Můj laický pohled na „křečáky“
Od nepaměti trápí lidi křečové žíly. Nejsou jen „výdobytkem“ moderní doby, ač je nutno říci, že si svým často jednostranným způsobem života na jejich tvorbu zaděláváme mnohem více než dříve. Křečové žíly trápí stejně tak prodavačky, které jsou celý den na nohách, řemeslníky, kteří tráví celý den na nohou a často manipulují s těžkými věcmi, nebo pracovníky v administrativě, kteří prosedí celý den u počítače. A jak teprve trápí profesionální řidiče sedící hodiny a hodiny za volantem.
Objevit se mohou leckde. A nemusí být vůbec vidět. Tzv. vnitřní křečáky trápí mnoho lidí. Na pohled nožky jak ze žurnálu a uvnitř ochablé chlopně a rozšířené žilní stěny. Někdy se projeví jen lehce na povrchu vystouplými žílami v oblasti lýtek, jindy jsou tou mohutné provazce žil vytvářející málem pohoří od kotníků až k tříslům. Jiného trápí hemoroidy. Ano, to jsou též křečové žíly, jen v oblasti řitního otvoru. Osobě v mém blízkém okolí diagnostikovali dokonce křečové žíly v děložní svalovině.
Křečové žíly jsou z velké části bohužel geneticky podmíněný problém, který trápí prý až 50% lidí a z toho častěji ženy.
Často mívá člověk pocit těžkých nohou, berou ho v noci křeče do lýtek, bolí jej nohy, jsou unavené a otékají. Když si k tomu připočítáme riziko zánětu žil, vzniku trombů či bércových vředů…., je jasné, že jakékoliv preventivní počínání je na místě.
Vždy je dobré, aby stav našeho žilního systému posoudil odborný lékař, který předepíše příslušnou léčbu!
Kromě lékařem předepsané léčby je možné a velmi žádoucí podpořit léčbu cévních problémů domácími prostředky.
Jak na prevenci?
- Snažte se o rozmanitý pohyb. Tzn. žádné dlouhé sezení nebo stání. Pokud není vyhnutí, tak alespoň v sedě pod stolem hýbejte nohama v kotnících. Ve stoje zase občas tzv. zapumpujte (na špičky a zpátky). Jde o tzv. svalovou pumpu – svaly pomáhají toku krve směrem nahoru.
- Dávejte často nohy nahoru. Nejen na židli, ale třeba si i navečer lehnout na zem, opřít nohy o zeď a nějakou tu minutku odpočinout.
- Dostatek tekutin je také důležitý.
- Co se týče bylinek a potravin, doplňte do jídelníčku potraviny s obsahem rutinu a dále čerstvé ovoce a zeleninu kvůli aktivním biologickým látkám (vitamíny, enzymy, …). Jednou z výborných bylinek s obsahem rutinu je routa vonná (vhodný je např. lihový macerát její kvetoucí natě), obecně známá je též pohanka (nejen jako potravina, ale i její nať se dá použít). Pozitivní vliv na cévní systém má též albedo – bílá vnitřní slupka citrusů. Ač často hodně hořké, má vysoký obsah flavonoidů, které pomáhají zpevňovat žilní a cévní stěny.
- Vhodné jsou i bylinky s protizánětlivým či „krev ředícím účinkem“ jako je např. česnek kuchyňský či medvědí, kurkuma apod.
- Doporučuji na nohy v místech výskytu křečových žil mazat gel nebo mast z kaštanu koňského, kostivalu lékařského, popř. z měsíčku, které si můžeme vyrobit i doma sami.
- Masáže nohou v místech, kde nemáte křečové žíly, také pomáhají. Masážní tahy musí být jemné a směrem od chodidel vzhůru k srdci. Opačně ne!
- Dobré jsou i střídavé koupele (teplá voda, studená voda – několikrát během jedné procedury vystřídat, končí se studenou vodou). A vyvarujte se koupelí v horké vodě, dochází k povolení žilní stěny.
Pokud máte podezření na zánět žil či trombózu, v žádném případě nemasírovat, neběhat a naberte přímý směr k lékaři! Může jít i o život!
Pingback: Jak na domácí výrobu tinktury a gelu z kaštanu koňského - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová