počítáním květenství, prý cca 40 🙂
  • 3 citrony v bio kvalitě
  • 1 kg cukru krystal
  • 2 lžičky kyseliny citronové (pokud chcete, aby vám vydržel i ve spíži na chladnější období)

Prvně  si pohrajeme s citronem. Pořádně jej omyjeme a osušíme. Okrájíme tenkou vrstvu kůry bez albeda, to je to bílé pod žlutou vrstvou :), kůru odložím na talířek a albedo oloupeme a vyhodíme, protože je nahořklé a nemuselo by všem konzumentům v sirupu chutnat. Nemáme-li problém s jemnou hořkostí albeda, můžeme samozřejmě ponechat. Poté citron nakrájíme na kolečka.

Do vychladlé převařené vody vložíme levanduli, citron i kůru. Zakryjeme a necháme 24 hodin stát někde na chladnějším místě. Macerát získá krásnou růžovou barvu a omamnou levandulovou vůni. Scedíme jej a řádně vše vymačkáme.

Macerát dáme na plotnu a přivedeme k bodu varu, ale pozor, nevaříme! Jakmile je horký, pomalu přisypeme a rozpustíme cukr, necháme chvilku opět prohřát a doplníme kyselinou citronovou. Pokud se náhodou vytvoří na hladině pěna, sebereme a odstraníme. Po cca 5 minutách s teplotou těsně pod bodem varu vypneme plotnu a hotový sirup naléváme do čistě vymytých a ideálně předehřátých lahví, ihned víčkujeme a obrátíme vzhůru nohama. Vyčkáme do vychladnutí, označíme a můžeme dle libosti užívat. Pokud nevypijeme hned, měl by sirup vydržet v chladné tmavé spíži bez problémů do zimy.

Návrh na letní drink s levandulovým sirupem

Smícháme mátové listy, sodovku (nebo třeba kupovanou citrusovou limonádu) a levandulový sirup a je hotovo. Chceme-li, ozdobíme květy slézu, růže nebo levandule nebo doplníme třeba kousky melounu nebo zahradním ovocem. Nabízí se např. měsíční jahody či maliny. Před podáváním vychladíme  lednici nebo doplníme ledem a můžeme popíjet.

Pokud chcete drink pro dospělé, zkuste přidat „panáčka čisté vodky“, nebo perlivé víno místo části sodovky. Jupííí!

Zkuste si teď v létě třeba také Citronový sirup s alojzkou

 

Přeji pohodové léto a dobrou chuť!

 

 

Rubriky: Články, Nápoje, O bylinách | Napsat komentář

Na ucpané nosní dutiny trochu jinak

Máte ucpané nosní dutiny? Pokud nemáte bakteriální zánět, zbytnělou sliznici, polypy apod., což řeší na ORL, zkuste se domluvit s nějakým masérem či fyzioterapeutem, ať vám udělá opravdu poctivou masáž horní části zad a krku včetně reflexní tlakové masáže kolem páteře. Dobře je popsána např. v knize Reflexní terapie od manželů Patakyových.

Při a po masáži by se vám dutiny měly začít uvolňovat. Pokud jsou tedy plné. Bude-li vaše tělo na masáž takto reagovat, opakujte cca po 4 dnech až týdnu alespoň 6x. Poznáte, že už je to v pohodě. Já používám při masážích ještě éterický olej majoránkový či levandulový. Je neuvěřitelné, jak je tělo propojené.

Rubriky: Články, Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , | Napsat komentář

Pestrá strava aneb trocha jarní očisty s řeřišnicí černou

Zkuste zařadit na jarní jídelníček řeřišnici černou. Nyní na jaře je nejlepší. Až půjdete na procházku, dívejte se kolem vody, určitě na ni narazíte. Natrhejte vrchní části rostlin – listy, nať i kvetoucí část – a buď rovnou do pusy jako chuťovku nebo do salátu či na chleba s máslem.

Ve volné přírodě ji najdete vcelku hojně  v proudící i stojaté vodě, v téměř každém zamokřeném místě i na zaplavovaných loukách. Já ji sbírám u potůčku mezi lesy.

Řeřišnice hořká – Zatím je vidět, brzy zaroste vyšším tužebníkem odvedle, a bude „neviditelná“.

Je to blízká příbuzná známější potočnice lékařské. Je jí velmi podobná co do vzhledu i účinku. Bohužel potočnici u nás téměř nenajdete.

Řeřišnice je dobrá na podporu trávení, při cukrovce, ale také pro ledviny. Obsahuje mnoho vitamínu C a hořčičné silice. Řeřišnice má chuť pikantní, možná trochu křenovou, na chlebu a v salátu je moc dobrá. 🙂 Mně chutí připomíná jemnější řeřichu setou.

Užití např.  https://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/218-cardamine-amara-rerisnice-horka

Rubriky: Články, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , | Napsat komentář

Jaro je tu – osvěžte si základní pravidla sběru, sušení a skladování bylinek

Je tu jaro a začíná sběr nových zásob bylin na  podzim a zimu, kdy už si na zahradě a na louce nikde nic kloudného na dobrý léčivý čaj nenajdeme.

Samozřejmě někdo bylinky nesbírá a pak si poběží koupit do lékárny či jiného obchodu nějaký bylinkový čaj. Bude věřit, že je v něm vše, co na obalu píší a v co nejlepší kvalitě. Pokud však patříte mezi ty, kdo si bylinky raději nasbírají na vlastní zahrádce či ve volné přírodě, jsou pro vás určeny další řádky. Vy totiž víte, že je důležité, jaké bylinky jste si do čaje usušili, jaké jste si namíchali a jak uskladnili.

 

Chceme mít po ruce co nejkvalitnější rostlinnou drogu, kterou budeme později užívat. Zamýšlíme se tedy nad tím, jak to uděláme co nejlépe. Jaká jsou pravidla pro sběr, sušení a skladování bylin? Tyto otázky vám zodpovím na stránce Sběr, sušení a skladování bylinek.

Rubriky: Články, O bylinách | Napsat komentář

Dárkový poukaz

Opět se blíží čas vánoc a vy přemýšlíte, co dát pod stromeček?! Darujte svým přátelům či blízkým dárkový poukaz na masáž! Není lepšího dárku než relaxace a uvolnění z rukou profesionální masérky! Výše ceny poukazu masáž je na Vás. 🙂

Kontakt

Vzor poukazu – text je možné upravit dle přání kupujícího.
Rubriky: Články, Nabídka AB-regenerace | Štítky: | Napsat komentář

Čisté brýle jedním cáknutím

Ke zdraví patří i hygiena prostředí. Já, jakožto „obrýlený tvor“ mám neustálý problém s čistotou skel. Mastné fleky, přes které by na klienta hleděly oči masérovi, nejsou právě dobrou vizitkou. Horká voda a jar fungují sice skvěle, ale ne vždy jsou po ruce, tzn. je na řadě domácí výroba rychlého spreje na čištění brýlí.

Obětovala jsem:

? 30 ml slivovice (55 % alkoholu) + 15 kapek citronového éterického oleje

Jen stačí smíchat v rozprašovači a skvělý čistič je na světě. Alkohol čistí, desinfikuje, rychle se vypařuje, citronový EO také, zároveň nemastí, ale vysušuje a funguje jako antiseptikum.

Čištění brýlí je jednoduché.

Stačí protřepat, cáknout a vyleštit. ?

Super! ? A vejde se do kapsy.

Rubriky: Aromaterapie a využití éterických olejů, Články | Štítky: , , , | 1 komentář

Medová „mast“ – nejen na odřeniny

V létě trávíme spoustu času venku – na zahradě, na chatě, na procházkách, na výletech, pěšky, na kole, … Nejen děti skotačí a řádí. Často se stane, že nás potká nehoda v podobě odřenin plných prachu, štěrku a dalších nečistot. Nejen na ni se nám může hodit tzv. medová mast.

Na recept s názvem medová mast jsem přišla úplnou náhodou při brouzdání v magazínu AKH, kde se o ní zmiňoval aromaterapeut Karel Hadek.  Jelikož mne kombinace medu a levandule zaujala a zdála se mi i logická účinnost, kterou slibovala vzhledem k účinku jednotlivých složek, hned jsem si začala hledat podrobné informace v literatuře doma a dalších zdrojích na internetu.

A protože příprava masti je jednoduchá a výsledek je čistě přírodní, vyzkoušela jsem si ji na vlastní kůži. Byla jsem nadšená s výsledkem. Pokud nejste alergičtí na použité složky, mohu ji jen doporučit.

Užití:

  • na odřeniny;
  • na řezné rány;
  • na záněty nehtů;
  • na bércové vředy;

Příklad užití: Na odřeniny znečištěné mechanickými nečistotami (prach, štěrk, písek) naneseme vrstvičku masti, překryjeme obvazem. Med nečistoty doslova vytáhne na obvaz, levandule ránu desinfikuje a brání zánětu. Pokud obvaz s mastí na ráně vyschne a přilepí se, stačí z venku postříkat chladnou převařenou vodou a po chvíli povolí.

Příprava masti:

na 100 g medu  dáme 5 ml levandulového éterického oleje (cca 150 kapek), můžeme přidat cca 0,1 % jiných EO (3-5 kapek), např. mateřídouška, tymián , dobromysl, apod.

Složky řádně promícháme v čisté nádobě a dáme do uzavíratelných nádobek. Osvědčily se mi velikostně 30 ml dózy nebo skleničky s uzavíráním na závit. Skladujeme v temnu při pokojové teplotě. Jsou skladné i na cesty.

Obzvlášť pokud nemáte zrovna po ruce klasické desinfekce z lékárny. Dokáži si představit, že je i zkombinuji. Tzn. vyčistím peroxidem vodíku a poté nanesu mast a překryji.

Rubriky: Články, O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , | Napsat komentář

Právě kvete růžový poklad růže stolistá

Květ růže stolisté

Nasbírejme si růžové okvětní plátky. Růže stolistá (Rosa centifolia)  kvete jen teď v červnu a už za týden či dva nebudeme mít příležitost. „Stolistka „totiž patří mezi druhy, které kvetou jen jednou ročně (tzn neremontují) na rozdíl od některých dalších druhů a odrůd růží. Snad proto si to vynahrazuje a ohromuje nás bohatou záplavou květů a omamnou vůní.

Růžové plátky – sušení volně na tácu.

Sběr růže stolisté provádíme každý den vždy za plného slunce, až když oschnou květy od ranní rosy. Při práci se kocháme nádhernou růžovou vůní. Trháme plně rozkvetlé květy, ze kterých poté otrháme všechny okvětní lístky.

Pokládáme v jedné vrstvě na jemný papír či síto a necháme schnout. Pokud používáme sušičku, hlídáme, aby teplota při sušení nepřesáhla 40°C.

 

 

Rubriky: Články, O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , | Napsat komentář

Příklad z praxe – Breussovou masáží proti bolesti meziobratlových plotének

Mám skvělý pocit! Po pár dnech od masáže u mne jsme se setkaly s jednou mou klientkou na jedné společenské akci. Ani jsem se s ní nestihla pomalu pozdravit a již mne zahrnovala superlativy, jak je jí skvěle a dobře, že je nový člověk a cítí se úplně úžasně, uvolněně a bez bolesti, jak už dlouho ne.

Velmi mne to potěšilo, jelikož paní má dlouhodobé problémy s vyhřezlými ploténkami a Breussovu masáž zkusila jako další z mnoha pokusů něco udělat s bolestí, která ji provází. Šla na ni poprvé, neměla žádná velká očekávání a říkala, že to přinejmenším nebude horší než to je.

Breussova masáž je velmi klidná masáž třezalkovým olejem, která má za cíl uvolnit, zrelaxovat svalstvo okolo páteře a vyživit meziobratlové plotýnky. Musím při ní být velmi opatrná a vnímavá, abych náhodou nepůsobila jakoukoli bolest.

Téměř hned po absolvování masáže klientka hodnotila kladně pohodu a uvolnění, které pociťuje, nicméně já jsem tomu ještě příliš velkou váhu nedávala, protože vím, že dlouhodobější  účinky masáže se projeví až druhý, třetí den po masáži.

Proto mám stále pocit zadostiučinění, když jsem po 4 dnech viděla klientku, jak s jiskrou v oku a dobrou náladou hodnotí svůj stav a mou pomoc! 🙂

Sice bude třeba ještě pár návštěv a doživotní cvičení, ale život bez bolesti za to stojí!!

Rubriky: Články, Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

Medová masáž – kúra, jako stvořená pro jaro

Jaro se začíná hlásit plnou silou a my se snažíme překonat jarní únavu, která se v tomto čase navzdory probouzející přírodě neodbytně hlásí. Pomalu den po dni se rozhýbáváme, ubíráme vrstvy oblečení na ven, odhalujeme svou kůži laskavému slunci a necháváme ji dýchat. Intuitivně se snažíme rozproudit metabolismus, probudit tu energii, která v nás dřímá. Jednou z cest, jak tělu pomoci je detoxikační medová masáž.

Po jejím absolvování se cítíme uvolněně, vyladěně. Kůže je prohřátá, prokrvená, látkový metabolismus v místě masáže i celkově je zrychlený. Dochází tím k odvodu nahromaděných odpadních látek a zplodin metabolismu z periferie do krve a dále ledvinami ven z těla.

Nejen dívky a dámy ocení, že detoxikační medová masáž aplikovaná na stehna a boky účinně potlačuje celulitidu a kůže je na dotek jemnější a vypjatější.

A jako skvělý benefit naše tělo využije léčebné a regenerační účinky medu, které

Při detoxikační medové masáži se používá pravý včelí med.

vstřebá kůží. Med má antibakteriální účinky, hojí rány, pomáhá obnově tkání, snižuje otoky. Obsahuje a také při masáži předává řadu minerálních látek, např. draslík (K), vápník (Ca), hořčík (Mg), železo (Fe), mangan (Mn), zinek (Zn) a křemík (Si). Z vitamínů to jsou především vitamíny skupiny B, vitamín C a dále další biologicky aktivní látky z řad enzymů, barviv atd.

Přijďte a vyzkoušejte!

Rubriky: Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

Plíce po Covidu-19 – jak je podpořit?

Článek se upravuje…

Nemusíte být právě po Covid-19, aby se Vám špatně dýchalo. Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc a Univerzity Palackého v Olomouci připravili před časem obecné rady, jak naše plíce regenerovat jednoduchým cvičením. ?  ? Článek naleznete na níže uvedeném odkazu. A jako bonus je zde ke stažení brožura s uvedeným cvičením.

Jak cvičit plíce a dýchání po prodělání COVID-19? Odborníci nabízejí sadu cviků

Rubriky: Články, Rekondiční cvičení, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , | Napsat komentář

Bylinky jsou má vášeň

Miluji všechny bylinky a potřebných je „něurekom“, a mám jich na zahrádce opravdu mnoho. Leč k některým chovám přátelský, ba až vášnivý vztah. Podezřívám je, že si mne samy přibírají do své aury a já je podvědomě pouštím do té své. Dle mého je to opravdu o tom nevyzpytatelném energetickém působení mezi živými organismy. Tento zvláštní vztah je v čase proměnlivý. Bylinka, která mne jednou přitahuje svou vůni, příště může být nezajímavá či až nepříjemná.

Své první bylinky jsem přijímala opravdu jen intuitivně, emočně. Velké trsy sušené máty jsem si tahala už jako dítě v náručí do auta zabalené v novinách. Bez ní jsem od babičky prostě nejela, i kdybych se do auta neměla vejít. Rodiče měli naštěstí pochopení. 🙂

Babiččina dobromysl, yzop, máta, meduňka a řepík mi rostou v zahrádce ještě dnes. Jiné, jako např. divizna, levandule, mateřídouška, aloisie a měsíček si mne prostě našli.:)

Levandule lékařská

Levandule lékařská

Doma mi roste jeden keř levandule již 17 let. Květ má lehce rozvolněný, jemně fialový. Každý rok ji řežu kvůli místu hluboko do dřeva, ač všude varují, že se vysílí, vymrzne, nemá se to, atd… A ona prospívá a každým rokem mi dává náruč plnou úžasně vonících květenství. Koupila jsem si jinou odrůdu, také levanduli lékařskou, s krásným tmavě fialovým kompaktním květem. Roste také hezky, pěkně voní, ale její vůně mne neoslovuje … nebo já ji?! A má dcera? Ta má raději vůni té nové.

A ještě třeba k yzopu, jeho nádherně hořce kafrovitá vůně, té se nedá odolat. Taková potřeba zabořit ruce do keříků nebo je jen pohladit a pak k rukám čichat a zhluboka dýchat… 🙂 A jak řekla jedna má kolegyně: „Ten ale smrdí.“ 😀

Rubriky: Články, O bylinách | Štítky: , | Napsat komentář

Dárkový poukaz dle vlastního výběru

Sháníte dárek pro své blízké, přátele či kolegy?! 🙂

Kontakt

Dárkový poukaz dle vlastního výběru.

Rubriky: Články, Nabídka AB-regenerace | Štítky: | Napsat komentář

Bylinky na nachlazení

Podzim je tu v plné síle a zkouší naši odolnost, ať tu fyzickou, či psychickou. Dny jsou kratší, noci se protahují. Studené, sychravé počasí, vítr, déšť jsou našimi častými společníky, zatímco sluníčko se ukazuje méně a s menší intenzitou. Tělo už si musí zvykat na chlad, vlhko a méně světla a je třeba myslet na prevenci nemocí z nachlazení. Jednou cestou, jak podpořit tělo, je pití bylinkových čajů. Bylinek, které lze použít, je velké množství.

Já si už nějaký ten pátek míchám vlastní směsi z bylinek, které si sama sbírám a suším. Některé mám oblíbenější než jiné, ale příprava čaje je u všech stejná. Návod najdete na konci článku.

Zkuste některé z těchto variant směsí:

Na dýchací cesty, při nachlazení

  • nať mateřídoušky, nať dobromysli, květ slézu, květ divizny;
  • květ divizny, majoránka, semeno anýzu, kvetoucí nať yzopu lékařského;
  • nať dobromysli, květ divizny, květ topolovky, nať majoránky, semeno anýzu, kvetoucí nať yzopu lékařského;
  • šípkový čaj;
  • zázvor se skořicí a medem;

Při kašli a začínající bronchitidě

  • k výše uvedeným bylinkám můžeme přidat podběl a plicník.

Při zvýšené teplotě

  • k výše uvedeným bylinkám přidáme např. květ bezu černého nebo kvetoucí nať tužebníku jilmového, lipový květ, heřmánek – snižují mimo jiné horečku a podporují pocení;

Při bolesti v krku

  • nať řepíku lékařského, květ měsíčku a slézu – kloktáme a popíjíme.

Na zklidnění a posílení nervové soustavy

  • květ levandule, list aloisie (nebo meduňky), okvětní plátky růže stolisté;
  • list meduňky, list aloisie, nať dobromysli;
  • kvetoucí nať třezalky, nať dobromysli, list meduňky;
  • nať vřesu, list meduňky, list aloisie;

Další rady pro posílení imunity, při nachlazení či bolestech v krku najdete i v dalších článcích na tomto webu a to v rubrice Zdraví a rady pro zdraví.

Univerzální návod na přípravu čaje

1 lžičku směsi dáme do hrnku a zalijeme vřící vodou. Necháme zakryté stát a po 15 minutách scedíme. Pijeme teplý 3x denně.

Rubriky: Články, O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , , , | Napsat komentář

Prevence bolesti v oblasti šíje

Dnešní moderní doba sehnula lidem hlavy dolů a dopředu. Všichni se díváme více či méně do mobilů a pracujeme na počítačích. Sedíme nebo stojíme u výrobní linky s pohledem zabořeným na své pracující ruce, vsedě jezdíme a točíme volantem…

A všechny tyto aktivity mají jedno společné? Bolest a nepohodlí.

Ze začátku je to jen únava z práce, trochu rozlámané tělo a potřeba se protáhnout. Tuhnou nám svaly v oblasti krku a šíje, máme problém uklonit hlavu, zlobí ramena, ozve se nám loket, brní nás prsty na rukou, trápí nás časté bolesti hlavy, mohou se objevit bolesti v oblasti hrudní páteře, … až nás problémy dotlačí k lékaři a roztočí se kolečko ortopedie, neurologie, fyzioterapie, rehabilitace…

Jaká je prevence? A co když už mám problémy?

To nejlepší a první, co bychom měli udělat, je omezit čas strávený v jedné poloze. Narovnejme se a pravidelně se hýbejme. Neznamená to hned sportovat, to je samozřejmě fajn. Ale důležité je hlavně, abychom si našli čas několikrát během dne, kdy se protáhneme, a alespoň 3x týdně si zacvičíme tzv. kompenzační cviky.

Ne vždy to však jde. Někdy to nedovolí náš pracovní režim, nedostatek času a leckdy zvítězí prostě jen naše pohodlnost.

Ať už jsme aktivní nebo pohodlní, vždy si můžeme ušetřit hodinku času a využít blahodárných účinků masáž šíje a zad u šikovného maséra či masérky.

Ta je vhodná i v případě, že nás naše problémy již donutily navštívit lékaře či fyzioterapeuta. Po konzultaci s ním můžete, buď již při léčbě nebo po ní, absolvovat několik masážních procedur v několikadenním odstupu (cca týden max 14 dní).

Poté, v rámci prevence, si dopřejte masáž jednou za měsíc či měsíc a půl.

Rubriky: Články, Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , | Napsat komentář

Křečové žíly a jejich prevence

Křečové žíly trápí nejednoho z nás. Nikdo je nechce, nikomu se nelíbí a mohou dělat problémy. Pokud se již objevily, už vám zůstanou. Dlouhé nohavice je jen schovají. Z velké části je to bohužel geneticky podmíněný problém, přidá-li se k tomu zaměstnání, ve kterém hlavně stojíte nebo sedíte, popř. máte za sebou jedno či více těhotenství, špatná strava, brzy se křečové žíly projeví. A můžete je mít na nohou, ale třeba také v konečníku (ano i hemoroidy jsou křečové žíly) nebo ženy v děloze.

Že je třeba navštívit lékaře a říci mu o nich, je jasné.

Co můžeme pro prevenci křečových žil a zlepšení žilního systému udělat doma? A jak se s nimi naučit žít?!

Vznik cévních problémů lze zpomalit.

  • Snažme se o rozmanitý pohyb.
  • Žádné dlouhé sezení nebo stání. Pokud není vyhnutí, tak alespoň v sedě pod stolem hýbejme nohama v kotnících. Ve stoje zase občas tzv. zapumpujme (na špičky a zpátky). Jde o tzv. svalovou pumpu – svaly pomáhají toku krve směrem nahoru.
  • Dobrým pohybem je i běžná svižná chůze nebo jízda na kole.
  • Dávejme často nohy nahoru. Nejen na židli, ale třeba si i navečer lehnout na zem, opřít nohy o zeď a nějakou tu minutku odpočinout.
  • Pokud si uvědomujeme, snažme se při sezení nepokládat nohu přes nohu. Dochází k útlaku žilních stěn a tím k jejich namáhání.
  • Na nohy v místech výskytu křečových žil mazat gel nebo mast z kaštanu koňského, kostivalu lékařského, popř. z měsíčku. Masáže nohou v místech, kde nemáte křečové žíly, také pomáhají.
  • Dobré jsou i střídavé koupele (teplá voda, studená voda – několikrát během jedné procedury vystřídat, končí se studenou vodou).
  • A vyvarujte se koupelí v horké vodě, dochází k povolení žilní stěny!!

Upozornění!

Masírujeme-li nohy, resp. mažeme gelem či krémem musí být masážní tahy směrem od chodidel vzhůru k srdci. Opačně ne!!!

Nikdy nemasírujeme přímo na křečových žilách, max. zlehka mažeme!!! 

Nikdy nemasírujeme, pokud máme zánět žil!!! Vždy dbáme rad lékaře!!!

Žíly a cévy můžeme podpořit i vnitřně!

Co se týče bylinek a potravin, doplňte do jídelníčku potraviny s obsahem rutinu a dále čerstvé ovoce a zeleninu kvůli aktivním biologickým látkám (vitamíny, enzymy, …). Malý příklad níže:

Jednou z výborných bylinek s obsahem rutinu je routa vonná. Pravidelné užívání formou tinktury nebo čaje má na cévy příznivý vliv a to nejen vzhledem k obsahu rutinu. 😉 Opatrně jen s dávkováním, nepřekračovat.

Obecně známá obsahem rutinu je též pohanka obecná. Nejen jako potravina, ale i její nať se dá použít.

Stejně tak se v bylinářích doporučuje i vnitřní užívání tinktury kaštanu (jírovec maďal). Obsahuje flavonoidy v čele s aescinem, které zvyšují tonus žil a pevnost vlásečnic a dále působí protizánětlivě.

Také se při konzumaci citrusových plodů nevyhýbejte albedu. Má vysoký obsah flavonoidů (vitamin P) a krom antioxidačního účinku zpevňuje stěny cév a žil. Můžete je třeba usušit a namleté přidávat do jídla (např. do müsli nebo obilné kaše k snídani).

Nálev z květů černého bezu zpevňuje žilní stěny. Takže s ním také nešlápnete vedle.

Rubriky: Články, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , | Napsat komentář

Skladování bylinek – kde a jak dlouho?

Od jara do podzimu řada z nás sbírá a suší bylinky pro čas potřeby. Kvalitní usušení však nestačí na to, abychom bylinky uchovali v co nejvyšší kvalitě. Stejně důležité je správné místo skladování a doba, po kterou budeme bylinky uchovávat.

Nikdo nebudeme užívat bylinky zvlhlé, napadené plísní či škůdci, jako jsou např. moli. Chceme, aby si uchovaly barvu, voněly a obsahovaly co nejvíce účinných látek.

Proto bylinky skladujeme v temnu, suchu, relativním chladu a dobře uzavřené (ideálně sklo, plechové dózy apod).

Samozřejmě, že ideální je bylinky každý rok vyměnit za čerstvé z nové sklizně, nicméně může se stát, že si bylinku v dalším roce z různých důvodů nestihneme nasušit. Stačí deštivé počasí v době sběru, nedostatek času atp. Proto je dobré vědět, jak dlouho ta která bylinka usušená vydrží.

A jak dlouho nám bylinky vydrží při správném skladování?

Siličnaté drogy (např. máta, meduňka, mateřídouška,…) je nejlepší spotřebovat do roka a poté nahradit novou sklizní. Nicméně i druhý rok se dají s poněkud nižším účinkem použít. Stejně je to s květovou drogou (divizna, měsíček, květ slézu, …). Naťové a listové nesiličnaté drogy (kopřiva, bříza, řepík, …) bez problémů vydrží 2 roky. Korové a kořenové drogy (pameliškový kořen, dubová kůra, oddenek pýru, …) vydrží mnohem déle. Někde se uvádí i 4 – 5 let.

Rubriky: Články, O bylinách | Štítky: , | Napsat komentář

Malé desatero pro rekondiční cvičení

V názvu příspěvku je napsáno, že se jedná o rady pro rekondiční cvičení. Nicméně tyto rady platí vesměs pro jakékoliv cvičení či větší fyzický výkon, který nás čeká. I kdyby to mělo být štípání dřeva. 🙂

Cvičíme nalačno!

Tzn. 1-2 hodinky po lehčím jídle nebo 2-3 hodiny po těžším jídle. Pokud jsme nestíhali jídlo, nevadí, když si ½ hodiny před cvičením dáme něco malého. Banán, půl krajíčku chleba s plátkem sýra apod.

Cvičíme pravidelně!

Ideálně 3 – 6 x týdně.

Je dobré dodržovat stejnou denní dobu cvičení.

Na začátku každého cvičení se zahřejeme a protáhneme!

Na konci cvičení chceme být v pořádku, nikoliv mít natažený nebo natržený sval. Tělo se potřebuje připravit na výkon.

Pokud cvičíme nějakou sestavu cviků, většinou v ní již protahovací a zahřívací cviky jsou zařazeny.

Cvičení provádíme bez násilí a koncentrujeme se na něj!

V případě pocitu přílišného napětí či bolesti, cvik vynecháme nebo jej provádíme pouze náznakově. Vnímáme vlastní tělo jako celek se zaměřením na procvičovanou část.

Při cvičení dbáme na správné provedení od začátku až do konce!

Důležitá je základní pozice těla, stejně jako pohyb, který provádíme. Zajistíme tak, že si neublížíme a cvičení bude mít ten správný účinek.

Máme-li v místnosti velké zrcadlo, před kterým můžeme cvik kontrolovat, je to ideální.

Pokud nám cvik není zcela jasný, necvičíme jej!

Není-li stanoveno u cviku jinak, při cvičení volně a pravidelně dýcháme!

Pokud nezvládáme správně provádět cvik a k tomu ještě správně dodržovat nádechy a výdechy, které některé cviky vyžadují, snažíme se alespoň o pravidelné, volné dýchání. Časem se to zlepší.

Pokud cvičíme individuálně, je vhodné si zajistit klidné a nerušené místo.

Další osoby v místnosti či blízkém okolí, pokud jsme venku, mohou působit rušivě, i když si vás nevšímají. A není např. nic nepříjemnějšího než odhánět psa, když zrovna na všech čtyřech držíme pozici prkna (plank).

Zásadní je neprochladnout!

Teplota v místě cvičení by nám měla být příjemná!

Pokud cvičíme v místnosti a cvičení je intenzivní, chladnější teplota nevadí, naopak při klidném cvičení je dobré mít tepleji.

Cvičíme-li venku, uzpůsobíme oblečení venkovní teplotě a druhu cvičení, které provozujeme.

Cvičíme s úsměvem! 🙂

Cvičíme pro sebe, pro náš vlastní dobrý pocit a pro naše zdraví!

Chvalme se i za drobné úspěchy, i kdyby to bylo „jen to“, že jsme vůbec cvičili. Nikdo jiný nás nezná tak dobře, jako my sami sebe. A nikdo neví, jak moc velké nás leckdy stojí úsilí se přesvědčit.

Rubriky: Články, Rekondiční cvičení, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , | Napsat komentář

Malé desatero života v době covidové aneb Jak se nezbláznit

Každé ráno, v každých zprávách v tv, rádiu či na internetu v úvodníku slyšíme, kolik testů se provedlo, kolik nových pozitivních máme, kolik jich je celkem za celou dobu, kolik lidí zemřelo dnes, včera a od začátku epidemie a, jen tak mimochodem, kolik se jich uzdravilo. Ano, řeč je o nákaze Covid-19 a ano, žijeme v době covidové!

A dál v každém druhém článku Z domova i Ze světa čtu o tom, že „vláda dělá chybu s rychlým rozvolňováním“, že „počet nově nakažených neklesá, jak bychom chtěli“, že „opatření zůstanou nebo se případně přiostří, dle situace“, „musíme mít opatření“, „pozor, lidi zaplní obchody před vánoci“, „nechvátejme s rozvolňováním“, „rozvolněme, chceme pracovat  a vydělávat“, „kompenzace, příspěvky, výdaje…..“ atd. atp.

A celou dobu si říkám, kde je hlavní apel na to, aby se lidi snažili neblbnout?! Psychologické knížky jsou plné pozitivního přístupu, ale od vlády, od médií a pomalu ani od odborníků se jich člověk nedočká. Jen příkazy, zákazy nebo kritika.
A co bez ohledu na to, co se na nás chystá zeshora (berte, jak chcete – bůh ani vláda se na náš názor ptát nebudou 😉 ), žít pozitivně a s rozumem?! 

Malé desatero života v době covidové:

  • Umývám si ruce, jak jsem byla zvyklá – teplou vodou a mýdlem, před jídlem, po jídle, po ránu i k večeru, při použití toalety doma i jinde, případně, když jsem se prostě někde upatlala. A prskám a kašlu se zakrytou pusou. Takže žádná velká změna.
  • Jdu-li mezi lidi, jsem ohleduplná – nasadím roušku nebo tunel, párkrát zamrkám, než se mi odmlží brýle a je to. Inu, v práci, v buse i v obchodě je to stejné. Však to zvládnu. A když se směju, stejně to prozradí moje oči! 🙂
  • Jsem-li venku dostatečně daleko od lidí, obličej mám odhalený a zhluboka dýchám. A ano, je to skvělé! 🙂
  • Na nákupní košík si klidně sáhnu holou rukou, jen u vchodu do obchodu si nacákám na ruce desinfekci a rovnou s ní přetřu i madla košíku. A hned mám klid na duši, víc stejně udělat nemůžu. A rukavice nebo pytlíky na jedno použití akorát tak zvyšují množství zbytečného odpadu.
  • V práci piji ze svého hrnku, děti mají svou láhev do školy taky, jídlo z domu s sebou – žádná změna.
  • Bez velkých společenských akcí se obejdu – vliv na mou kvalitu života to fakt nemá.
  • Sportovat můžu i venku a bez roušky – takže pohoda.
  • Doma s rodinou si na roušky nehrajeme, smysl to nemá, pokud tedy nejsme covid pozitivní.
  • Zprávy o aktuální situaci filtruji na ty, které se mne bezprostředně dotýkají – mám co dělat, abych myslela i na jiné věci, ne?! 😀
  • A rozvolňování znamená, že nebudu tolik koukat na otvírací doby, ale rozhodně kvůli tomu nestrhnu nákupní vozík. A viry, pokud vím, naše nařízení nečtou, takže si asi pohov nedají. Takže klid. 😉

A pokud se trochu oprostíme od našich ambicí, trochu slevíme z naší pohodlnosti, obrátíme se k sobě a podáme si pomocnou ruku, máme spolu celkem slušnou šanci vše zvládnout!

Rubriky: Články, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , | Napsat komentář

Máme zde Advent 2020

  • S potěšením Vás přivítám opět na svém masérském stole. 🙂 Vláda nám pro začátek nadělila trochu volnosti. Od čtvrtka 3. 12. 2020 se uvolňují protiepidemická opatření pro služby a tím tedy i pro masáže

 

  • Sháníte dárek pro své blízké, přátele či kolegy?! Obdarujte je dárkovým poukazem na masáž dle vlastního výběru. Zavolejte či napište, připravím jej dle vašeho přání.

Rubriky: Nabídka AB-regenerace | Štítky: , , , | Napsat komentář

Masážní oleje s esenciálními éterickými oleji – recepty pro konkrétní použití

Univerzální recept na přípravu masážního oleje jsem popsala v článku Masážní oleje připravené přímo na tělo. Níže uvádím konkrétní kombinace, které mám vyzkoušené. Každý si však může namíchat směs dle svých osobních preferencí. Jen je třeba jisté opatrnosti vzhledem k možným alergiím.

Doporučuji si předem o jednotlivých esenciálních éterických olejích (EEO) něco přečíst. Já osobně čerpám z knihy Praktická aromaterapie autorů Barbory Novákové a Zbyňka Šedivého a dále z článků časopisu Aromaterapie Karla Hádka a dalších. K tomu samozřejmě čerpám i ze svých znalostí a zkušeností o bylinkách.

Tyto recepty zde průběžně doplňuji.

Základní instrukce

Základní dávka nosného oleje v receptech je 100 ml. EEO uvedené v závorce můžete a nemusíte ve směsi použít. Není-li v receptu uvedeno jinak, použijeme jako nosný olej olivový nebo mandlový olej za studena lisovaný.  A do nosného oleje vmícháme některou z uvedených směsí EEO v celkovém množství 15 kapek:

Konkrétní recepty na masážní oleje

Revitalizační

  • 4 kapky vavřínu + 5 kapek pomeranče + 4 kapky bazalky

Jako nosný olej použijeme třezalkový, arnikový či kalinový olej.

Při svalových bolestech

  • modřín + majoránka + nebo (levandule);
  • oregano + rozmarýn + (levandule);
  • rozmarýn + citron + majoránka + levandule + jalovec obecný.

Při svalových zraněních, pohmožděninách, výronech a otocích

  • lemongrass + šalvěj + cypřiš;
  • meduňka;
  • majoránka + rozmarýn + levandule + máta peprná či kadeřavá.

Na zánět šlach

  • březový list (Oleum cortces betulae) + majoránka.

Při bolesti zad

  • geránium bourbon + majoránka + levandule.

Uvolňující

  • levandule + majoránka + geránium + (nerol).

Proti plísním

  • silice z březové kůry + tea tree + šalvěj;
  • tea tree + oregano.

K prohřátí a osvěžení

  • máta kadeřavá + rozmarýn + (růžové dřevo).

Při celkové tělesné slabosti

  • hřebíček + jalovec + (citron) + (bazalka).

Při nedostatečném prokrvení končetin

  • jedle bělokorá + máta peprná + myrha;
  • rozmarýn + šalvěj + jalovec + kafr.

Na podporu lymfatického oběhu

  • jalovec + rozmarýn + levandule.

Při nadýmání a kolice

  • kopr vonný.

Při menstruačních bolestech

  • levandule – vmasírovat do břicha a dolní části zad.

Na rýmu

  • eukalyptus citridora + levandule.

Směs vmasírujeme na hrudník.

Na celulitidu

  • grapefruit + cypřiš + pomeranč + řebříček;
  • mandarinka + levandule + nerol.

Jako nosný olej použijeme směs 30 ml mandlového oleje a 20 ml oleje z pšeničných klíčků.

 

 

 

Rubriky: Aromaterapie a využití éterických olejů, Články, Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , , , , | 1 komentář

Masážní oleje připravené přímo na tělo

Každý někdy dospěje do fáze, kdy potřebuje namasírovat. Typickým příkladem je ztuhlé šíjové svalstvo po dlouhodobé práci u počítače nebo bolest v bedrech, unavené a namožené svaly nohou, bolavé koleno atd.

Jelikož nemáme čas si dojít na masáž, nebo nechceme čekat na termín a jde nám jen o jednorázové „mazání“, o relaxaci po těžkém dni, přichází na řadu otázka:

Čím se mám namasírovat?

V článku o Jaké masážní prostředky používáme? jsem se snažila osvětlit, jaké masážní prostředky se používají a kterým dávám přednost.

Hotové masážní prostředky si můžeme koupit ve specializovaných obchodech, lékárnách či drogeriích.

Výhodou je, že už se nemusíme o nic starat. Otevřeme víčko a používáme.

Nevýhodou takto zakoupených masážních prostředků je, dle mého, to, že:

  • je na výběr jen omezený sortiment masážních prostředků, co se účinnosti týče – typicky koupíme na bolest svalů a zad, chladivé či prohřívací. A to je povětšinou vše;
  • nemůžeme ovlivnit obsahové látky – Průmyslově vyráběné masážní prostředky obsahují často konzervanty a stabilizátory, které se kůží vstřebávají do těla a zbytečně zatěžují naše vnitřní prostředí, často je jako základ použita lékařská vazelína či parafínový olej, které také nejsou nejvhodnější, atd … ;
  • jsme-li alergičtí na některé složky přípravků, výběr se ještě snižuje;
  • cena bývá nepřiměřeně vysoká – zisk musí mít výrobce, distributor i konečný prodejce a zaplatí to samozřejmě zákazník.

Alternativou, která moc nestojí, jsou domácí masážní prostředky. Výhodou je, že

  • si je můžeme připravit v množství, které potřebujeme – jen na jednu masáž nebo do zásoby.
  • sami si určíme, které ingredience v masážním prostředku budou – můžeme reagovat na naše potřeby, ať už vzhledem k našemu zdravotnímu stavu či alergiím nebo vzhledem k účelu použití;
  • ve výsledku jsou levnější.

Jak si připravit masážní olej?

Univerzální recept je:

  • nosný olej
    • kvalitní za studena lisované rostlinné oleje – olivový, mandlový, slunečnicový, sezamový, meruňkový olej, bambucké máslo… či jejich směs
    • olejový bylinný macerát – typicky třezalkový olej, arnikový olej
    • kvalitní živočišné tuky – nesolené vepřové sádlo (nejlépe vnitřní – doma vyškvařené), husí sádlo, máslo, …
  • doplňující složka pro dosažení požadovaného účinku
    • esenciální éterické oleje (dále jen EEO);
    • olejové bylinné maceráty;
    • pečující složky – vzácné rostlinné oleje, lanolin, vitamin E, glycerin, …

Obecně dávkování: na 100 ml nosného oleje 5-10 kapek EEO.

Připravíme si čisté, nejlépe horkou vodou vypařené a do sucha vytřené nádoby – misku, popř. zavírací nádobku na uskladnění.  Poté v mističce do nosného oleje vmícháme vybrané doplňující složky a můžeme použít. Ideálně mícháme přímo před aplikací. Pokud si děláme dávku na více dní, myslíme na to, že silice z EEO rychle vyprchávají, proto co nejdříve zavřeme a uskladníme v chladu a temnu. Spotřebujeme v krátké době.

POZOR!!! U všech složek je třeba myslet na to, že je budeme používat přímo na kůži a je tedy třeba použít co nejvyšší kvalitu. U EEO na lahvičce musí být napsáno, že je možné je používat k masáži a měl by mít na lahvičce tzv. INCI značení!

Konkrétní recepty naleznete zde Olejové masážní směsi – recepty pro konkrétní použití.

Rubriky: Články, Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , , , , , | 1 komentář

Cibule, česnek a křen – osvědčené domácí prostředky proti rýmě a nachlazení

Letošní podzimní období je zkouškou imunity. Jakoby se příroda pokoušela zjistit, jak jsme se v létě činili, zda jsme se dostatečně hýbali, zda jsme si zásobili těla dostatkem minerálů a vitamínů, jestli jsme se otužovali atd. A zkouší nás opravdu intenzivně. Jednou pustí z nebe řádný ceďák, fouká ledový vítr, teplota jen lehce nad nulou, další den zasvítí sluníčko. Teploty se zase chvíli drží nad 10°C a fouká vlhký teplý větřík. A meterologové už upozorňují na další příliv chladného vzduchu.

Jak takové počasí a k tomu celospolečenský stres díky epidemii Covidu-19 ovlivňuje náš imunitní systém a tím naše zdraví, je nasnadě.

Nachlazení, tak typické pro toto období, na sebe nenechá dlouho čekat. S ním přichází rýma, kašel a občas i zvýšená teplota.

Jak na prevenci?

Dodržujeme pitný režim. Při nachlazení tělo podpoříme bylinkovými čaji např. z bezu, tymiánu, mateřídoušky, divizny, slézů či dobromysli.

Preventivně jíme stravu bohatou na minerály a vitamíny, zvláště vitamín C. Každodenní konzumace čerstvé či kvašené zeleniny a čerstvého ovoce je základ.

Určitě nezapomínáme na jedny z našich běžných zelenin – léčivek, kterými jsou cibule, česnek a křen. Nejen, že se jedná o velmi účinné preventivní prostředky, ale jsou zároveň běžně  dostupné a ani finančně nás nezruinují.

Pokud chceme využít jejich léčebné účinky na naše zdraví, je třeba je konzumovat zasyrova. A to i přes to, že česnek a cibule nezanechávají zrovna nejvoňavější dech. Jejich pozitivní účinky dalece předčí všechna negativa.

Čerstvé si zachovávají své léčebné účinky, které se varem ztrácejí!

Jedná se o přírodní antibiotika, antiseptika a antioxidanty. Obsahují mnoho minerálních látek a vitamínů. Krom mnoha jiných účinků cibule a česnek ulehčují vykašlávání, křen uvolňuje ucpané dutiny a všechny likvidují patogenní bakterie. Jsou protizánětlivé.

Příklad užití?

Cibuli použijeme v kuchyni do zeleninových salátů, nakrájíme na kolečka a nasypeme na chléb s máslem, dáme do rybičkové pomazánky, nasypeme na talíři na guláš, přidáme jako oblohu ke steaku, …

Stejně tak můžeme použít česnek do česnekové pomazánky, na chléb s máslem nakrájený na kolečka, v česnečce, do těstovinového salátu, …

Křen je výborný v salátu z červené řepy společně s cibulí, můžeme jej konzumovat místo hořčice k párkům či vařenému nebo pečenému masu, nebo samostatně křen s medem (recept níže). V dnešní době je nedoceněná také např. křenová omáčka.

Pokud už jsme se nachladli, je možné sáhnout po těchto receptech.

Cibulový sirup – z medu či cukru

Několik oloupaných cibulí nakrájíme a nasypeme do zavařovací sklenice. Zalijeme ji medem nebo zasypeme několika lžícemi cukru. Zavřené necháme stát, dokud neuvidíme, že cibule pouští šťávu. Poté ji otočíme a přes cedník necháme vykapat do další sklenice. Výsledný sirup užíváme po lžících. V ledničce vydrží v uzavřené sklenici několik dní.

Cibulový čaj

Cibuli oloupeme a nahrubo nakrájíme. Dáme do kastrůlku s vřící vodou a necháme 5 minut povařit. Poté stáhneme z plotny, necháme 15 – 20 minut louhovat, přecedíme a teplé popíjíme slazené medem.

Česneková polévka – česnečka

Do 1 l vroucí osolené vody dáme vařit 1 velkou bramboru nakrájenou na kostičky a nastrouhanou kořenovou zeleninu – mrkev, petržel, celer. Pokud máme domácí zeleninový či masový vývar je možné použít i ten. Když zelenina změkne, přidáme čerstvě namletý pepř a stáhneme z plotny. Poté přidáme alespoň 3 čerstvě prolisované stroužky česneku a trochu majoránky. Máme-li čerstvou zelenou petrželku, přidáme též. Ještě horkou polévku sníme a ideálně vlezeme pod peřinu a vypotíme se.

Křen s medem

Jeden pěkný kořen křenu nastrouháme ideálně v robotu najemno a promícháme s pravým včelím medem v poměru 1:1. Vzniklou směs dáme do uzavíratelné sklenice a uchováváme v lednici. Každý den si dáme 1 lžičku ráno a 1 lžičku večer. Nejlépe po jídle, abychom si nepodráždili žaludeční sliznici.

 

Rubriky: Články, O bylinách, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , | Napsat komentář

Zlatavé období zlatobýlu

Zlatobýl kanadský je nasbírán.

Zlatobýl kanadský naleznete často na neudržovaných plochách, kde tvoří velké plochy. Pak jej můžete nasbírat, stejně jako já, třeba cestou z práce. 🙂

Druhá polovina srpna je v naší oblasti časem květu zlatobýlu. Jedná se o byliny s krásným žlutým květem, který hojně navštěvují včely. V Česku se můžeme setkat se třemi druhy. Nejčastější je zlatobýl kanadský (Solidago Canadensis), který se jako pěstovaná květina ze zahrad dostal do naší přírody a jako vytrvalý plevel v květu vytváří velké zlaté plochy. Velmi podobně se chová i zlatobýl obrovský (Solidago gigantea).

Jediný náš původní zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) je menší než dva výše zmiňované, ale jedna se o velmi cennou bylinu. V mém okolí je jeho výskyt minimální, bohužel.

Zlatobýl obecný alias celík

Zlatobýly mají močopudné účinky a podporují látkovou výměnu. Proto se všechny používají v ledvinových a v tzv. krev čistících čajích. Podle některých bylinářů je nejúčinnější zlatobýl obecný a ostatní nepoužívají, jiní bylináři je mají za rovnocenné.

Osobně se přikláním k tomu, že každý ze zlatobýlů lze při problémech s močovým ústrojím použít, nicméně účinky jsou vzhledem k obsahovým látkám jednotlivých druhů trochu rozdílné. Souhlasím s názorem bylináře Vládimíra Vytáska, který v jednom pořadu rozdělil  vnitřní použití  zlatobýlů dle účinků a použití takto:

  • z. obecný (celík) –  močopudný a silnější antibiotický účinek, proto se používá na záněty ledvin; celík je vhodný také vně na ekzémy a špatně se hojící rány;
  • z. kanadský – silnější močopudný účinek, má pozitivní účinky při onkologických onemocněních ledvin;
  • z. obrovský – močopudný a potopudný účinek.

Zlatobýl kanadský ve váze

Zlatobýl kanadský ve váze

Další možnosti použití jsou popsány např. na https://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/277-solidago-virgaurea-zlatobyl-obecny .

Ze zlatobýlů se sbírá kvetoucí nať. Je důležité sbírat ji v začátku květu, jelikož při sušení rychlé dozrává a „pápěří“.

Zlatobýl se užívá ve formě nálevu (nejlépe ve směsi s jinými bylinami), jako lihový macerát či tzv. mazání.

Rubriky: Články | Štítky: , , , , , , , | Napsat komentář

Třetí cesta ke zdraví podle J. A. Zentricha

Přístup k léčbě nemoci své i jiných, je velmi zásadní pro uzdravení.

Zajímavý náhled na uzdravení měl pan Zentrich. Josef A. Zentrich byl a je pro mne ikonou mezi léčiteli a bylináři. Jeho články, audio a video rozhovory v televizi a rádiu a postupně pak knihy byly nosné při mých začátcích objevování dospělého světa bylinářského. Bylo to v době, kdy internet byl sotva v plenkách a časopisy, knihy, televize a rádio byly jedinou možností, jak získat informace, pokud jste neměli bylinkáře za souseda.

Velmi výstižně popsal, jakým způsobem nemocný člověk hledá cestu k uzdravení:

  1. cesta – Jde k lékaři. To je samozřejmě v pořádku, od toho zde lékaři jsou. Trvá-li však nemoc déle, moderní medicína přestává člověka uspokojovat a hledá další možnosti uzdravení.
  2. cesta – Jde k léčiteli, bylinkáři či jinými alternativními „medicinmany“ (výraz J. A. Zentricha v jedné z besed, které jsem poslouchala 🙂 ) a očekává pomoc od alternativní medicíny.  A když je pořád nemocný začne uvažovat nad tím, proč je nemocný. A tímto začíná ta 3. cesta ke zdraví.
  3. cesta – Člověk začne přemýšlet, co udělal špatně, proč je nemocný, jakým způsobem odstranit hlavní příčiny nemoci. Začne pracovat sám na sobě a lékař či léčitel jsou mu nápomocni při jeho cestě k uzdravení.

Můj obecný pohled na léčení?

Osobně si myslím, že nemocem se má předcházet. Předcházet právě prací na vlastní osobě. Člověk by si měl vždy udělat čas každý den alespoň chvilenku, aby se zastavil a zhodnotil uplynulý den. Každá takováto rekapitulace pomůže utřídit myšlenky, zklidnit psychiku, snížit stres a přehodnotit stanoviska a potřeby. Obzvlášť v dnešní on-line době. Nemoc je varování a prevence je základ.

Důležité je léčit nejen nemoc (důsledek, příznaky), ale odstranit i její příčinu. Což může být oříšek.

U zlomené nohy je příčina zjevná. Naučíme se chodit. 😀 Horší je to u nemocí vnitřních. Jako příklad mne napadá angína. Lékař nám předepíše antibiotika, ta zastaví a zničí bakterie, které angínu vyvolaly, popřípadě analgetika proti bolesti a na snížení teploty. Jedna příčina a projevy nemoci jsou tímto pryč, nicméně důvod, proč se mohly bakterie v těle namnožit, vyřešen není.

Organismus musel být oslaben a je třeba najít příčinu. Buď popřemýšlíme a najdeme ji sami, či nám pomůže „osvícený“ lékař, popř. léčitel. Můžeme zjistit, že jsme třeba před nemocí byli ve velkém stresu, pili málo tekutin, jedli stravu s nedostatkem vitamínů či silně prochladli nebo se přehřáli. Podle toho se zařídíme a kromě předepsaných antibiotik se budeme snažit své chování upravit – zklidníme, přidáme tekutiny, bylinkové čaje, doplníme vitamíny a minerály, v době regenerace vyrovnáme proud energie v těle relaxačním cvičením, akupresurou atd atp. Uzdravíme se a snížíme tak možnost opakování angíny na minimum.

Mnohem těžší je jistě najít příčinu u těžkých nemocí. Často je příčin více a často jsou neznámé. Přesto dobrý lékař a léčitel mohou ve vzájemné shodě pomoci  člověku najít cestu k uzdravení. V tomto mne velmi oslovuje celostní medicína a psychosomatika, které právě výše zmíněné principy léčení vyznávají. A přes všechny překážky se v naší zemi najdou velmi vzdělaní a ochotní profesionálové, kteří s námi cestou uzdravení procházejí.

Vždy se však uzdravujeme my, ostatní okolo nás nám jen mohou podat pomocnou ruku! (Po)vědomí toho je zásadní!

Rubriky: Články | Napsat komentář

Křečové žíly – prevence jejich vzniku

Můj laický pohled na „křečáky“

Od nepaměti trápí lidi křečové žíly. Nejsou jen „výdobytkem“ moderní doby, ač je nutno říci, že si svým často jednostranným způsobem života na jejich tvorbu zaděláváme mnohem více než dříve. Křečové žíly trápí stejně tak prodavačky, které jsou celý den na nohách, řemeslníky, kteří tráví celý den na nohou a často manipulují s těžkými věcmi, nebo pracovníky v administrativě, kteří prosedí celý den u počítače. A jak teprve trápí profesionální řidiče sedící hodiny a hodiny za volantem.

Objevit se mohou leckde. A nemusí být vůbec vidět. Tzv. vnitřní křečáky trápí mnoho lidí. Na pohled nožky jak ze žurnálu a uvnitř ochablé chlopně a rozšířené žilní stěny. Někdy se projeví jen lehce na povrchu vystouplými žílami v oblasti lýtek, jindy jsou tou mohutné provazce žil vytvářející málem pohoří od kotníků až k tříslům. Jiného trápí hemoroidy. Ano, to jsou též křečové žíly, jen v oblasti řitního otvoru.  Osobě v mém blízkém okolí diagnostikovali dokonce křečové žíly v děložní svalovině.

Křečové žíly jsou z velké části bohužel geneticky podmíněný problém, který trápí prý až 50% lidí a z toho častěji ženy.

Často mívá člověk pocit těžkých nohou, berou ho v noci křeče do lýtek, bolí jej nohy, jsou unavené a otékají. Když si k tomu připočítáme riziko zánětu žil, vzniku trombů či bércových vředů…., je jasné, že jakékoliv preventivní počínání je na místě.

Vždy je dobré, aby stav našeho žilního systému posoudil odborný lékař, který předepíše příslušnou léčbu!

Kromě lékařem předepsané léčby je možné a velmi žádoucí podpořit léčbu cévních problémů domácími prostředky.

Jak na prevenci?

  • Snažte se o rozmanitý pohyb. Tzn. žádné dlouhé sezení nebo stání. Pokud není vyhnutí, tak alespoň v sedě pod stolem hýbejte nohama v kotnících. Ve stoje zase občas tzv. zapumpujte (na špičky a zpátky). Jde o tzv. svalovou pumpu – svaly pomáhají toku krve směrem nahoru.
  • Dávejte často nohy nahoru. Nejen na židli, ale třeba si i navečer lehnout na zem, opřít nohy o zeď a nějakou tu minutku odpočinout.
  • Dostatek tekutin je také důležitý.
  • Co se týče bylinek a potravin, doplňte do jídelníčku potraviny s obsahem rutinu a dále čerstvé ovoce a zeleninu kvůli aktivním biologickým látkám (vitamíny, enzymy, …). Jednou z výborných bylinek s obsahem rutinu je routa vonná (vhodný je např. lihový macerát její kvetoucí natě), obecně známá je též pohanka (nejen jako potravina, ale i její nať se dá použít). Pozitivní vliv na cévní systém má též albedo – bílá vnitřní slupka citrusů. Ač často hodně hořké, má vysoký obsah flavonoidů, které pomáhají zpevňovat žilní a cévní stěny.
  • Vhodné jsou i bylinky s protizánětlivým či „krev ředícím účinkem“ jako je např. česnek kuchyňský či medvědí, kurkuma apod.
  • Doporučuji na nohy v místech výskytu křečových žil mazat gel nebo mast z kaštanu koňského, kostivalu lékařského, popř. z měsíčku, které si můžeme vyrobit i doma sami.
  • Masáže nohou v místech, kde nemáte křečové žíly, také pomáhají. Masážní tahy musí být jemné a směrem od chodidel vzhůru k srdci. Opačně ne!
  • Dobré jsou i střídavé koupele (teplá voda, studená voda – několikrát během jedné procedury vystřídat, končí se studenou vodou). A vyvarujte se koupelí v horké vodě, dochází k povolení žilní stěny.

Pokud máte podezření na zánět žil či trombózu, v žádném případě nemasírovat, neběhat a naberte přímý směr k lékaři! Může jít i o život!

Rubriky: Články, O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , | 1 komentář

Pampelišková medová mánie

Dnešní příspěvek nebude z těch, které jen velebí produkty z bylinek. Je začátek května, zahrady, trávníky, louky i meze jsou plné rozkvetlých pampelišek. Všude kolem nás žlutá nádhera. S tím se jako každý rok roztrhl pytel s diskusemi na internetu plnými hesel, vět a otázek typu: „Už máte hotový pampeliškový med?“ „Zdravý pampeliškový med jako od včeliček“, „Nemáte někdo recept na opravdu dobrý pampeliškový med?“ atd. V denním tisku je najdete též.

Asi se ptáte, co mám proti pampeliškám. Inu nic. Pampeliška lékařská alias smetánka lékařská je jedna z našich velmi cenných léčivých bylin. Její pozitivní vliv na játra, slinivku, střeva, slezinu i ledviny a tím na celou řadu zdravotních potíží je neoddiskutovatelný.

Jenom si představuji péči o své zdraví jinak, než že povařím květy v cukerném roztoku s citronem.

Můj selský rozum mi říká, že:

  • Cukr – funguje jako konzervant a sladidlo – výživová hodnota – žádná, energetická – velmi vysoká. A také jako chuťové korigens, jelikož je částečně zkaramelizovaný a tedy chuťově příjemný. Ovšem pozor, leckdy může být, díky naší šikovnosti, také spálený, což jistě není zdravé.Pampeliška lékařská
  • Citron – funguje jako konzervant (díky obsahu ovocných kyselin) a chuťové korigens.
  • Pampeliškový květ – bylinná složka s obsahem pylu.
  • Dlouhodobým varem je zničena většina biologicky aktivních látek, zvláště enzymy a vitamín C. Pokud v pampeliškovém cukrovém sirupu zůstalo něco málo zdravého, tak nějaké minerály v  minimálním množství.
  • Nejedná se o med, ale o zkaramelizovaný ochucený cukerný sirup, či cukrový rozvar.

Jaké je tedy využití pampeliškového medu? Dle mého jen jako chuťově zajímavého sladidla na bázi cukru. Osladíme si čaj nebo namažeme med s máslem, ale jinak od něj neočekávejme nic moc. A upřímně, to si raději dám do čaje či na chléb pravý včelí med.

Pokud chceme z pampelišky vytěžit její léčivé síly, vyrobme si raději tinkturu z kořene, usušme si kořen nebo kořen s listem na čaj, popřípadě si na jaře pochutnejme na čerstvých listech v zeleninovém salátu či v polévce.

Rubriky: O bylinách, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , | Napsat komentář

Nepanikařme, podpořme imunitu svého těla a to nejen proti koronavirům

Koronavirus, všemi a všude skloňované slovo. Rychlost, s jakou se nemoc Covid-19 šíří, v nás všech logicky vzbuzuje strach a ve společnosti šíří paniku. Okamžitě nám zaplnili naše e-mailové schránky zaručené zprávy o tom, jak „tchajwanští odborníci radí zaručený autotest na fibrózu“ a samozřejmě rada, jak na to. Nebo, že „synovec rodinné lékařky dostal zaručenou informaci od japonských lékařů, že horká voda zabíjí viry a stačí pít“, nebo „že pravidelné pití cca po 15 minutách spláchne zaručeně všechny viry do žaludku, kde je žaludeční kyseliny zlikvidují a vy neonemocníte“. Tyto dezinformace jen zvětšují informační šum kolem nás.

Obyvatelstvo propadá davové psychóze a bere útokem regály s trvanlivými potravinami a desinfekcí. Roušky a respirátory už nenajdete pomalu ani „pod pultem“.

Nicméně není se čemu divit, že máme strach. Všichni máme rodiče, prarodiče, či známé ve věku, který patří do ohrožené skupiny. Každému přijde alespoň na chvilku na mysl, co když já nebo někdo z mých blízkých onemocníme a co když, nedej bože, to nezvládneme.

Takovéto myšlenky jsou v pořádku, zvlášť pokud nás motivují a vyburcují ke konstruktivnímu jednání. Co si pod ním představit?

  • Snažme se dodržovat základní hygienická pravidla:
    • mytí rukou – před a po návštěvě toalety, před jídlem, při příchodu domů;
    • při denním domácí úklidu – pravidelně omývat povrchy teplou vodou s čistícím prostředkem (linka, stoly, podlahy, koupelna, záchod), občasně i desinfekčním prostředkem;
    • používat pravidelně desinfekční prostředky (nejen Savo, Domestos apod., ale hlavně desinfekční prostředky s obsahem alkoholu) na toaletu a umyvadla;
    • máme-li antibakteriální gel, použijme jej po odchodu z obchodu (madla nákupních vozíků jsou úplné skladiště bacilů);
    • pokud kašleme nebo kýcháme, tak do rukávu či papírového kapesníku, který poté ihned vyhodíme;
  • Oblékejme se přiměřeně počasí. Přehřátí je stejně špatné, jako prochlazení!
  • Doma si nepřetápějme, teplota do 22°C musí stačit, a dostatečně větrejme!
  • V obytných místnostech můžeme používat přírodní éterické oleje, které mají antiseptické vlastnosti, viz zde;
  • Choďme na časté procházky ven do přírody!
  • Na nákupy do obchodů choďte jen v nutném případě a zdržte se jen po dobu nezbytně nutnou pro nákup potřebných věcí!
  • Základ je pěkně popsán zde: osm běžných věcí – video ČT

Domácí desinfekční sprej:

4 dcl octa (min 8%, je jedno jaký), 2 dcl líh s vysokým obsahem alkoholu (ideálně 60% a výše, hodně silná pálenka či líh z lékárny), 40 kapek směsi antiseptických éterických olejů (tee tree, hřebíčkový, levandulový, eukalyptus citridora, citron, …),  1 lžíce dubové kůry (co dělá s bacily, si humornou formou přečtěte např. zde), případně několik hřebíčků (koření).

Dáme vše do skleněné láhve, uzavřeme, dáme do temna při pokojové teplotě, necháme minimálně do druhého dne odležet a dle potřeby odlijeme do malého rozprašovače a po řádném protřepání používáme pro desinfekci domácí povrchů (kliky, linka, stoly a stolky, …). Cedíme jen tu část, která jde do rozprašovače, ať se mohou účinné látky dále louhovat.

Zvyšujme si svou imunitu!

  • Posilujme obranyschopnost našich sliznic
    • dodržujme pitný režim,
    • pijme vlažné a teplé nápoje (studené jsou nevhodné – dochází k dočasnému stažení krevních cév a nedostatečnému prokrvení sliznic a snížení obranyschopnosti),
    • konzumujme teplé polévky, ideální jsou silné masové a zeleninové vývary,
  • Jezme denně dostatek čerstvé zeleniny a ovoce a doplňujme ji i o kvašenou zeleninu. Významně podporuje správné složení střevní mikroflóry a má zásadní vliv na naši imunitu a tím i zdraví.
  • Vhodné je užívání tzv. adaptogenů – bylinek podporujících imunitu a (např. echinacea purpurea či eleutrokok ostnitý).
  • Využijme letošního brzkého jara a podpořme imunitu konzumací pokrmů či čajů z čerstvých bylin (kopřiva, bršlice, popenec, list pampelišky, sedmikráska, list řebříčku, česnek medvědí, …). V této době jsou tyto byliny doslova nadupané biologicky aktivními látkami.

Pokud onemocníme, řiďme se radami lékařů, věřme, že dělají, co je v jejich silách, aby nám pomohli!

Co pomáhá při horečce?

Krom běžně dostupných antipyretik, léků typu acylpyrin, ibalgin, paralen apod, můžete zkusit tyto domácí prostředky našich babiček:

  • studený zábal velkých svalových skupin – lýtka, předloktí, popř. stehna obalte namočenou plenou či ručníkem, přikryjte se v posteli teplou dekou a nechte na sobě téměř uschnout, jakmile se zpotíte a klesne teplota, převlečte se do suchého a dál odpočívejte – u starších osob nedoporučuji kvůli reakci kardiovaskulárního systému na teplotní šok;
  • otírat pokožku hadříkem namočeným ve vlažném roztoku vody s octem, popřípadě vody s vínem, klidně co půlhodinky;
  • vlažná sprcha nebo koupel – POZOR! ne ledová či hodně studená;

Bylinky na podporu imunity, při teplotě, nachlazení:

  • čaj z bylinek, které pomáhají snižovat tělesnou teplotu:
    • tužebník jilmový (pozor, pokud berete prášky na ředění krve);
    • lipový květ;
    • černý bez;
    • vrbová kůra;
    • tymián, mateřídouška, dobromysl, divizna, …

Rada na závěr!

Filtr na informace si musíme nastavit my sami, jinak to v dnešní virtuální době nejde. Bez televize, rádia a internetu bychom měli minimum informací a to by také bylo špatně. Řiďme se pokyny zdravotnických orgánů naší země a věřme v síly vlastního těla, brzy bude líp!

Všem přeji především hodně zdraví a pevné nervy!

Rubriky: Články, O bylinách, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , , , | Napsat komentář

Jak na domácí výrobu tinktury a gelu z kaštanu koňského

V zimních měsících je fajn připravit se na jaro. Třeba jen tím, že si popřemýšlíme nad tím, co bychom mohli v „zelených měsících“ natrhat a zpracovat za bylinky. Jednou z takových klasických rostlin, které mám ve svém pomyslném seznamu je kaštan koňský. Již za pár měsíců pokvete a bude první možnost zpracování jeho části a to květů.

Moje babička z nich dělala jednoduchý macerát květů kaštanu s Alpou francovkou. Mazala si jimi bolavé klouby, svaly a žíly. Kombinace osvědčeného masážního prostředku s pozitivními účinky kaštanu na otoky, křečové žíly a unavené svaly nedává prostor pro pochyby o funkčnosti  této směsi. Osobně jsem jej prvně vyzkoušela před lety, když mne začaly bolet žíly na nohou po užívání antikoncepce. Kombinace cvičení jógové orgánové sestavy a mazání nohou žíly zklidnila. A po ukončení užívání antikoncepce se mé problémy vyřešily natrvalo. Návod na výrobu macerátu je stejný jako u tinktury z plodů kaštanu (viz níže).

Výroba tinktury, správně lihového macerátu, z plodů kaštanu

Oloupané nastrouhané kaštany volně nasypu do sedmičkové zavařovací sklenice a zaliji alkoholem tak, aby byla kaštanová drť pod hladinou. Minimálně se doporučuje 40% alkohol, já používám slivovici 52 až 55%. Nechám za občasného protřepání v pokojové teplotě a v temnu minimálně 6 týdnů, ale neškodí víc.  U nás běžně tráví 3 měsíce na skříni v obývacím pokoji stíněná knihami. ?

Poté přecedím, přefiltruji přes pláténko a pak nechám ustát nejlépe do druhého dne. Na závěr čistý macerát oddělím od kalu usazeného na dně. Je možné použít hadičku či odlévat, ale já používám nejraději velkou odsávací stříkačku. Je s ní dobrá manipulace a nemíchá se mi zpětně kal do odstáté tinktury.

Uskladníme v malých, nejlépe tmavých, lahvičkách a užíváme dle potřeby.

Upozornění!

Pokud připravujeme tinkturu na vnitřní užití, plody kaštanu před naložením do alkoholu oloupeme. Pro vnější užití to udělat nemusíme.

Květenství kaštanu koňského a Alpa francovka jako dvě základní ingredience tinktury z květů.

Stejným způsobem je možné vyrobit i tinkturu z květů kaštanu. Zde odpadá odstátí, jelikož v tinktuře po přecezení přes pláténko v zásadě žádný kal není.

Výroba kaštanového gelu

Na gel používám recept, který lze běžně najít na internetu

3 dcl kaštanové tinktury, 1,5 lžičky agaru, olivový olej a případné další pečující přísady dle předpokládaného použití

V nádobě (ideálně takové, ve které se dá pak šlehat) promíchám tinkturu a agar. Vložím do vodní lázně a zahřívám za neustálého míchání do bodu varu. Zde ještě zhruba 3 minuty vařím, poté přesunu mimo a nechám směs vychladnout, aby zrosolovatěla.

Kaštanový gel - domácí výroba

Ve větším kelímku je čistý kaštanový gel (kaštanová tinktura + olivový olej za studena lisovaný + agar). Ve dvou menších s přídavkem éterických olejů z rozmarýnu, máty kadeřavé a majoránky na unavené a bolavé svaly.

Teď už jen vezmu metly nebo tyčový mixér a rozmixuji hmotu najemno, poté za stálého míchání pomalu přilévám olivový olej. Množství odhadem tak, aby gel šel dobře roztírat. Nakonec přidám několik kapek vybrané přísady, promíchám a mám hotovo.

Teď už jen dát do kelímků, popsat a dát do chladu! Prý vydrží tři měsíce, ale je to samozřejmě závislé na tom, jak moc si člověk uhlídá sterilitu prostředí při výrobě gelu i samotné odebírání gelu při používání.

Rubriky: O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , | 1 komentář

Esenciální éterické oleje mohou pomoci v prevenci nemocí z nachlazení v chřipkovém období

V rámci celého roku je leden a únor bezkonkurenčně nejčastějším obdobím, kdy onemocníme nějakým respiračním onemocněním. Viry a bakterie lítají všude kolem nás a naše tělo se s nimi musí každodenně potýkat. Stačí pak jen mírné oslabení imunity a rýma, kašel, škrabání v krku jsou tu. A to nemluvím o chřipce, angíně, bolesti hlavy atd atp.

Jak nám mohou pomoci esenciální éterické oleje (dále jen EO)?

Velmi jednoduše a velmi účinně. Mnoho z nich má silně antiseptické vlastnosti. Přímo ve vzduchu nebo při kontaktu třeba na kůži likvidují, resp. znemožňují přežití některých virů, bakterií a plísní. Známý je např. tea-tree oil. Přímo na kůži mohou mít rozličné účinky (uvolnění, tonizování, prohřátí, ochlazení), mají vliv na krevní tlak, uvolňují hleny, … A dále svou vůní velmi dobře účinkují přes čichové receptory na naše nervová zakončení a emocionální rozpoložení a tím i na náš imunitní systém. Volně přeloženo, pokud se „hodíme do pohody“, je větší šance, že budeme zdraví.

Jak tedy EO využít?

  • V prostorech, kde se nejvíce zdržujeme, je vhodné dát odpařovat do mističky s vodou pár kapek vybraného éterického oleje. Pokud bude nad zdrojem tepla, urychlí se odpar a zvýší i intenzita vůně a účinek. A je jedno, zda dáme mističku na topení, či použijeme aromalampičku.  Éterický  olej  se  poté  postará  o to,  aby  k nám  dolétlo  co  nejméně  bacilů.

Očistné a osvěžující účinky na ovzduší mají např. eukalyptus (e. citridora, e. globulus), citron, borovice, smrk, jedle, levandule, máta kadeřavá, litsea cubeba, aloisie, tymián, …

  • Dále můžeme pár kapek EO dát do teplé lázně před spaním, či nakapat třeba na papírový či látkový kapesník a dát si jej vedle sebe na polštář při spánku.

Zde jsou vhodné uklidňující, uvolňující a antiseptické EO jako je např. borovice, levandule, meduňka, citronella, ylang-ylang, …

  • V případě problémů můžeme směs nosného oleje s EO použít nanesení na konkrétní část těla.

Např. při bolesti hlavy na spánky – zde se hodí třeba máta, mateřídouška či majoránka, ale také aloisie či meduňka.

Při bolesti kloubů je vhodný např. EO z oregana, jedle či tymiánu.

Při kašli a bronchitidě je fajn namazat hrudník zepředu i zezadu olejem s přídavkem EO z borovice, majoránky, tymiánu či modřínu.

  • Pár kapek EO smíchaných s nosným olejem je vhodné použít  preventivně k relaxační masáži. Záleží pak na masérovi, zda umí odhadnout potřeby klienta a který EO použije.

Úžasné ke zklidnění jsou oleje smíchané s EO pomerančem, mandarinkou, vanilkou, majoránkou, meduňkou či levandulí. Na povzbuzení je možné použít třeba rozmarýn či mátu. Na bolavé a unavené svaly s přídavkem kafru atd. atp.

Možností je mnoho.

Esenciální éterické oleje se mohou používat i ve směsích. Je možné si směsi koupit rovnou namíchané nebo si vždy dle potřeby směs namíchat.

Moje preference v chřipkovém období

Mojí oblíbenou směsí éterických olejů do aromalampičky je v chřipkovém období eukalyptus s citronem. Krásně čistí vzduch a k tomu se v prostoru dobře dýchá.

Při rýmě a kašli používám domácí mast s majoránkou a mateřídouškou. Mažu ji na čelo, kolem nosu a na hrudník.

Při bolesti hlavy potírám spánky domácí mastičkou s obsahem máty. A pro zklidnění mám velmi ráda aloisii a mandarinku. Ta je velmi vhodná i pro děti.

Který éterický olej máte v domácí zásobě vy?! 🙂

Kde se dají Esenciální éterické oleje koupit? V drogeriích, lékárnách a na internetu. Osobně nakupuji od lety prověřených firem. Například Salus, Nobilis, Aromaterapie Karel Hádek, …

Rubriky: O bylinách, Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , , | 1 komentář

Jednoduchá domácí mast jako pomoc při nachlazení

V zimních pošmourných měsících, kdy se naše těla, rozmazlená  teplem z vyhřátých krbů a radiátorů, potýkají s chladem, vlhkem a větrem venku, přichází první nachlazení. Rýma, odřený nos, plné vedlejší nosní dutiny, popřípadě škrábání v krku a pak kašel.

Jak na škrábání v krku, jsem už psala v článku Nachlazení a bolest v krku – co s tím?

Jako první pomoc na rýmu mám doma vždy několik přírodních éterických olejů. Pravda, jelikož masíruji, mám jich doma více než jiní, ale některý z těch základních (ideálně v bio kvalitě) bychom měli mít doma všichni. Např. borovicový, z jedlových výhonků, eukalyptový, citronový, z máty peprné či kadeřavé, ale také třeba z mateřídoušky či majoránky.

Dva posledně zmíněné mám velmi ráda. Jsou z bylinek, které je vhodné použít právě při nachlazení, pro jejich uvolňující a antiseptické vlastnosti. Zapracovávám je do masti proti rýmě, kterou je dobré mazat na čelo, lícní kosti, okolo nosu a v případě kašle i na hrudník či hrudní část zad.

Mast při nachlazení s esenciálními éterickými oleji z mateřídoušky a majoránky

Mast při nachlazení z domácího husího sádla s esenciálními éterickými oleji z mateřídoušky a majoránky

Recept na domácí mastičku proti rýmě:

10 kapek mateřídouškového esenciálního éterického oleje, 10 kapek majoránkového esenciálního éterického oleje, cca 45 ml tuku jako základ masti, odhadem 5 ml čistého včelího vosku (nejlépe panenského)

Tuk ohřejeme ve vodní lázni tak, aby se rozpustil, vložíme do něj kousek včelího vosku a opět přihříváme a mícháme do rozpuštění. Dbáme na to, aby se směs nepřehřívala. Necháme chladnout a těsně před tím, než začne směs tuhnout, do ní nakapeme vybrané éterické oleje. Nalijeme do nádobky, v níž budeme masti skladovat a necháme ztuhnout. Uchováváme v lednici a dle potřeby používáme.

Moje doporučení:

  • Jako nosný tuk užívám nejraději domácí husí sádlo nebo domácí vepřové sádlo; je možné např. i přepuštěné máslo, bambucké máslo či kokosový olej;
  • Hlídáme si teplotu tuku před přidáním éterický olejů. Pokud je příliš vysoká, zbytečně se vypařují pryč silice, které jsme do masti zapracovali a od kterých očekáváme léčebný efekt;
  • Množství tuku použijeme dle nádobky, do které mast budeme dávat. Já používám prázdné obaly od krémů, většinou 50 ml. Větší množství bývá zbytečné, raději si připravíme vždy novou dávku, než abychom pak mast vyhazovali;
  • Do základu masti můžete přidat i jiné éterické oleje, dle vaší potřeby. Nicméně podmínkou je znát alespoň trochu jejich účinky! Základní informace najdete např. na https://www.saloos.cz/cz/shop/esencialni-oleje-salus/. Já osobně čerpám ráda z knihy Praktická aromaterapie od Barbory Novákové.

 

Rubriky: O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , | 1 komentář

Pomoc při zablokování žeber

Blokáda žeber je jedním z častých důvodů, které vedou klienta k masérovi. Projevuje se mmj. prudkou vystřelující bolestí na hrudi či zadní straně hrudníku, která zintenzivňuje při nádechu. Taky se může vyskytovat na stranách hrudníku či pod lopatkou. Někdy během jednoho, dvou dnů sama zmizí, jindy přetrvává. V každém případě je velmi omezující a nepříjemná.

Příčinou takové bolesti (zvláště v levé části hrudníku) může být např. i infarkt myokardu, angina pectoris, … Proto je důležité se obrátit na lékaře při podezření na tyto příčiny. O tom, že by zanedbání mohlo mít fatální důsledky, není třeba spekulovat.

Jak jsem si mohl zablokovat žebra?

Pokud jde opravdu o blokádu žeber, první co nás napadne, je otázka: „Jak jsem k ní přišel? Vždyť jsem nic nedělal.“ Důvod je obecně jasný. Máme 12 párů žeber, které jsou propojeny s hrudními obratli a prvních 7 párů i s hrudní kostí pomocí kloubů. 3 páry jsou vepředu spojeny s hrudní kostí chrupavkou a dva páry jsou tzv. volné. A právě v kterémkoli kloubním spojení může dojít k posunu do nepřirozené polohy, tzv. blokádě. Zablokovat se může žeber i více najednou.

K blokádě dojde ve chvíli, kdy jsou svaly v dlouhodobé nerovnováze, při špatném držení těla v jedné poloze apod. Způsobit to může dlouhá jízda autem, dlouhé sezení u počítače s přetočením trupu, práce s ručním nářadím (nabírání těžkého materiálu lopatou, vidlemi), ale také nevhodné posilování. Např. v posilovně nadměrné cvičení přítahů horní kladky nadhmatem při málo posílené spodní části zad a hlubších vrstev svalů horní části zad a celkově neprotaženém trupu.

Jaká je pomoc při zablokování žeber?

Důvodů by se našlo jistě ještě velmi  mnoho. Ráno poté se vzbudíme a „je to tam“. Ale co pak s tím, když se nemůžeme ani pořádně nadechnout?

Pokud víme, že máme zablokovaná žebra, nejlepší je navštívit dobrého fyzioterapeuta, který pomocí tzv. manuálních mobilizačních technik zkusí žebra odblokovat. Často se to podaří napoprvé, což je fajn.  Není to však pravidlo. Pokud jsou svalové a vazivové struktury v okolí kloubního spojení ve velkém napětí, odblokování se nemusí podařit nebo se po odblokování žebra snaží dostat zpět do nesprávného postavení.

Zde je pak příležitost pro masáž. Pomocí masážních tahů se uvolňují okolní tkáně, ošetří se případné spoušťové body a po zrelaxování okolí postiženého místa (bloku) se kloub může lépe vrátit do své původní pozice natrvalo.

Samozřejmě bychom měli myslet v rámci prevence i terapie na pravidelné posilovací a protahovací cvičení, včetně kompenzačních cvičení. Zde je vhodné nechat si poradit od fyzioterapeuta či kondičního trenéra.

Tip na kvalitní fyzioterapeutické webové stránky zabývající se blokádou žeber a jejich prevencí:

https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/blokada-zebra-akutni-bolest-na-hrudniku

https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/automobilizace-c-th-a-horniho-zebra

Rubriky: Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

Dýně hokaido do kvašené zeleniny? Proč ne!

Od mala miluji kvašenou zeleninu. Líbí se mi možnost variability při míchání jednotlivých směsí.

Letos jsem zkusila do první pozdně podzimní várky přidat dýni hokaido. Čekala jsem, co udělá s konzistencí, aby nebyla třeba příliš měkká.

Kvašená zelenina - listopad 2019 :)

Kvašená zelenina s červenou řepou a dýní hokaido – 11/2019

Nezklamala mne.  Hotová zeleninová směs je příjemně kyselá a krásně křupavá, plná vitamínů, minerálů. Lahůdková zimní vitamínová bomba!

Zde jsou ingredience:

2 střední hlávky bílého zelí, 2 pěkné červené řepy, 4 cibule, 1 dýně hokaido, kmín, nať kopru, sůl. Množství vyjde na cca 2 téměř plné čtyř litrové sklenice.

Postup, jak připravit kvašenou zeleninu najdete zde.

Dobrou chuť!

Rubriky: Články, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , | Napsat komentář

Vánoční nabídka

Nadělte svým blízkým, přátelům či kolegům pod stromeček něco hezkého, příjemného a s pozitivním efektem! 🙂

Pro více informací mi napište či zavolejte. Kontakt zde.

 

Rubriky: Nabídka AB-regenerace | Štítky: , , , | Napsat komentář

Kurkuma je opravdu účinná, pravidla užívání

Kurkuma je koření známé z asijské kuchyně. (Více o ní zde.) Je nepostradatelnou součástí kari koření, používá se do rýže, do polévek apod. V poslední době její věhlas roste i u nás, vzhledem k jejím zdravotním účinkům. Ty potvrzují i mnohé vědecké studie. Kurkuma je řazena mezi tzv. adaptogeny. Chceme-li však zdravotní účinky kurkumy využít co nejlépe, nestačí nám jen namíchat si jen tak kurkumu do jídla nebo ji „šoupnout“ na lžičku a zapít.

Aby se obsažené látky (obzvláště kurkumin)  měly možnost se rozpustit a vstřebat do krve a měly očekávanou účinnost, je dobré dodržet tři základní pravidla při orálním (ústním) podání kurkumy.

Oddenek kurkumy. Autor foto: Lavinia Engelbrecht [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Za prvé:  Nápoj či jídlo musí obsahovat tuk. Kurkumin je totiž barvivo rozpustné v tucích. (Nebojte, není nutné jej hned smažit.) 😉 Stačí, použijete-li plnotučné mléko, popřípadě (např. při intoleranci laktózy) přidáte malou lžičku rostlinného oleje.

Za druhé:  Důležité je přidání drceného pepře. Stačí špetka. Obsažený piperin zvyšuje razantně účinky kurkuminu v těle. Bez něj je kurkumin téměř neúčinný. ?

A za třetí: ! Kurkumu vaříme max. 10 minut. Při delší době varu se kurkumin znehodnocuje!!

Pokud vás zajímají zdroje těchto tvrzení a nebojíte se většího množství informací, mrkněte třeba sem: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2010/04/12.pdf nebo http://alternativnicesta.cz/kurkumin/

Recept na urychlení regenerace po nadměrném fyzickém výkonu (tzv. „zlaté mléko“):

Lžičku kurkumy povaříme ve 1/4 l plnotučného mléka a přidáme špetku pepře a trochu skořice. Osladíme lžičkou medu. Vypijeme teplé co nejdříve po fyzické aktivitě.

Tento recept doporučoval známý bylinář Pavel Váňa po nárazové velké fyzické námaze. Pro představu např. celodenní řezání dřeva na zimu či rytí zahrady či po velkém sportovním výkonu, kdy hrozí, že druhý den se ani nehnete. 🙂

Rubriky: O bylinách, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , | Napsat komentář

Za bolestí v dolní části zad či hýždě můžou být i spoušťové body

Ozvala se u vás bolest v dolní části zad? Bolí vás v kříži nebo vás bolí „nahoře nad půlkami“? Bolí vás  přímo hýždě, přechází bolest až do zadní strany stehna? Pak jistě také přemýšlíte nad tím, kde jste k ní přišli, co jste asi dělali, a hlavně, jak se jí zbavit.

Jak jste k té bolesti, sakra, přišli?

Mohou za ni různé činnosti, které by nás leckdy ani nenapadly. Např. takové sezení v nahrbení u počítače, chůze do kopce v mírném předklonu či chůze po břehu, jogging, kroucení a opakované úklony při golfu, držení dítěte na jednom boku, ale také zaškobrtnutí, atd. atp.

Příčiny bolesti

Příčin nepříjemných pocitů a bolesti v oblasti kříže a hýždí může být samozřejmě více. Např. můžete mít bloklé tzv. esíčko (S-I skloubení – křížokyčelní spojení), utlačený sedací nerv,  vyhřezlou meziobratlovou plotýnku, ale také unavené či přetížené hýžďové svaly, čtyřhlavý sval bederní či zkrácené hamstringy, často s vytvořenými spoušťovými body v namáhaných svalech.Bolest v dolní části zad

S některými příčinami si poradíte sami, s něčím vám musí pomoci lékař či fyzioterapeut a někde vám šikovnýma rukama pomůže dobrý masér.

Jak Vám pomůže masér?

Přijdete-li na masáž, masér při prvním prohmatání oblasti spodní části zad a hýždí najde napjaté svaly. Po úvodním prohřátí a uvolnění svalů se mu pod rukama mohou objevit jednotlivé stažené úseky či body v jinak uvolněné svalovině, jejichž důsledkem je právě zmíněná bolest.

Poté už záleží na masérovi, jako metodou se pokusí tyto spasmy odstranit. Může pokračovat v klasické masáži se zaměřením na postižené partie, nebo se bude přímo věnovat ošetření spoušťových bodů klasicky tlakem. Může také ošetřit exponovaná místa baňkami, baňkovou masáží či tzv. moxováním (nahřívání moxovacími doutníky).

Při rozhodování o druhu ošetření zvažuje masér vhodnost konkrétní metody pro klienta. A to mmj. i vzhledem k možným kontraindikacím jednotlivých metod.

Vlastní zkušenost

Z vlastní zkušenosti masérky mohu říct, že velmi často za bolestí v kříži stojí stažené a „zaspasmované“ hýžďové svaly, a spasmy těsně nad horním okrajem lopaty kosti kyčelní a dále spoušťové body v čtyřhranném svalu bederním. Po jejich řádném rozmasírování (ideálně v kombinaci s baňkovou masáží), často klient již druhý den po ošetření pociťuje výraznou úlevu či je zcela bez bolesti. V případě, že je baňková masáž kontraindikována, přistupuji jako k dalšímu v řadě ke klasickému ošetření triggerpoints.

Po doporučeném protahování (nejen) zmíněných partií a případně opakované masáži se bolest nevrací.

Zmíněná masáž je velmi vhodnou součástí prevence bolestí pohybového aparátu!

 

Rubriky: Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , | 1 komentář

Dopřejme si masáž preventivně a pro radost

Dotek

Chceme-li si odpovědět na otázku, jak může preventivně působit masáž na naše zdraví, je třeba si prvně objasnit, co to je masáž a jaké jsou její účinky: „Masáž je ucelený soubor hmatů a tahů vedoucí k uvolnění, relaxaci či naopak k aktivaci svalů našeho těla.“ Z uvedeného vyplývá, že základem masáže je dotek. A reakce jakéhokoliv doteku na tělo jsou dalekosáhlé a rozmanité.

Místní působení

Již po přiložení dlaně na kůži cítíte teplo nebo chlad, tlak, resp. tíhu dlaně. Při různé intenzitě tahů reagují svaly v místě doteku buď uvolněním nebo naopak stažením. Při masáži se svaly se zahřívají, protahují, uvolňují se případné spasmy svalových vláken. Masírované oblasti pod kůži červenají. Kůže vstřebává část látek použitých masážních prostředků (olejů, éterických olejů apod.).

Zrychlení metabolismu

Lymfatický a krevní oběh je povzbuzen k vyšší činnosti. Zrychluje se průtok krve a lymfy a tím se také urychluje odplavování odpadních látek metabolismu z periferií těla a to ještě několik hodin po masáži. Každý, kdo na masáži někdy byl, určitě potvrdí, že po ní častěji ten den „běhal na malou“. Je to proto, že ledviny čistí krev od přivedených odpadních látek a po masáži mají opravdu více práce.

Centrální nervový systém

V tu samou chvíli, kdy reaguje kůže, svaly, krevní a lymfatický systém, jsou drážděna také nervová zakončení. Ta posílají přes centrální nervovou soustavu impulsy dále do celého těla. Tím ovlivňujeme tkáně a orgány vzdálené od masírovaných míst. Už to, že si uvědomujeme, zda je nám masáž příjemná či nikoliv, je důkaz tohoto účinku. Takovým typickým příkladem ale může být i to, že po  provedení masáže šíjového svalstva, nebo někdy již v jejím průběhu, klient začne mít pocit plného nosu a žádá si kapesníček. Masáží totiž dochází i k uvolnění vedlejších nosních dutin. 🙂

Biochemické reakce

Masáž má také vliv na tvorbu a uvolňování hormonů do krevního řečiště. Např. je již dokázáno, že se při ní snižuje hladina stresového hormonu kortizolu a naopak zvyšuje hladina hormonu štěstí serotoninu, hormonu oxytocinu (ovlivňuje naši schopnost důvěry, lásky a porozumění) a hormonu dopaminu (díky němu jsme spokojeni). Po dobré masáži jsme prostě spokojení, klidní, uvolnění a leckdy příjemně unavení.

Preventivní působení masáže

  • uvolnění svalstva, vazů a svalových fascií, uvolnění svalových spasmů;
  • snížení únavy svalů po větší námaze či sportovním výkonu a zvýšení jejich výkonu;
  • prevence otoků, jejich snižování a redukce;
  • prevence bolesti zad, ischiasu, výhřezu meziobratlových plotének;
  • snížení bolestivosti kloubů postižených artrózou či revmatoidní artritidou (díky prokrvení dochází k odplavení odpadních látek, kyseliny močové a zánětlivých výpotků z okolí kloubu a tím ke snížení bolesti a otoku);
  • odstranění zrohovatělých odumřelých buněk kůže;
  • pomáhá při snižování váhy;
  • zmenšení či odstranění celulitidy;
  • prokrvení kůže, zlepšení její výživy , omlazující účinek;
  • relaxace a regenerace;
  • zvýšení imunity;
  • součást prevence křečových žil;
  • zlepšení trávení;
  • snížení stresu;
  • snížení chronické bolesti;
  • potlačení depresivních stavů;
  • pozitivní vliv na poruchy spánku;

Dle mé zkušenosti, pokud se zeptáte ve svém okolí, nač jsou dobré masáže, nejčastěji uslyšíte odpověď: „Když bolí záda!“ Až jako druhá bude odpověď: „Je fajn na uvolnění a relaxaci!“ Prevence zdraví nikoho ani nenapadne. Je to však škoda. Masáž bychom neměli absolvovat, až když je nám zle, bolí nás záda, jsme namožení či když se ozve (zase?!) krční páteř. Jistě i v těchto případech masáž může pomoci, ale je již pomyslnou náplastí na bolest, kterou svému tělu působíme. A přitom by to šlo i bez ní.

Dopřejme si masáž preventivně a pro radost!

Rubriky: Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , | Napsat komentář

Nachlazení a bolest v krku – co s tím?

Je tu konec září a po něm hned přijde podzimní proměnlivé počasí. Naše těla, zvyklá na teploučko, si začínají pomalu přivykat chladnějším ránům a častějšímu studenému větru. Než se zadaptujeme, k běžné rýmě a kýchání se často přidruží bolest v krku. Způsobují ji viry a bakterie, které kolem nás „lítají“ možná trochu víc než obvykle a tělo oslabené změnami počasí, stresem ze začátku školy (pro žáky i rodiče 🙂 ) či z práce apod. se s nimi hůře vyrovnává.

Máme pocit škrabání v krku, někdy se změní na bolest, pocit knedlíku v krku a teplota začíná pomalu stoupat.

Co s tím, jak se těchto nepříjemných příznaků nachlazení co nejrychleji zbavit, jak si pomoci domácími prostředky? Už přešlo bolení v krku do angíny a máte antibiotika? I zde se dá níže uvedenými způsoby urychlit léčba.

Kloktáme!

Kloktáním jemně čistíme sliznice dutiny ústní a horní část hltanu, odplavujeme případné hleny s choroboplodnými zárodky, zbytky jídla ulpělé na mandlích atp. Dle použité přísady desinfikujeme dutinu ústní a pomáháme zklidnit podrážděnou sliznici. Jedná se také o velmi jemnou masáž dutiny ústní a horní části hltanu a hrtanu.

Za důležitou považuji teplotu kloktadla: kloktáme vlahým až teplým roztokem tak, aby se sliznice mohly uvolnit! Ideální je teplota lidského těla. Při použití studeného roztoku by se nám sliznice stáhly a nepustily pryč hleny atd., horký je nepříjemný a mohl by citlivé sliznice i poškodit.

Jak kloktáme?  Kloktadlem vypláchneme dutinu ústní, začneme kloktat a před tím než vyplivneme, tak lehce pustíme kloktadlo do krku. Opakujeme, dokud nespotřebujeme celou sklenku. Kloktáme třeba 5x denně.

Jako kloktadlo můžeme použít:

  • slanou vodu – 1/2 lžičky soli (kuchyňská či mořská) rozpustíme ve sklenici teplé vody;
  • skleničku teplé vody s pár kapkami jodové tinktury;
  • 1 čajová lžičku šalvějové tinktury (domácí či Florsalmin z lékárny) rozmíchanou ve sklenici teplé vody;
  • nálev nebo odvar ze šalvěje, řepíku nebo jejich kombinace;
  • šalvějový nálev s lžičkou šalvějové tinktury (využijeme celý potenciál;
  • nálev z yzopu;
  • macerát ze slézu či proskurníku – je velmi vhodný při podrážděné a bolestivé sliznici v krku; uklidňuje a chrání

Snad jen ještě jedna, dvě rady:

  • prosím, nestřídejte příliš výše uvedená kloktadla, snažte se vydržet u jednoho alespoň pár dní. Účinek se nikdy nedostaví okamžitě, je třeba trpělivosti;
  • po kloktání alespoň 1/2 hodiny nejezte a nepijte, ať mají účinné látky z kloktadel čas působit.

Masáž kořene jazyka!

Před každým kloktáním je vhodné provést masáž kořene jazyka. Uvolníme a lehce prokrvíme přilehlé tkáně, okolí krčních a nosních mandlí a pomůžeme k lepšímu odplavení případných hlenů, choroboplodných zárodků apod.

Jak na to? Je to jednoduché. Stoupněte si před zrcadlo. Není to sice nutné, ale efektní určitě, ocení zvláště děti. 😀 Vyplázněte na sebe jazyk, ale opravdu pořádně. A znovu a znovu. Celkem alespoň 20x. A to je vše. 🙂

Jedná se o velmi jednoduchou a přitom efektivní metodu, kterou málokdo provádí. Vzhledem k jejímu podpůrnému účinku při léčbě nemocí z nachlazení je to škoda.

Obklady a zábaly krku

Při angínách se velmi osvědčily i obklady v oblasti krku či zábal. Velmi vhodný a lety osvědčený je tzv. Priesnitzův zábal, jeho popis i účinky jsou zpracované v příspěvku Teplo nebo chlad, vlhko nebo sucho? To je oříšek.

Vhodný je též zábal látkou namočenou v nálevu z dobromysli obecné.

Samozřejmostí při onemocněních z nachlazení je dostatečný přísun tekutin, nejlépe teplých čajů (černý, zázvorový, šípkový, bezový …), doplňování vitamínu C. Pokud je chuť k jídlu, tak lehká jídla s dostatkem ovoce a zeleniny. Preventivně posilujeme imunitu například i za pomoci bylinek zvaných adaptogeny. Nejznámější z nich vzhledem k nachlazení je určitě echinacea alias třapatka nachová a tinktura z ní.

Při větších problémech se samozřejmě řiďte radami lékaře a dodržujte dávkování a délku léčby antibiotiky či jinými léky, pokud vám je lékař předepsal. Výše uvedené domácí prostředky berte jako podpůrnou léčbu, nikoli nosnou!

Rubriky: O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , | Komentáře: 2

Kytička plná vzpomínek

„Sluncem prohřáté srpnové a zářijové dny leckoho z nás lákají na procházky lesem. S hlubokými nádechy vstřebáváme tu neuvěřitelnou energii, kterou les oplývá, vůně jehličí, hub, kvetoucích rostlin se nám vpisuje do paměti, stejně jako barvy, zvuky – je to harmonie života. Cestou domů si neseme v ruce kytičku vřesu. Tu jemnou něžně fialovou krásku, která nám bude celou zimu ve vázičce připomínat, jak krásně bylo v létě.“

Takto nostalgicky jsem přemýšlela nad vřesovou kytičkou, když jsem psala webovou stránku o vřesu obecném. A jako vždy, když píši z hlavy o mých oblíbených bylinkách, měla jsem pocit, že ač už snad o ní více napsat nemohu, na něco jsem zapomněla.

Vřesová kytička ve váze

Vřesová kytička ve váze

A pak mi to došlo. Vřes má ještě jednu vlastnost hodnou zmínky. Je ozdobný a vydrží. Dáme-li jej doma do vázičky, nepřiléváme vodu. Stejně tak je možné je použít do suché vazby do podzimního věnce. Kytička vydrží celou zimu na pohled svěží a barevná. Jen se snažíme na ni nesahat, aby jí zbytečně neopadávaly kvítky.

Je také možné čerstvé svázané kytičky vřesu hned po příchodu domů vložit v mikroténovém sáčku do mrazáku a vyndat je během zimy. Ve vázičce nám opět krásně ozdobí náš prostor nebo je můžeme v případě nutnosti použít do čaje.

V lidové tradici vřes představuje symbol vzpomínek. V lidovém léčitelství je jemnou bylinkou (nejen) na neduhy močového ústrojí s možností dlouhodobého užívání bez nepříznivých účinků. Dopřejme si jeho jemnost a buďme k němu v jeho přirozeném prostředí ohleduplní.

Rubriky: O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , | Napsat komentář

Citronový sirup s alojzkou

Citron je velmi zdravé a chutné citrusové ovoce. Na tom se shodne většina z nás. Používáme jej jako dochucovadlo při vaření,  při pečení, při nachlazení do čaje, v grogu pro zahřátí také nemůže chybět a patří do základních příchutí téměř všech běžných značek nealkoholických i alkoholických nápojů. Najdeme jej i jako citronový sirup mezi hustými sladkými lepkavými ovocnými šťávami. Prodává se i tzv. „citronka“, která mnohdy nemá s citronem společného nic, jen název. 🙂 Jeho nakyslá chuť a příjemná vůně je prostě klasika.

Citronový sirup

Citronový sirup

Řekněte, kdo si nikdy domů nekoupil citronovou limonádu?! Nebo u koho nepadl doma dotaz po návratu z nákupu, jestli máte „limču“?! Patřím mezi ty, kteří se brání nákupu zbytečných petlahví, a ani se mi nechce pořád něco tahat. Pokud máte doma láhev na výrobu sifonu, alias sodové vody (kdysi láhev opletenou kovovými drátky, dnes plastový sodastream), můžete si díky citronovému sirupu limonádu udělat doma. Jenže to znamená koupit sirup, který okolo citronu možná jen prošel.

Když jsem onehdy procházela okolo pultů s ovocem a zeleninou, padlo mi oko na krásné citrony. Odrůdu si nepamatuji, nicméně již od pohledu patřily mezi ty s relativně slabou slupkou a velmi šťavnatou dužninou. Což, jak jistě víte, není rozhodně pravidlem. Koupila jsem jich rovnou 3 kila a v rámci záchvatu kreativity nelenila a hledala jsem, zda se nedá doma vyrobit citronový sirup. Žádný z nabízených postupů na internetu se mi  nelíbil a tak jsem si vymyslela svůj. Obohatila jsem jej o pár bylinek, abych jeho využití pozvedla na vyšší úroveň, tzn. není jen chutný, ale má i pozitivní účinky na naše zdraví (viz níže v informacích).  Povedl se a tak vám jej zde nabízím. Třeba také neodoláte a vyzkoušíte.

Recept na citronový sirup podle Áji 🙂

  • 2 l citronové šťávy (dle odrůdy – já měla 3 kg citronů)
  • 3 kg cukru krystal (možný bílý i přírodní hnědý, nebo třtinový)
  • 1 l vody
  • 3 plné hrsti čerstvých nebo sušené máty peprné a aloisie trojlisté
  • 10 ml tinktury z aloisie trojlisté (není nutné)

Nejprve si připravíme silný nálev z bylinek. Uvaříme vodu, bylinky přelijeme a necháme louhovat 15 minut přikryté pokličkou. Mezi tím vylisovanou citronovou šťávu nalijeme do smaltovaného či nerezového hrnce a zahřejeme. Když se dostane k bodu varu, nasypeme do ní všechen cukr, rozpustíme jej a za stálého míchání necháme opět dojít k bodu varu. Nesmí klokotat.  V tuto chvíli můžeme přidat 2 rovné lžičky kyseliny citronové, ale nutné to není. Udržujeme max. 5 minut téměř vřící a sbíráme případnou pěnu. Poté přilijeme přecezený nálev z bylinek, tinkturu z aloisie a vypneme.

Citronový sirup se sodou a ledem

Citronový sirup se sodou a ledem

Ihned naléváme do připravených umytých a předehřátých lahví, zavřeme a otočíme dnem vzhůru. Postavíme např. do košíku či bedýnky a přikryjeme dekou, aby pomalu lahve chládly. Uskladníme někde v temnu ve stálé teplotě. Ideální je sklep. Bez problémů vydrží přes zimu, tedy pokud ji nevypijete! 🙂

Hotovou citronovou šťávu popíjíme ředěnou vodou. Skvělá je se sodovou vodou a ledem nebo v čaji či grogu. Přeji dobrou chuť!

Pár drobných rad a informací:

  • Snažte se pracovat relativně rychle. Vitamíny, obsažené v citronové šťávě (hlavně vit. C), chceme zachovat v co největší výši, jelikož rychle oxidují a nemají rády dlouhý var, nezdržujeme se. Šťávu z citronů lisujeme bezprostředně před vařením šťávy.
  • Ze stejného důvodu je dobré dbát také na uskladnění v temnu.
  • Bylinky v receptu můžete samozřejmě vynechat, ale nebude to ono. Máta je skvělá na trávení a zná jí téměř každý. Neznámá může pro vás být v receptu použitá aloisie trojlistá, je to jedna z mých velmi oblíbených bylinek.

    Aloisie trojlistá

    Aloisie trojlistá

    Voní po citronu, má uklidňující účinky, tlumí překrvení nosní sliznice, zlepšuje trávení, je vhodná při rozrušení a neklidu, při žaludečních křečích, atd.  Horký čaj s tímto sirupem bude jistě skvělý někdy na večer k popíjení na gauči před spaním.

  • Diabetici s citronovým sirupem musí opravdu šetřit. Cukr je prostě cukr.
Rubriky: O bylinách, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , | 1 komentář

Mlgání oleje

Mlgání oleje, co to prokristápana je?! Asi takto reaguje většina laické veřejnosti, když tento výraz slyší. O co se tedy jedná? Mlgání oleje je opakované proplachování úst jedlým rostlinným olejem za účelem zlepšení stavu dutiny ústní a celého organismu. Nejčastěji se používá olivový olej za studena lisovaný, nicméně můžete použít i olej řepkový či slunečnicový. Doporučuje se jako prevence a pomocný prostředek při paradentóze, zánětu dásní, zvýšené kazivosti zubů, zápachu z úst, únavě organismu, špatném trávení, apod.

A ranní očista dutiny ústní olejem má také leckdy hodně do sebe. Jistě jste si také někdy všimli, když jste se ráno vzbudili, že máte v puse jako v polepšovně. 🙂 A nebo po kávovém dýchánku. 🙂 Závisí to velmi i na tom, co a kdy člověk v ten den či den předem snědl a v jaké zdravotní kondici zrovna je apod.

Olej v ústech do sebe naváže z úst mikroorganismy, zbytky jídla, metabolity trávení (ano, trávení začíná v ústech 😉 ), přebytečné sliny a sliznicí do těla předává látky v sobě obsažené.

Jaké bývají v literatuře o alternativní medicíně popisovány účinky?

Olivový olej

Olivový olej

  • pomoc při odstranění nežádoucích bakterií z ústní dutiny;
  • regenerace ústní sliznice;
  • pomáhá zpevnit dásně;
  • zlepšení stavu dásní při paradentóze;
  • detoxikace organismu;
  • odstranění zápachu z úst;
  • snížení tvorby zubního kamene;
  • pomoc při remineralizaci zubní skloviny;

Jak na to?

Do úst nabereme menší množství oleje (tak na jeden lok 😉 ) a poté v ústech řádně převalujeme a cedíme skrz zuby tak dlouho, až olej v puse zhoustne a poté opět zřídne. Pak vyplivneme. Olejovitá substance, kterou jsme vyplivli, bude mít mléčnou hustou konzistenci. Několikrát zopakujeme během dne.

Ideální je mlgat olej ráno po probuzení a večer před spaním v rámci pravidelné zubní hygieny. Během dne je to na zvážení jednotlivce.

Osobně jsem úspěšně vyzkoušela při aftech v ústech v kombinaci s aplikací šalvějové tinktury a odvaru z řepíku a dále při léčbě otevřeného váčku nad zubem, opět v kombinaci s šalvějí a řepíkem.

POZOR! Nenahrazuje klasické čištění zubů zubním kartáčkem, v tomto směru je jen doplňkem zubní hygieny!

Rubriky: Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , , , | 1 komentář

Něco o hysopku.

„Zní to jako otázka pro křížovkáře. Co je to? Bylina na čtyři, začíná na ypsilon. Ano, je to yzop. A znáte jej? Voněli jste si již někdy k němu? Má nádherně hořce kafrovitou vůni, které já osobně nemohu odolat. Mám potřebu zabořit ruce do keříků nebo je jen pohladit a pak k rukám čichat a zhluboka dýchat. Věřím na energetické působení mezi živými organismy a yzop je jednou z bylinek, které si mne našly.“ Toť jen úryvek z mé webové stránky o yzopu lékařském.

Váže se mi k němu jedna malá vzpomínka: Relativně nedávno jsem přinesla do práce jako vždy pár čerstvých bylinek, které dám do „lahůdkového“ čaje, jenž si s kolegyněmi v práci děláme. Občas udělám při té příležitosti takovou malou poznávačku. Vzala jsem kousek mnou milované yzopové natě a dala přičichnout kolegyni, jestli pozná bylinku. Zhluboka se s úsměvem a zvědavostí nadechla a „Fuj, co to je, ježíšmarjá!“ 😀 Ano, je to jen potvrzení toho, že to, co jednomu voní, druhému vonět nemusí. Jako se liší potřeby každého z nás.

Yzop lékařský

Yzop lékařský

Každý rok na jaře jeho keříky hluboce seříznu a už  se těším, až začne kvést. Vykvétá až jako další v řadě po levanduli či mátě společně se svou sestřenicí saturejkou horskou. Jako všechny hluchavkovité je hojně vyhledáván a obletován včelami a motýly.

Pro jeho tonizační schopnosti bývá často používán yzopový vinný macerát (hysopkové víno) v geriatrii a osobně jej používám v kuchyni, do čajových směsí a také například do masážního oleje.

Více o něm a o jeho možném využití se dočtete zde.

 

Rubriky: Články, O bylinách | Štítky: , , | Napsat komentář

Tymiánový sirup – domácí výroba ano či ne?

Je konec června a začínají ve velkém kvést jedny z nejznámějších  léčivých bylin tymián obecný a mateřídouška (vejčitá, úzkolistá, ..).  Obsahem látek jsou jako bratr a sestra. Jsou skvělými antiseptiky, výborně působí na trávení, při bronchitidách, bolestech svalů apod. Mateřídouškový a tymiánový čaj nebo sirup  je při nachlazení jedničkou, stejně tak jako koření v kuchyni.

Móda domácí výroby bylinných sirupů

Dnes je velmi módní výroba bylinných sirupů a to nejen z těchto dvou bylinek. Já však moc sirupy nedělám. Mám raději čerstvé vodné výluhy, lihové a olejové maceráty.
Ke klasickým bylinným sirupům ze siličnatých drog domácí výroby jsem totiž mírně skeptická, zvlášť pokud se dělají za tepla, jelikož velké množství účinné silice se ztrácí při výrobě. Považuji je spíš za pochutinu.

Tymiánový sirup z medu

Když však byly mé děti menší, dělala jsem tymiánový nebo mateřídouškový „sirup“ z medu. To jsem lehce zavadlou kvetoucí nať nakrájela a zalila čerstvě vytočeným pravým včelím medem (přímo od včelaře). Výhodou je, že kvetení těchto dvou bylinek se shoduje s vytáčením medu . Po 3 týdnech jsem med lehce nahřála (do 40 °C) tak, aby byl opravdu tekutý a pak přecedila skrz sítko. Získaný med byl řidší konzistence, spíš právě sirupové.

V tomto medovém sirupu se dle mého snoubí léčivá síla medu se silou bylinek v ideální kombinaci. V lednici vydrží celou zimu tak, abychom jej mohli po lžičkách podávat dětem a po lžících dospělým při nachlazení, kašli atp.

Rubriky: O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , | 1 komentář

Popraskané paty – nejen kosmetický problém

Není nic příjemnějšího, než si v parném létě smočit nohy v proudící ledové vodě. 🙂

V letních dnech je často slunečno a teplo, i ti největší teplomilové zkrátí rukávy a nohavice, dívky a ženy vytahují šaty a sukýnky. Obecně odhalujeme svá těla a necháme pronikat svěží vzduch přímo na pokožku. Nosíme otevřené boty – sandále, pantoflíčky, žabky, někoho svede trend bosonohého chození. A mnohý z nás začne řešit popraskané paty.

Popraskané paty jsou pro mnoho lidí jen estetický problém. Objeví se totiž v létě a na podzim zase zmizí. Leckdy ale jsou praskliny velmi hluboké, bolestivé, mnohdy i celoročně se opakující, a v případě, že je neřešíme, mohou být i nebezpečné.

Jaká může být příčina praskání pat?

Příčin praskání kůže na patách je mnoho, některé  samy o sobě problém nepůsobí, ale v kombinaci se problém objeví. Příčinou může být:

  • ztvrdlá a neošetřovaná kůže na patách;
  • nedostatek vlhkosti a tuku v kůži;
  • plísňové onemocnění;
  • vnitřní onemocnění (např. cukrovka);
  • dehydratace organismu, obzvlášť mírná, ale dlouhodobá;
  • hormonální nerovnováha;

    Ukázka popraskané a vysušené kůže na patě.

  • nevyvážená strava a jí způsobený nedostatek minerálů, vitamínů a dalších látek potřebných pro obnovu a udržení zdravé pokožky;
  • nevhodná obuv;
  • nesprávná hygiena nohou;
  • vysušující vnější prostředí;
  • koupel v příliš horké vodě;
  • genetické predispozice;

Co s tím?

Pokud se nám objeví suché paty, resp. začnou praskat, jakmile vyrazíme bez ponožek, s největší pravděpodobností se jedná o nedostatek vlhkosti v povrchových vrstvách pokožky z důvodu narušení vnější ochranné bariéry kůže. Často zapomínáme totiž na to, že nohy, které nebyly zvyklé se producírovat jen tak a měly kolem sebe pořád ponožkovou ochranu, nepotřebovaly promašťovat a zvlhčovat tak, jako nyní v létě.

Pomoc je tedy relativně snadná. Vždy, když si umyjeme nohy, řádně je osušíme a namažeme nějakým běžným krémem na nohy z volného prodeje, nejlépe s obsahem urey. Necháme vsáknout. Díky uree a dalším vyživujícím složkám, které krémy na nohy obsahují, se pokožka zvlhčí, a mastné složky vytvoří ochrannou bariéru proti vysoušení.

V tomto případě se nevyhýbáme ani tzv. bílé vazelíně = kosmetické vazelíně = Petrolatum, kterou osobně jinak nepoužívám. Ač nemá žádné vyživující vlastnosti, funguje dobře jako ochranná vrstva právě proti vysychání kůže na chodidlech či loktech. Důležité je ale prvně pokožku řádně vyživit a hydratovat!

Nezapomínáme samozřejmě i na klasickou pedikúru. Odstraňujeme při ní zhrublou, odumřelou kůži na patách a exponovaných místech chodidla buď špachtlí, pemzou, seřezávačem kůže (umíme-li to!) apod. Popřípadě opakovaně využijeme služeb profesionální pedikérky.

Složitější už to je, pokud výše uvedené rady nepomáhají a začnou se nám objevovat hluboké praskliny, někdy až do živé tkáně. Často jsou velmi bolestivé a hrozí i riziko zanesení infekce do rány. Zde je třeba zvážit, co je příčinou.

Hluboká prasklina kůže na patě.

Mohou to být geny, suchá pokožka, ale také plíseň… Víte-li, že jste trávili hodně času v uzavřených, neprodyšných botách a je tedy riziko napadení plísní, určitě je vhodná návštěva lékaře. Stejně tak, pokud trpíte cukrovkou či jiným závažným onemocněním apod. Lékař vám v případě potřeby napíše medikaci a pomůže vám problém vyřešit.

Doma si můžeme vypomoci vyživující koupelí chodidel.

Tipy na koupele nohou

Nejen když máme popraskané paty několikrát týdne, nejlépe večer, namočíme nohy na čtvrt hodiny až 20 minut do teplé vody  (nikoliv horké, ta vysušuje!), do níž přidáme některou z těchto kombinací přísad:

  • mýdlo (buď tekuté nebo prostě vymydlíme do vody dostatek klasického) a sůl (kuchyňskou, mořskou, epsomskou);
  • levandulový olej (např. domácí výroby), sůl (kuchyňskou, mořskou, epskomskou) a trochu jedlé sody; osobně někdy přidávám i trochu jogurtu či zakysané smetany pro jejich zvlhčující účinek;
  • několik lžic sušené syrovátky;
  • sůl, citronovou šťávu z jednoho citronu, trochu olivového oleje, několik kapek tee tree oleje nebo éterického oleje z levandule lékařské;
  • odvar z ovesných vloček a éterický olej s antiseptickými účinky;
  • odvar z bobkového listu (list vavřínu vznešeného), který má krom jiného i antimykotické účinky, či z řebříčku obecného nebo z tymiánu obecného;
  • pár zrníček hypermanganu tak, aby lázeň měla jemně růžovou barvu.

Koupel můžeme spojit s pedikúrou, kdy ke konci koupele jednu nohu po druhé lehce osušíme a provedeme peeling celé nohy od kotníku dolů. Obzvlášť důkladně ošetříme chodidlo, řádně vyčistíme a ostříháme nehty. Nakonec osušené nohy VŽDY ošetříme  krémem (např. Ozalin, výběr je veliký), olivovým či mandlovým olejem nebo domácím bylinným krémem (např. měsíčkový či řebříčkový). V případě, že máme na nohou bolestivé praskliny, jež mohou být i otevřené, je vhodné je vydesinfikovat nějakým antiseptikem (např. betadine), ještě před tím, než nohy namažeme.

V případě, že koupel provádíme večer před spaním, je dobré poté na namazané nohy navléknout igelit, bavlněné ponožky a nechat přes noc pěkně nasáknout použitým krémem či olejem.

Máme-li sklon k tvorbě popraskaných pat, věnujeme svým nohám vytrvalou a pravidelnou péči. Praskliny mají totiž tendenci se vracet.

Domácí levandulová sůl

Získáme ji, pokud smícháme níže uvedené ingredience. Naplníme do pěkné zavírací láhve a dle potřeby přidáváme do koupele nohou. Můžeme užít i do celkové koupele.

  • 1/2 kg mořské soli nebo epsomské
  • 1 lžíce domácího levandulového oleje nebo olivový olej + několik kapek éterického oleje z levandule lékařské
  • sušený květ levandule lékařské (není nutné)

 

 

 

Rubriky: Články, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , | Komentáře: 2

Peeling a jeho účinky na tělo

První otázka, která leckoho může napadnout, proč píši na webu o zdraví a regeneraci o tělovém peelingu? To přece patří do péče o pleť, do stránek o kosmetice!
Ano, je to pravda, i tam peeling patří. Nicméně peeling jako takový má mnohem širší spektrum účinků než jen udržovat naši pleť hladkou a pěknou.

Jaké jsou jeho další účinky?

  • odstranění odumřelých kožních buněk a případných nečistot z povrchu kůže;
  • vyrovnání povrchu kůže;
  • uvolnění pórů v kůži a tím snížení tvorby komedonů a akné;
  • podpora tvorby kolagenu a elastinu v kůži;
  • pomáhá redukovat projevy celulitidy;
  • prokrvení pokožky a její příprava na případné další ošetření (masáž, zábal, promazání, epilace či depilace,…);
  • spolu s promazáváním prevence praskání pokožky v místech se suchou a ztvrdlou kůží (nejčastěji paty, kolena a lokty);

Pro mne jako masérku je důležité, že kůže klienta je po peelingu lépe připravená vstřebávat použité masážní prostředky. Používám přírodní oleje, které obsahují velké množství biologicky aktivních látek, jejich využití pokožkou je tak mnohem větší. Díky peelingu se tedy účinnost masáže násobí. Je to taková malá masáž před masáží! 🙂

Co je tedy peeling

Jedna ze skvělých technik, jak udržet pěknou, hladkou a hlavně zdravou pokožku. Jedná se o odstraňování vrchní vrstvy pokožky různými způsoby:

  • mechanicky;
  • chemicky;
  • enzymatický;
  • laserem…

Některé způsoby jsou využívány i lékaři jako součást léčby těžkých forem akné. V textu níže se věnuji mechanickému peelingu, ostatní způsoby doporučuji nechat odborným rukám dermatologů či kvalifikovaných kosmetiček.

Mechanický peeling se provádí třením pokožky jemnými krouživými pohyby za pomoci peelingové směsi. Jedná se o abrazivní částečky namíchané v oleji, emulzi či krému. Peelingovou směs si můžeme zakoupit v běžném obchodě s kosmetikou či v lékárně. Při nákupu se díváme, zda je na tělo či pleť obličeje, a podrobně si přečteme návod na použití.

Domácí peelingová směs

Pokud preferujeme domácí kosmetiku či chceme ušetřit, můžeme si namíchat domácí peelingovou směs. Jak na ni?

Připravíme si

  • peelingový základ – vybereme si dle vlastní potřeby a konkrétní situace. Důležité je, aby se dal mazat a nebyl příliš tekutý – krém, rostlinný olej, sprchový gel, jogurt, …
  • abrazivní částečky – mletá káva čerstvá či zbylý „lógr“, jemně mletá sůl, cukr krupice, namleté ořechy, …
  • doplňující výživné a hydratační látky – nejsou nutné – dle vlastní preference – čerstvá či sušená syrovátka, med, přírodní éterické oleje či bylinný výluh dle výběru, …

Příklad peelingové směsi:

Peelingová směs olivový olej + citronová šťáva + sůl

  • olivový olej, sůl, trocha sprchového gelu, éterický olej dle výběru – použití na celotělový peeling při sprchování či koupeli
  • kokosový olej, mletá káva, cukr – použití na celotělový peeling při sprchování či koupeli
  • jogurt, slunečnicový olej, cukr – použití na celotělový peeling při sprchování či koupeli
  • olivový olej, ricinový olej, sůl, několik kapek tee tree oleje, citronová šťáva – na paty, kolena, lokty
  • olivový olej, levandulový olej, sůl nebo cukr – na paty, kolena, lokty
  • …..

Po použití peelingové směsi se vždy řádně opláchneme teplou, ne však horkou vodou a zlehka utřeme. Pokud máme pocit, že to naše pokožka potřebuje, vmasírujeme do ještě vlhké kůže mandlový či olivový olej, samotný nebo s přídavkem dalších pečujících olejů (arganový, jojobový, ricinový, …) a přírodních éterických olejů a necháme vsáknout.

A jak často používáme peeling?

Peelingem ošetřujeme celotělově ideálně jednou týdně, paty a ruce dle potřeby. Pleťový peeling s opatrností praktikujeme max. jednou týdně a vyhýbáme se partiím kolem očí a rtů. Podrobnosti k ošetření pat najdete také na stránce Popraskané paty – nejen kosmetický problém

Rubriky: Články, Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , | 1 komentář

Ricinový olej a jeho využití (nejen) při bolesti zad

Skočec obecný

Řekne-li se ricinový olej, první, co většinu lidí napadne, je „projímadlo“. Je to však škoda, jelikož tento vazký olej lisovaný ze semen rostliny skočce obecného, má mnoho dalších pro zdraví zajímavých vlastností. Pro mne, jako masérku, bylo velmi překvapivé zjištění, že pomáhá formou obkladu např. při bolestech páteře či vleklých kloubních a svalových obtížích. To není, dle mého, obecně rozšířená informace, což je velká škoda.

Způsoby vnějšího využití

  • změkčuje pokožku a tlumí její podráždění – ve směsi s dalšími oleji, např. mandlovým, na ztvrdlou kůži na loktech, na patách…;
  • silně promašťuje pokožku a uzavírá v ní vlhkost a tím eliminuje výskyt ekzémů, dermatitid a podráždění pokožky;
  • jako prostředek vyživující a posilující řasy, obočí, vlasy a také nehty;
  • aplikace obkladu při dyspeptických potížích na břicho,
  • při pocitu tupé bolesti na slezinu, slinivku, žlučník, játra, žaludek či ledviny
  • při bolesti páteře či vleklých kloubních či svalových potížích;
  • regenerační účinky při hojení jizev, je jedno zda pooperačních či po drobných zraněních či třeba neštovicích;
  • při nadměrné tvorbě lupů – zábal ze směsi ricinového oleje a vaječného žloutku v poměru 1:1 na deset minut před mytím vlasů.

Jak aplikovat obklad s ricinovým olejem

Asi 10 ml ricinového oleje v malé uzavřené nádobce vložíme do horké vody a ohřejeme. Poté otevřeme a nalijeme na kus látky (např. flanelu) poskládaného do několika vrstev. Během chvilky, když lehce ochladí, ihned přiložíme na postižené místo. Překryjeme kouskem igelitu a zabalíme do velkého ručníku, prostěradla či deky. Poté si lehneme tak, aby ošetřovaná oblast nebyla pod tlakem. Navrch je dobré položit nějaký zdroj tepla, např. horkou termoláhev, elektrickou dečku či nahřátý pytlík se solí. Zůstaneme v klidu ideálně 2 hodiny, minimálně 70, maximálně 150 minut.

Dle našich známých bylinářů Janči a Zentricha lze již po dvou či třech aplikacích zaznamenat znatelný ústup obtíží. Doporučují ve svém Herbáři léčivých rostlin zábal opakovat první tři dny každodenně, později třikrát nebo i jednou týdně. Tento obklad nemá kontraindikaci a výborně tlumí subjektivní potíže.

Upozornění!

Rostlina skočec obecný je velmi jedovatý. Žádná část rostliny se proto neužívá!!! Jako smrtelná dávka se uvádí 5 semen pro děti a 15 semen pro dospělého. Jen právě ricinový olej získávaný ze semen jako jediný neobsahuje žádné toxické látky.

Rubriky: Články, Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , | 1 komentář

Síla pozitivního myšlení. To už naši předci věděli!

Všichni od malička slýcháme od rodičů, prarodičů, učitelů a dalších moudrých hlav spoustu přísloví a rad, které vzešly z životní moudrosti a zkušeností předešlých generací lidí. V nepravidelných módních vlnách sbíráme citáty, píšeme si je do deníčku či na web, jelikož je to „cool“. Ale zamysleli jsme se někdy alespoň nad některými z nich?

Já mám pocit, že v lepším případě si řekneme: „Něco na tom je!“ a to je tak vše. Je to jako plácnutí do vody.

Za to je dnes například ve velké oblibě literatura oslavující sílu pozitivního myšlení, nabízí se nám nové metody, jak pracovat se stresem, s nemocí. Například MUDr. Jan Hnízdil, popularizující psychosomatické lékařství, říká ve své knize Příběhy obyčejného uzdravení, že „Nemoc je informace o tom, že člověk ve svém životě dělá nějakou chybu.“ A my s otevřenými ústy hledíme a říkáme si, jak skvělé, že na to někdo přišel. A hledáme další novinky z této oblasti. Nic proti tomu nemám, sama si ráda přečtu mnohdy velmi erudované informace na toto téma, ale trochu si říkám, že objevujeme objevené!

Obecně známé životní pravdy, citáty a přísloví o zdraví.

A že naši předci i bez vědy a studií věděli, že:

  • Veselá mysl = půl zdraví!
  • Všeho s mírou!
  • Věř a víra tvá tě uzdraví!
  • Být vždy veselý – to je nejlepší medicína!
  • Veselost je filosofie příliš málo pěstovaná. Je sluneční stranou života. (George Gordon Byron)
  • Tři nejlepší lékaři na světě jsou: Dr. Střídmý, Dr. Klidný a Dr. Veselý. (Johan Swift)
  • Kdyby se o nemocech tolik nemluvilo, lidi by byli zdravější. (Jean Anouilh)
  • Duševní nemoc je horší než tělesná! (Publilius Syrus)
  • Rozhodl jsem se být šťastný, protože je to dobré pro mé zdraví. (Voltaire)
  • Lidé žádají v modlitbách od bohů zdraví, ale že sami v sobě mají nad ním moc, nevědí. (Démokritos)
  • Pesimismus tupí nástroje, které člověk potřebuje k úspěchu. Optimismus je víra a naděje zároveň, které vedou k úspěchu“ (Bruce Lee)

Nečekejme pořád jen na zázračné objevy a lékaře a zkusme žít i dle rad našich předků! 😉 🙂

Rubriky: Články, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , | Napsat komentář

Nezvané kamarádky – artróza, revmatická artritida, bolest kloubů

Po nedávné diskusi na Facebooku jsem se rozhodla napsat článek o tom, co pro sebe udělat doma pro prevenci a stabilizaci stavu našich kloubů. Všude, kam se kolem sebe podívám, někoho bolí koleno, kyčel, klouby na rukou. A první, po čem spousta lidí sáhne, jsou léky na bolest a zánět. Mne zajímá, jak si pomoci domácími prostředky. Léky pro mne nejsou první volba.

Potíže s klouby mají na svědomí nejčastěji nemoci pojmenované jako artróza či revmatická artritida. Rozdíl mezi nimi je zjednodušeně tento:

  • artróza – opotřebení kloubů, ztráta chrupavky, snížení tvorby kloubního mazu  a jako následek bolest, mikrozáněty v okolní tkáni, otok, snížení pohyblivosti. Postihuje nejčastěji velké klouby jako jsou kyčle, kolena a ramena.
  • revmatická artritida – jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá mimo jiné kloubní tkáň a její okolí, vzniká chronický zánět, dochází k deformacím a opotřebení kloubu, zvýšené bolestivosti, otokům, snížení pohyblivosti. Postihuje nejčastěji malé klouby na rukou a nohou, ale není to pravidlo. Příčina zatím není zcela jasná. Mnohde se píše, že je za ní i genetika.

Přesnější popis těchto chorob najdete na jiných webových stránkách pomocí vyhledávače, nebo např. po klepnutí na výše zvýrazněný pojem. 🙂

Jak si pomoci doma?

Různé příčiny, leč pomoc velmi podobná. Pro prevenci a stabilizaci stavu  kloubů je důležitá zdravá strava  s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce.  Pro výživu jsou důležité i níže uvedené potraviny či potravní doplňky.

  • silné masové vývary z masa s kostí (hovězí, vepřové, kuřecí…) a kořenové zeleniny;
  • jídla obsahující kolagen – sulc, tlačenka, vařená ryba i s vývarem;
  • vitamín C, zinek, vitaminy skupiny B, obzvlášť thiamin;
  • bylinky zklidňující zánět, čistící krev a vyživující klouby. Typické jsou ledvinové čaje (např. Jančův čistící čaj), dále kurkuma, tužebník jilmový,

    Tužebník jilmový

    bez černý, maceška rolní;

  • známý bylinář Pavel Váňa doporučoval Čertův dráp (Harpagophytum procumbens) – v tinktuře či čaji, popř. mast jako doplněk;
  • dýňový olej, dýňová semínka, melasa, rakytník, lněný olej;
  • různé druhy semínek a ořechů.

Pokud nemáme akutní zánět, tak  přikládáme pro rozpohybování teplé obklady, obklady z natlučených listů hlávkového zelí, listů kostivalu či kostivalové masti.  Na místě může být i použití masti s obsahem chilli, jelikož se zlepší prokrvení tkání v okolí kloubů a dochází k odplavování zánětlivých výpotků z postiženého místa.

Více o obkladech se dozvíte v článku Teplo nebo chlad, vlhko nebo sucho?… 

Při bolesti kloubů je také účinné přikládání baněk. Ideálně alespoň 2x do měsíce.

Naše babičky také používali nejen jako preventivní, ale i léčebný prostředek, kopřivy. Šlehali jimi postižené klouby a díky prokrvení v místě „popálení kopřivami“ docházelo k zlepšení stavu.

Určitě nezapomínáme na přiměřený pohyb, i když to bolí. Velmi vhodné je plavání, umírněně jízda na kole a každodenní chůze. Snížení váhy, pokud máte vyšší, je také na místě.

Pokud již chrupavka v kloubu chybí,  je jí velmi málo či máme zdeformované klouby, už často pomůže jen operace a do té doby protizánětlivé a bolest tlumící léky předepsané lékařem.

Bolest kloubů může být způsobena ale také jinými nemocemi, např. dnou či Běchtěrevovou chorobou atd.  O těch třeba někdy jindy.

Přeji všem, kdo problém s klouby mají, hodně sil, trpělivosti a zdraví! 🙂 😉

Rubriky: O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , | Napsat komentář

Čaj z listu jahodníku obecného

Jednou z možností, jak nabrat na jaře energii, je pití bylinkových čajů. Krom kopřivové klasiky můžeme zkusit třeba čaj z jahodníku obecného.

Listí jahodníku obecného.

Listí „lesních jahod“ sice běžně sbíráme květnu až červnu, tedy nejpozději v době květu, ale pokud si jej přidáme teď do jarního thé spolu s mladými lístky lesních ostružin či malin či dalších bylinek nyní v dubnu, rozhodně neprohloupíme. Patří mezi skvělé bylinky pro rekonvalescenci po nemocech. A jelikož máme po chřipkové epidemii, téměř každému přijde k duhu.

Rubriky: O bylinách, Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , | Napsat komentář

Jarní únava

Je tu neodvratně jaro a s ním internet plný rad na to, jak zatočit s jarní únavou. Některé jsou fajn, některé pro zasmání a některé i nebezpečné. Jak se v nich vyznat?
Pokud se jarní únava objeví, nejlepší je používat zdravý selský rozum. A pokud si nejste přece jen jistí, zkuste se podívat na níže uvedené rady.

Co je vlastně jarní únava?

Často se tento termín skloňuje, ale co to znamená? Vždyť jaro pro všechno na Zemi znamená příliv energie, hodně sluníčka, jak z toho můžeme být unavení?

Začátek jara totiž znamená také konec zimy a tedy také konec několikaměsíčního období nízkého slunečního svitu, nedostatku vitamínů z čerstvé zeleniny a ovoce, energeticky bohaté stravy plné tuků a cukrů, nedostatku pohybu na čerstvém vzduchu, častých výkyvů teplot při přechodu z přehřátých bytů ven a zpět, k tomu si přidejte pracovní vytížení a další stresy, které s sebou nese život v dnešní společnosti.

I jen několik z výše uvedených bodů s sebou nese zvýšený stres a k tomu přidejte v kontrastu tu jarní energii, která se na nás odevšad valí, a už se v tom vezeme.

Co tedy s tím?

Vezměme rozum do hrsti.

Chybí nám čerstvý vzduch? Nedostatek pohybu? Šup ven. Pravidelné procházky ráno, večer nebo třeba před obědem, nejlépe v přírodě, nás osvěží. Také lehké cvičení formou jógy, rekondičního protahovacího cvičení, jogging či plavání v bazénu jsou k nezaplacení. Nebo zkusme, pokud nám to počasí dovolí, jezdit do práce na kole či choďme pěšky.

Nepřehánějme to však, pokud nejsme zvyklí, se silovými sporty a plným sportovním tréninkem.

Oblékejme se tak, aby nám nebylo příliš teplo a ani zima. Obojí je špatně.

Další důležitou součástí přechodu na jarní režim je strava. 🙂

Zkusme omezit živočišné tuky, maso, sladká jídla, moučná jídla a naopak zařaďme lehčí potraviny jako jsou například zakysané mléčné výrobky (nejlépe bílé), ovesné vločky, kroupy, sušené ovoce a ořechy a dostatek čerstvé rostlinné stravy či kvašené zeleniny. K tomu pijme dostatek tekutin, nejlépe vody či bylinných čajů pomáhajících vnitřní očistě těla po zimě.

Jaro nám prostřelo bohatý zelený stůl. Co si z něj vybrat?

Kopřiva dvoudomá nebo kopřiva žahavka – nejznámější jarní bylina doporučovaná k tzv. detoxikaci těla, jelikož má krev čistící schopnosti , podporuje krvetvorbu a je močopudná. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Je vhodná do nádivek, v úpravě jako špenát, do jarní zeleninové polévky a nebo jako součást pitného režimu. Ideální je ji sbírat právě teď na jaře mladou, ještě než jde do květu. Sbíráme okolo oběda a odpoledne, kdy v ní klesá množství dusičnanů.  Čerstvou spaříme a používáme do jídla, či si z ní uděláme vitamínový nápoj nebo čaj.

Recepty

Kopřivový čaj – hrst čerstvých kopřivových listů nasekáme a dáme do hrnečku. Přelijeme vřící vodou a necháme 15 minut louhovat. Poté nejlépe teplý vypijeme. Pijeme během dne max 3 hrnky kopřivového čaje a k tomu až 2 litry dalších tekutin. Vše se snažíme vypít do 17. hodiny denní, abychom stihli vyloučit tekutiny močí než půjdeme spát. Je velmi nepříjemné se budit v noci na záchod a k tomu i ledviny potřebují svůj klid. Kopřivový čaj pijeme maximálně po dobu 3 týdnů, abychom si nepřetížili ledviny. Podobný účinek můžeme čekat od bršlice kozí nohy, mladého březového listí apod.

Bylinný zelený nápoj – 2 hrsti opláchnuté čerstvé kopřivy vložíme do mixeru a zalijeme půllitrem studené vody. Rozmixujeme najemno a necháme stát několik minut. Poté přecedíme přes hrubší sítko a zelenou vodu vypijeme. Tento nápoj je možné a velmi vhodné doplnit o další zelené byliny a to pampelišku lékařskou, bršlici kozí nohu, sedmikrásku (celou) apod. Já si do něj přidávám někdy i šťávu z 1 citronu.

Osobně piji denně 1 dávku tohoto zeleného nápoje max 14 dní na jaře. Do těla dostanu i biologicky aktivní látky bílkovinné povahy a vitamíny, které kopřiva obsahuje a varem by se zničily.

Jarní bylinková polévka – Nasbíráme si několik hrstí mladých rostlinek pampelišky, bršlice, sedmikrásky, šťovíku kyselého, řebříčku, kopřivy, pažitky, medvědího česneku, dobromysli atp., opláchneme je a nasekáme nahrubo. V hrnci zlehka osmahneme jarní cibulku na trošce másla či oleje, přidáme nastrouhanou kořenovou zeleninu dle chuti, jeden nadrobno nakrájený brambor, osolíme a přelijeme vřící vodou. Můžeme přidat kousek zeleninového bujónu.

Jakmile zelenina změkne, přidáme nasbírané bylinky a ihned stáhneme z plotny. Dle chuti dosolíme a opepříme. Podáváme s pečivem či samotné dle libosti.

Salát z jarních bylinek – několik hrstí bylinek z minulého receptu, jarní cibulku, ledový či hlávkový salát, kedlubnu, ředkvičku natrháme či nakrájíme na hrubší kousky. Zakápneme zálivkou z citronové šťávy, stolního rostlinného oleje (doporučuji řepkový či slunečnicový), soli, pepře a půl lžičky moučkového cukru. Do zálivky můžeme přidat i trochu sušených provensálských bylinek. Promícháme a podáváme jako přílohu k hlavnímu jídlu či jako svačinku s vařeným vajíčkem a pečivem.

A nakonec!

Nezapomeňme, únava nám oznamuje, že si potřebujeme odpočinout. Jednou z nejlepších a velmi důležitých relaxačních aktivit je totiž spánek! Ale o tom zase někdy jindy. 🙂

Rubriky: Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , | Komentáře: 3

Jak na namožené svaly?

Pamatujete se na ten pocit, kdy se ráno po fyzické aktivitě nemůžete hnout, všechny svaly vás bolí a vy se děsíte toho, jaké to bude zítra, protože to přece bývá ještě hůř?

Někdo to, pravda, zažil možná naposledy někdy na základní škole po povinném běhu na 1500 m nebo nečekaných leh-sedech, které si na něj vymyslel tělocvikář. A jen představa, že by si to měl zopakovat vyvolává hrůzu v očích a bolest ve svalech a nikdy více se tomuto stavu nemíní přiblížit. 😀

Ale většina z nás se, chtě – nechtě, do této situace dostává průběžně. Pokud by naše fyzická aktivita byla pravidelná, bylo by to skvělé. Tělo by se utužilo, svaly neprotestovaly a nám by bylo hej.

Jenže je to často úplně jinak. Celé dny strávíme vsedě před počítačem, na gauči u televize a největší aktivitou je chůze do schodů v domě nebo na autobus. A najednou akce. V rámci novoročního předsevzetí trháme rekordy v touze po dosažení štíhlého těla. Na jaře zahrada zavolá po shrabání listí a úpravě záhonků, na konci léta je třeba nařezat dřevo, pak zase zrýt záhony. Vyjedeme na výlet a slezeme kopec, který jen vypadal malý atp… Nebo jsme na fyzickou aktivitu zvyklí, ale v rámci tréninku si přidáme trochu víc a jsme tam taky.

Co se to vlastně s tělem děje?

Svaly a vazy jsou zvyklé na určitou zátěž. Pokud je donutím k vyšší aktivitě než jsou zvyklé, poruší se jejich struktura, vznikají mikrotrhlinky v tkáních, vyplavuje se kyselina mléčná do svalů atd. Podrobné vysvětlení stavu je pro zájemce k nalezení na každém pořádném fyzioterapeutickém či fitness webu a v odborných knihách.

Tělo na nepřiměřenou aktivitu reaguje jediným možným způsobem. Začne se bránit. Dá vám najevo únavou a bolestí, že je třeba zklidnit. A pokud mu to umožníte, začne regenerovat.

Co s tím?

Když už se takhle pěkně „namůžeme“, nezbývá nám nic jiného, než počkat, až to přejde. Nicméně si můžeme nepříjemný stav trochu ulehčit.

Na urychlení regenerace skvěle funguje šálek kurkumového mléka (1 čajová lžička kurkumy  povařená v mléce) vypitý bezprostředně po velké fyzické námaze a vyčerpání. Výsledkem je žádná nebo malá bolestivost svalů z námahy.
Uvolnění svalového napětí dosáhneme teplem a klidem. Neuškodí vypít večer před spaním čaj pro uvolnění a uklidnění a namazat či namasírovat namožené části těla olejem nebo emulzí s obsahem bylinek či éterických olejů. Spoustu jich hotových najdete v lékárnách či drogeriích.

Domácí olejové maceráty

Já ráda používám své vlastní domácí olejové maceráty: z růže stolisté, aloisie trojlisté, levandule lékařské, rozmarýnu lékařského či pelargonie vonné.

Kvetoucí pelargonie vonná

Taková koupel ve vaně s teplou vodou s přídavkem výše uvedených bylin a následný spánek také dělají divy.

Na výrony a pohmožděniny používám studený obklad (může být máčen v octové vodě), kostivalovou mast, mast s arnikou. Dobrou zkušenost mám také s obkladem z domácího macerátu květů jírovce maďalu (kaštan koňský) v alpě francovce. Namožená a pohmožděná místa rychle zklidňuje.

Macerující se květy jírovce maďalu v Alpě francovce.

Z hotových léčiv na trhu mám pozitivní zkušenost s mastí Traumaplant. (Pamatuji se, jak mne potěšilo, že používám opravdu dobrý průmyslově vyráběný prostředek pro svaly, klouby a šlachy, když v tv přenosu ze zimní olympiády v Soči ve zdravotnickém kufříku doprovodu české reprezentace ležela právě tato mast nahoře ve větším počtu ks připravená k použití.:) )

Dále pro regeneraci je vhodná sauna, bazén, obzvláště relaxační bazény s vířivkou! 😉

Pamatujme, regenerace potřebuje hlavně čas a klid! Pomáhá protahování postižených částí těla a mírný pohyb!

Jen u výronů a pohmožděnin ze začátku s tím pohybem počkáme – a dbáme případných rad lékaře!

Máte svůj recept, jak na regeneraci po výkonu? Napište jej dolů do komentářů, ráda se dozvím nové věci. 🙂

Rubriky: O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , | 1 komentář

Němí bojovníci proti stresu

Před nedávnem jsem zde publikovala článek Jak na stres? Navazuji na něj nyní pojednáním o našich němých bojovnících kolem nás.

Začnu trochu šířeji. Je dobré zmínit, že stres nepostihuje jen lidi, ale všechny živé organismy na naší planetě. Ve své čisté podobě je motorem evoluce. Jen díky změnám či útokům ve vnějším či vnitřním prostředí (stresorům) se organismy učí bránit, adaptují se a přežívají. A nebo také ne.

Výhodou toho je, že boj o přežití nutí organismy vytvářet obranné mechanismy proti škůdcům, nemocem, nedostatku potravy, teplotě prostředí atp, a tím se mohou stát pro ostatní organismy velkými pomocníky.

Typickými představiteli těchto „bojovníků“ jsou rostliny, potažmo bylinky, které lidé po celé věky užívají na své neduhy. Milujeme je pro jejich vůni, chuť, barevnost. Oceňujeme jejich léčivé účinky. Všechny ty léčivé látky (silice, sacharidy, saponiny, slizy,…) však rostliny produkují pro své přežití. Hořčiny a trny odpuzují jedlíky, silice likvidují bakterie, vosky brání vstupu plísním či houbám, v kořenech se hromadí zásoby na období klidu atd. A příčinou toho všeho je stres.

Adaptogeny

A které to bylinky můžeme my použít v rámci prevence stresu? V první řadě jsou to všechny byliny, které zveme adaptogeny. Před nimi stres couvá, zmenšuje se a nakonec i prchá. 🙂

Nejznámějším, dá se říci světově známým, adaptogenem je bezesporu ženšen pravý (Panax ginseng). Je to jednička mezi bylinami tradiční čínské medicíny. Není však jediným adaptogenem.

Mezi další, u nás dostupné, patří např.:
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)
Rozchodnice růžová (rhodiola rosea)
Schizandra čínská (Schisandra chinensis)
Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus), zvaný sibiřský ženšen
Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa)
Kustovnice čínská (Lycium chinensis)
Parcha saflorová (Rhaponticum carthamoides), zvaná též maralí kořen
Třapatka nachová (Echinacea purpurea)
Ženšen pětilistý (Gynostemma penthaphyllum), také zvaný Jiaogulan
Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri)
a mnohé další

Z logiky věci nebudeme užívat všechny tyto bylinky najednou a pořád, ale můžeme si mezi nimi vybrat pro nás tu nejvhodnější.

Osobní zkušenost

Osobně mám vyzkoušenou třapatku nachovou, která je běžně dostupná v lékárnách a bylinkových obchodech jako tinktura. V době chřipek a nachlazení je jednou z nejlepších preventivek.

Jako prevenci následků přetížení svalů po náročném fyzickém výkonu (ať už cvičení, nebo těžká práce) mi vyhovuje kurkumovník dlouhý, alias koření kurkuma, povařený v mléce (recept viz níže). Urychluje regeneraci a snižuje možnost bolesti svalů druhý až třetí den po výkonu. Tento recept doporučoval  skvělý člověk a bylinář Pavel Váňa a já mohu jen potvrdit jeho účinnost. Když k pozitivním vlastnostem připočteme ještě protizánětlivý a antioxidační účinek, je kurkuma skvělou volbou.

Na povzbuzení mysli, soustředění a zlepšení nálady funguje výborně rozchodnice růžová. Dle možnosti užívám buď odvar z kořene nebo tinkturu. Jistě ji ocení i například studenti ve zkouškovém období.

A pro překonání stavů typických jako „jarní únava“ mám doma ženšen pětilistý, který si pěstuji jako pokojovou květinu, která má ráda letnění. Průběžně ji olupuji o její lístky, z kterých si dělám nálev a popíjím během dne vždy, když potřebuji.

Kterou rostlinu bojovnici si vyberete vy?!

Recept na urychlení regenerace po nadměrném fyzickém výkonu:

Lžičku kurkumy povaříme ve 1/4 l mléka a přidáme špetku pepře. Vypijeme teplé co nejdříve po fyzické aktivitě.

Recept na medovo-kurkumovou pastu

3 lžíce medu, 2 lžičky skořice, 2 lžičky zázvoru, 1 lžička kurkumy, špetka pepře

Vhodná na suché rty, opary, žaludek, preventivně působí proti diabetes, podporuje trávení (při plynatosti a pod.) a má protinádorový účinek.

Rubriky: O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví | Komentáře: 3

Jak na stres?

Dnešní doba a společnost nás nutí být pořád ve stresu, umíme relaxovat?

Stresové faktory

V práci se po nás chce plné nasazení, přijdeme domů a rodinné povinnosti se na nás hned hrnou. Starost o děti a o domácnost, téměř povinný aktivní společenský život. Zodpovědnost, konflikty, nedostatek spánku, nadměrné fyzické zatížení při sportu či v práci, zhoršující se životní prostředí. K tomu se přidávají samé negativní zprávy v médiích, protože ty nejvíc lidi zajímají.
Všechny tyto faktory v našem těle vyvolávají stres. Jednorázově si s ním naše tělo poradí, ale v dlouhodobějším horizontu dochází k negativním důsledkům působení stresu.

Příznaky trvalého působení stresu

Jedním z prvních příznaků trvalého působení stresu na tělo je nám všem známé ztuhnutí hlubokých zádových svalů,  ztuhlá šíje. Později se nám trvale zvyšuje krevní tlak, zvyšuje se uvolňování glukózy, méně se prokrvuje žaludeční sliznice. Pokud se nesnažíme relaxovat, dochází později k rozvoji ischemické choroby srdeční s rizikem infarktu, cukrovky 2. typu, k žaludečním vředům a neustálým bolestem zad a také k možnému rozvoji psychických nemocí (deprese, úzkosti, …).

Jak se máme bránit stresu?

Na to je zdánlivě jednoduchá odpověď. Odstraňme jeho příčiny a relaxujme! Bohužel, od příčin stresu, které nám přináší život, utéct zcela nemůžeme.

Relaxovat však ano!

Relaxovat můžeme různými způsoby. Někdy stačí klid a pohoda večer při sklence vína u dobrého filmu, pokec s kamarády, četba zajímavé knihy, fotbálek, dobrý sex… Ale v určitý moment už to nepomáhá a musíme si pomoci aktivně a cíleně. Zde se nabízí fyzické cvičení (obzvlášť protahovací a uvolňovací) individuální či ve skupině, různé relaxační techniky, meditace a také relaxační masáže!

Nechme se rozmazlovat!

Masáže v boji se stresem pomáhají. Při relaxační masáži dochází k uvolnění masírovaných svalů, ke zmírnění bolestivosti a k celkovému zklidnění organismu. Dochází k urychlení látkové výměny a tím k podpoře detoxikace tělesných tkání a lepší regeneraci po  velkém fyzickém či psychickém výkonu.

A psychologický efekt? Ten je jasný. Pohlazení a jemný dotyk od narození ve většině z nás evokuje klid, pohodu a pocit bezpečí, což je přesně to, co je v dnešní době „nedostatkové zboží“.

Rubriky: Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví | Komentáře: 4

Teplo nebo chlad, vlhko nebo sucho? To je oříšek.

Určitě to znáte. Jdete ven, fouká tam a mrzne a okolí vám radí: „Dej si něco na krk, ať neprochladneš!“ Pak Vás začne bolet v krku a slyšíte pro změnu: „To chce studený na krk a zabalit!“ A to nemluvím o zádech, bolesti hlavy nebo kloubů atp. Jeden radí: „Dej si teplou sprchu.“, druhý: „Jen suché teplo!…“ Takže teplo nebo chlad?

Jak se v tom proboha vyznat?

Obecně se držím pravidla, že pokud se jedná o akutní zánět, teplem se jeho rozvoj urychlí a chladem se zklidní. U chronického tomu je spíše naopak. Záleží ale také na příčině.

Jak na to konkrétně?

  • zánět v krku (angína, zánět nosohltanu)

Priessnitzův obklad (zábal) – plena nebo ručník namočený ve studené vodě srolujeme a obtočíme kolem krku. Na něj položíme igelit a překryjeme teplým, nejlépe vlněným, šátkem.

Po prvotním schlazení tkání pod obkladem dojde díky obranné reakci těla k silnému prokrvení a prohřátí místa a tím ke zvýšení přílivu bílých krvinek, bojujících se zánětem, do tkáně a k odlivu zánětlivých odpadních látek z postiženého místa pryč. A to nemluvě o tom, že většině bacilů se ta zvýšená teplota v místě nelíbí.

Jiná věc je, že máte při angíně (nebo odebrání mandlí… ) v krku otok a ten je dobré snižovat. Doktoři v urgentních případech nasadí třeba i kortikoidy, ale běžně se doporučuje právě ten nanuk, při jehož cucání se ochladí  přímo oteklá tkáň. Ano, někdy i léčba může být příjemná. 🙂 Další rady jak na bolesti v krku najdete zde.

  • zánět dutin, pocit plného nosu

Zde je dobré suché teplo, typicky nahřátý šátek na čelo. Tím se uvolňuje okolí dutin a zlepšuje odtok hlenů, které nám tam působí problémy. Doporučené parní inhalace můžou být při zánětu dutin na škodu, protože se při nádechu do dutin dostane vlhkost a díky tomu teplu se „vsákne“ do sliznice a ta nabobtná, sníží se průchodnost dutin, zhorší zánět a tím se zhorší odtok hlenů pryč. 

Ale třeba inhalace éterických olejů (eukalyptus, máta…) či  inhalace nebo proplach nosu slanou vodou (nálevem z přesličky, řepíku apod.) působí pozitivně. Ideální jsou aromalampičky, nakapaný EO na papírový kapesníček položený vedle polštáře apod. Inhaluje se hlavně účinná látka bez nadbytku vlhkosti a dochází naopak k splasknutí sliznic a úlevě.

  • bolest hlavy

Jako prevence často stačí chránit krk před průvanem, aby nás díky staženému a prochlazenému šíjovému svalstvu hlava nerozbolela. Můžeme také mít klasickou migrénu. Ale když už se stane, studený obklad na čelo a spánky může být to pravé. Pozor, pokud bolest hlavy má příčinu v ucpaných dutinách. Tam je chlad naopak velmi nevhodný.

  • bolest kloubu

Při akutním zánětu např. ramene dáváme jako první pomoc studený obklad. Pokud bychom dali teplý, tak se ten zánět urychlí a bolí to jako bestie. Často je třeba v krátké době navštívit lékaře a nebo sáhnout po volně dostupných léčivech dle porady s lékárníkem.

Při artróze či revmatické artritidě se jedná o zánět chronický, vyvolaný změnami v kloubu a jeho okolí. Teplo vám udělá dobře, protože se zvětší prokrvení tkáně a odnáší se zánětlivé „výpotky“ pryč z okolí kloubů. Tzn. teplý suchý obklad je fajn. Prohřátí a prokrvení můžete umocnit i nanesením krémů či emulzí s obsahem kapsaicinu (je obsažen mmj. v chili papričkách), zázvoru apod. a jejich následným překrytím suchým obkladem. Není od věci ani Priessnitzův zábal či absolvování klasických či baňkových masáží.

  • záda

Suché teplo při ischiasu, staženém šíjovém svalstvu apod.  je super. Díky teplu dochází k uvolnění prohřátých partií a snížení bolesti. Doplníme-li později relaxační masáží, další plus. Mokré teplo už je problém. Zhoršení bolesti nezpůsobuje přímo teplá sprcha nebo teplý obklad, ale je to fyzika. Po vysprchování, sundání mokrého obkladu apod. jsou tkáně pěkně uvolněné a pokožka díky vlhkosti nadměrně vede teplo, ale bohužel v tu chvíli z těla ven a dochází k nechtěnému ochlazení a stažení svalstva (tkání) a prudkému zhoršení stavu.

  • otok, pohmožděnina

Udělali jste si výron, narazili holeň či spadli a máte koleno jako jednu velkou bambuli? Studený, ba přímo ledový obklad vám jako první pomoc rozhodně pomůže. Později, po lehkém splasknutí mažte mastmi na naraženiny a pohmožděniny, kterých je na trhu přehršel, a nechte v klidu, ať se může otok a pohmožděnina vstřebat a tkáň zregenerovat.

  • bolest ucha

Pokud vás začne bolet ucho, snažte se chladit, ideálně suchým chladem. A pozor na průvan. Dříve doporučované teplé načesnekované topinky jsou chybou, ani ne tak kvůli tomu česneku, to naopak, ale teplo urychlí zánět a krom vysoké bolestivosti může hrozit i prasknutí bubínku a jeho trvalé poškození. Chlaďte a spolehněte se na bylinky (aloe, netřesk, česnek) nebo antibiotické kapky a protizánětlivé léky od lékaře.

A ještě snad jedno malé doplnění. Na zub chladný obklad a k zubaři, na ledviny teplo, na křeče v podbřišku při menstruaci teplo…

A bolesti nejasného původu neřešme podomácku a šupejme k lékaři!

Ve všech případech si uvědomujme, že obklady jsou vždy jen podpůrným a ne jediným léčebným prostředkem! Používáme je v kombinaci s bylinkami, čaji či terapií předepsanou od lékaře!

Rubriky: Zdraví a rady pro zdraví | Komentáře: 2

Kvašená zelenina – přirozená dávka zdraví

V lednu a únoru přichází zase doba velkého výskytu chřipek, nachlazení, bolení v krku a zimnic. Jak vyváznout ze setkání s bacily bez úhony? Posilujme imunitní systém našeho těla pohybem a zdravou stravou plnou vitamínů a minerálů. Jednou z chutných a výživných potravin je kvašená zelenina, dnes módně zvaná pickles.

Nejznámější variantou kvašené zeleniny je kysané zelí (někdy zvané sudové zelí), které se většinou uvádí jako samostatná potravina. Je to historicky dáno. Jen díky němu naši předci v chalupách a chaloupkách přežívali chladné zimní měsíce v relativním zdraví. Na zahrádkách nebylo nic a ve sklepě brambor, tuřín, jablka a soudek kysaného zelí. K tomu hrách, čočka, kroupy a černý chléb ve spíži a látkové pytlíky plné sušených hub a bylinek nad kamny, v komíně šrůtek uzeného a na dvoře pár slípek, v chlívku koza nebo kravka. Žádná lednička, žádné z teplých krajů dovezené ovoce a zelenina.

Čím to, že je ta kvašená zelenina tak dobrá?

Často si klademe otázku: Proč je vlastně kvašená zelenina tak zdravá? Nestačila by nám prostě čerstvá? Pokud si chceme odpovědět, musíme nejprve vědět, co se děje při kvašení zeleniny. Kvašení neboli fermentace potravin obecně je proces, při kterém se mikroorganismy běžně se vyskytující v našem přirozeném prostředí začnou v potravině hodovat a množit se. A za dodržení určitých podmínek (teplota, nepřítomnost kyslíku apod.)  dochází v důsledku činnosti bakterií mléčného kvašení ke konzervaci potraviny a vzniku nových biologicky aktivních látek.

V kvašené zelenině vzrůstá množství vitamínu C, obsahuje vitamíny skupiny B (mmj. kyselinu listovou B9 a B11), cholin, provitamin A a vysoké množství vitamínu K1 (podporuje srážení krve) a K2 (vliv na správné využití vápníku v těle – tzv. vápníkový paradox).

Z minerálních látek  nás obohatí o draslík (K), fosfor (P), železo (Fe), zinek (Zn), hořčík (Mg), vápník (Ca), síru (S), selen (Se) a ve stopovém množství i o mnohé další.

Z biologicky aktivních látek obsahuje velké množství enzymů, kyselinu mléčnou a octovou a v neposlední řadě probiotické kultury bakterií.

Nemůžeme opomenout také velké množství pektinu, lecitinu a vlákniny, která je pro naše trávení velmi důležitá.

Přirozená strava versus multivitamíny a minerály v tabletách

Všechny výše uvedené látky jsou v kvašené zelenině obsaženy v různém, leč nezanedbatelném množství (dle druhu a poměru zeleniny). Důležité také je, že jsou obsaženy v přirozeném poměru a chemické vazbě, která je pro naše tělo velmi dobře využitelná.

To se o vitamínech a minerálech v tabletách říct bohužel nedá. Mohou se snažit co nejvíce přiblížit přirozené podobě vitamínových a minerálních komplexů v potravinách, ale nikdy toho nemohou 100% dosáhnout.

Pozitivní účinky kvašené zeleniny na naše zdraví

  • Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu
  • Má regenerační účinky při únavě a vyčerpání; včetně chronické únavy a tzv. jarní únavy
  • Udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi
  • Má nízkou energetickou hodnotu, takže je vhodná při hubnutí
  • Díky aktivním enzymům pomáhá trávení, což ocení nejen jedinci se slabší slinivkou
  • Působí pozitivně při léčbě chronické zácpy a divertikulózy
  • Pomáhá udržovat zdravé kosti, zuby, kůži, vlasy i nehty
  • Působí jako antioxidant
  • Pomáhá chránit před vznikem rakoviny tlustého střeva, prsu, jater a plic
  • Díky acetylcholinu pomáhá přenosu nervových vzruchů a zklidňuje vegetativní nervový systém
  • Působí proti depresím
  • Díky různorodosti směsí zeleniny se nemůžeme předávkovat jednotlivou složkou; zkuste sníst větší než malé množství kyselé zeleniny. Nejde to! Tedy pokud jste zrovna nevyřkli tu osudnou větu: „A o co!?“  😀

Pokud jste dostali na kvašenou zeleninu chuť, přikládám níže obecný recept. Bližší informace ke kvašení a fermentaci naleznete např. v knize Sandor Ellix Katz: Síla přírodní fermentace.

Obecný recept na kvašenou zeleninu (na 1 kg čerstvé zeleniny)

  • 1 kg nakrouhané zeleniny dle chuti ; zelenina může být ve směsi i na kousky nebo celá, např. ředkvičky
  • 20 – 30 g soli; v případě nálevu na 1 l vody/40 g soli
  • bylinky a koření dle chuti

Zeleninu použijte dle vašeho výběru. Může být zelí červené či bílé, červená řepa, cibule, mrkev, ředkve a ředkvičky, mangold, vodnice, květák, okurky, cuketa, kukuřice, růžičková kapusta, celé stroužky česneku, brokolice, …

Z bylinek a koření použijte dle chuti pepř, nové koření, kmín, kopr, křen, bobkový list, hořčičné semínko, chilli papričky, vinné listy, …

Zeleninu nakrouhejte, promíchejte s kořením či bylinkami a se solí. Nechte odpočinout, aby pustila vodu. Poté namačkejte do nádoby, ve které budete kvasit. Můžete použít například 4l zavařovací sklenici. Zeleninu opravdu řádně upěchujte, aby tam nebyl vůbec žádný vzduch. Na povrchu vám bude stát šťáva, kterou jsme vymačkali ze zeleniny, oddělí nám krásně zeleninu od vzduchu. Od vrchu nádoby si necháme několikacentimetrovou mezeru, do které vložíme např. malý talířek a zatížíme. Můžeme též použít např. dvojitý mikroténový pytlík naplněný vodou a zavázaný na uzel, který se krásně rozloží po hladině a zabrání styku zeleniny se vzduchem.

Zelenina natlačená ve sklenici, nahoře zátěž z dvojitého mikrotenového pytlíku s vodou. Jen přikrýt utěrkou a nechat pracovat.

Nakrouhaná zelenina s kořením a solí připravená k naplnění nádoby, ve které bude kvasit.

Nádobu překryjeme utěrkou nebo víčkem (neutahujeme) a postavíme do misky. Necháme v teple kvasit odhadem 5-8 dní a poté skladujeme v lednici. Ujídáme dle chuti, ale nejlépe po troškách každý den. Většinou dlouho nezůstane, ale trvanlivost má minimálně 3 – 4 měsíce.

Moje oblíbená kombinace: bílé zelí, červená řepa, cibule, kmín, koprová nať, bobkový list a sůl. 🙂

Kvašená zelenina by rozhodně neměla projít tepelnou úpravou. Zničili bychom cenné biologicky aktivní látky, jako jsou vitamíny, enzymy a probiotické bakterie!

DOBROU CHUŤ!!

 

Rubriky: Zdravá strava, Zdraví a rady pro zdraví | Štítky: , , , , , , | Komentáře: 7

Zácpa není tabu

Už je to tu zas!

Kdo by to neznal. Jednou za čas se naše střeva šprajcnou a řeknou si, že už ani krok. A naše břicho se nafukuje, tlačí a my se kroutíme, vzdycháme, jsme nervozní a oblékáme si volné oblečení. Zácpa je tu! Pak po několika dnech konečně navštívíme toaletu a s úlevou zajásáme „Hotovo!“.  Jenomže pak se to třeba opakuje a my začneme přemýšlet. Nejspíš nešlo o jednorázový stravovací výkyv, takže, co děláme špatně?!

Všichni víme, že zácpa není v pořádku. Jak na správné trávení?!

Střeva a trávení se vždy v první řadě řeší úpravou stravy. Obecně bychom měli jíst hodně vlákniny v potravě, tzn. zelenina, ovoce, celozrnné potraviny atd., dále dostatečně pít a pravidelně se hýbat (počítá se i svěží chůze). K tomu si vytvořit pravidelný vylučovací reflex. Tzn. např. každé ráno po jídle po chvilce jít na toaletu a … 🙂 V žádném případě se ale nenuťme tlačit.

Prosím, z pomocných prostředků neužívejme určitě klasická projímadla typu „list senny“, jen po nich zleniví střeva a problém se ještě prohlubuje. Jako jednorázovou pomoc ano, ale vícekrát? Ne!!

Co z přírodních prostředků nám pomůže?

Dobrou zkušenost mám s psylliem (obal semínek jitrocele indického). Jednu lžičku ráno a večer smíchat se sklenicí vody a vypít, k tomu pak ještě jednu sklenici jakékoliv tekutiny během dalších max. 20 minut. A nezapomínat pravidelně popíjet, nejlépe vodu, během celého dne. Vyplatí se, pokud člověk nebyl zvyklý, nastavit si třeba i budík na mobilu na každou hodinu a vypít vždy 1 malou skleničku.

Podobně funguje i lněné semínko, pokud možno čerstvě namleté (třeba v mlýnku na mák). S tekutinami je to stejně. A u lněného semínka budeme mít profit i z obsahu zdraví prospěšných minerálů a nenasycených mastných kyselin.

Dále jsou fajn:

  • večer namočené sušené švestky ráno zkonzumované;
  • 2 – 3 namočené sušené fíky (postup stejný jako u švestek);
  • kysané zelí konzumované 3x denně v malém množství, včetně šťávy z něj;
  • kvašená zelenina, moderně nazývaná pickles 🙂

    Dávka vitamínů a vlákniny pro zdraví! :)

    Dávka vitamínů a vlákniny pro zdraví! 🙂

Prevence:

  • vše výše uvedené a dále;
  • pozor na velké a časté změny ve stravování;
  • sklenice teplé vody po ránu a dostatečný pitný režim během celého dne; na pravidelnost pití si lze zvyknout. Je na to jednoduchý trik. Na lednici si nalepte papír a pokaždé, když se napijete (skleničku vody), udělejte čárku. Každý den jich musí být deset. Nebo si dejte do mobilu na každou hodinu od rána do pěti do večera upozornění a při každém cinknutí se napijte;
  • 1 jablko denně;
  • každý den zeleninu, čerstvou či dušenou;
  • ovesné vločky večer namočené ve vodě a ráno konzumované s ovocem, sušeným ovocem, mandlemi či jinými ořechy a bílým jogurtem nebo zákysem;
  • uberte na konzumaci potravin s obsahem bílé mouky (rohlíky, housky, koláče, zákusky, …)
  • neošklíbejme se na občasnou konzumací chleba se sádlem; kdo maže, ten jede 😉 ;
  • konzumace zakysaných mléčných výrobků (čím méně dochucovaných z výroby, tím lépe);
  • omezte maso a uzeniny;
  • A POHYB, POHYB A POHYB ?

Na závěr můžu jedině říct, že je to leckdy běh na delší trať, pokud chceme střeva rozpohybovat. Vydržíme-li s úpravou stravy a s dodržováním alespoň části výše zmíněných pravidel, výsledky se dostaví. Přeji Vám všem hodně zdraví!

Rubriky: Zdraví a rady pro zdraví | 1 komentář

Olivový olej – co o něm víme?

Olivový olej se získává lisováním plodů – oliv – olivovníku evropského (Olea europea).

Druhy olivového oleje:

Za studena lisované oleje:

Extra panenský olivový olej – za studena lisovaný – nejkvalitnější olivový olej, lisuje se jen mechanicky, při lisování se olej téměř nezahřeje, ty nejlepší oleje jsou z plodů bez pecek. (volná kyselost do 0,8 g na 100 g)
Panenský olivový olej – je za studena lisovaný – lisuje se také jen mechanicky, rozdíl oproti extra panenskému je v mírně vyšší volné kyselosti (do 2,0 g na 100 g).
„Obyčejný“ panenský olej – zbylý za studena lisovaný olej (s volnou kyselostí do 3,3 g na 100 g)

Rafinované olivové oleje:

– jsou lisované za vysokých teplot a pod tlakem, snižuje se jejich kvalita a díky vysokým teplotám se ničí mnoho zdraví prospěšných látek. Bývají také někdy chemicky upraveny. Používají se hlavně na smažení. Výhodou je, že se nepřepalují, a jejich a oxidační stabilita při smažení.

Rafinovaný olej – olej získaný rafinováním panenského olivového oleje s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g.

Rafinovaný olej z pokrutin – olej získaný rafinováním surového olivového oleje z pokrutin s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g. Pokrutina je odpad z prvotního lisování oliv.

Obecně známé vlastnosti olivového oleje (za studena lisovaného):

  • je znám zejména jako zdroj přírodních antioxidantů – polyfenolů. Ty mohou lidskému organizmu pomoci předcházet stárnutí a degeneraci buněk.
  • působí preventivně před kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním
  • má výrazné antioxidační účinky
  • obsahuje vitamíny A, D, K, E a napomáhá některým dalším vitamínům rozpustným v tucích v jejich vstřebávání do organismu
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • působí proti zácpě a nadýmání
  • má detoxikační účinky
  • podporuje metabolismus tuků a napomáhá trávení
  • je vhodným doplňkem stravy při redukční dietě
  • podporuje vstřebávání vápníku
  • podporuje funkci žlučníku
  • zpomaluje stárnutí

Vnější použití a účinky olivového oleje (za studena lisovaného):

  • masáže – jeden ze základních přírodních masážních olejů
  • nosný olej pro přírodní esenciální oleje a vhodný pro směs s dalšími oleji (např. meruňkovým, ricinovým, olejem z pšeničných klíčků, …) – směsí těchto olejů rozšiřujeme masážní relaxační, regenerační, zdravotní či kosmetické účinky oleje dle potřeby
  • velmi vhodný pro výrobu domácích bylinných olejových macerátů;  typický je např. měsíčkový olej či třezalkový olej (používají se také při masážích)
  • vyživuje pokožku a zpomaluje její stárnutí
  • snižuje únavu svalů po fyzické námaze
  • vhodný na celé tělo po opalování
  • na ošetřování ekzémů či bércových vředů
  • jako výživná maska na vlasy
  • vhodný na mlgání oleje
Rubriky: Vše o masážích, Zdravá strava | Komentáře: 3

Jaké masážní prostředky používáme?

Vybíráme-li si masážní studio, jedna z věcí, které by nás měly zajímat, je informace, jaké masážní prostředky k masáži používá a nabízí. Při klasické regenerační masáži se používají kvalitní rostlinné oleje, emulze, lihová mazání, nebo také např. medová voda, které se mohou doplnit o různé druhy přírodních esenciálních olejů.

Masážní oleje

Já osobně používám jen přírodní za studena lisované rostlinné oleje nejvyšší kvality a v případě potřeby je doplňuji přírodními esenciálními oleji v 100% bio kvalitě.

Nejčastějším používaným olejem je olivový olej za studena lisovaný (tzn. extra panenský olivový olej), obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, zvláště pak omega 6 mastných kyselin, velké množství přírodních antioxidantů – polyfenolů. Ty pomáhají lidskému organizmu předcházet stárnutí a degeneraci buněk. Dále obsahuje významné množství vitamínu E a dalších zdraví prospěšných látek. 

Možná přemýšlíte nad tím, zda na kůži nezanechává svou nezaměnitelnou vůni, kterou ne každý má možná rád. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je pokožkou krásně vstřebán a vůně olivového oleje se po masáži velmi rychle ztrácí.

Dalším skvělým rostlinným olejem je za studena lisovaný mandlový olej. Velmi jemně pečuje o pokožku, vyživuje ji a dobře se vstřebává. Vhodný je obzvláště na suchou kůži.

Ráda do směsi na masírování přidávám též meruňkový olej či olej ricinový. Oba velmi podporují masážní a kosmetický účinek olejů.

Při některých typech masáží a v případě zájmu či potřeby používám i bylinné olejové maceráty. Např. třezalkový olej či růžový olej.

Emulze

Emulze jsou směsi tuku, vody a emulgátoru, bez kterého by se od sebe voda a tuk oddělovaly. Dále ve směsi bývají zastoupeny další látky, které mají podpořit účinek dané emulze – zahřívací, chladící, proti bolesti,…. – či upravit konzistenci emulze. Bývají to různé přírodní éterické oleje a další látky (např. kapsaicin, kafr, macerát kostivalu lékařského, …).

Velmi často se v emulzích vyskytuje bílá vazelína (= lékařská = kosmetická vazelína = petrolatum – vzniká destilací a filtrací a následným čištěním zbytkových olejových produktů při těžbě ropy) – vůbec se nevstřebává do pokožky a odpuzuje vodu. Může ucpávat póry apod. Není proto vhodná k běžné masáži, nicméně funguje dobře jako nosný tuk v krémech či mastech např. na paty či lokty, jelikož dobře kryje a zamezuje odpařování vody z pokožky a tím jejímu vysychání. Osobně se jí však raději vyhýbám.

Lihová mazání

Kdo by neznal naši Alpu francovku či Lesanu a další bylinné lihové maceráty. Jsou velmi vhodné po nadměrné fyzické námaze, při bolestech svalů apod. Jsou však nevhodné k masáži větších ploch těla, jelikož díky odpařování lihu vysušují pokožku.

Medová voda

Roztok vlažné vody a medu v určeném poměru se využívá k masáži jako náhrada oleje v případě, že masírovaný udává alergické reakce na některé olejové složky. Je však možné masírovat medovou vodou i bez udání důvodu, jen na požádání. Med má mnoho velmi dobrých vlastností pro pokožku – jemně prokrvuje, je antiseptický, pomáhá hojení atd. O něm však zase v jiném článku. 🙂

Rubriky: Vše o masážích | Komentáře: 3

Dárkové poukazy

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro své blízké, kamarády či kolegy? Nabízím jako vhodnou variantu dárkový poukaz ve Vámi vybrané hodnotě. 🙂

Rubriky: Nabídka AB-regenerace | Štítky: | Napsat komentář