Přístup k léčbě nemoci své i jiných, je velmi zásadní pro uzdravení.
Zajímavý náhled na uzdravení měl pan Zentrich. Josef A. Zentrich byl a je pro mne ikonou mezi léčiteli a bylináři. Jeho články, audio a video rozhovory v televizi a rádiu a postupně pak knihy byly nosné při mých začátcích objevování dospělého světa bylinářského. Bylo to v době, kdy internet byl sotva v plenkách a časopisy, knihy, televize a rádio byly jedinou možností, jak získat informace, pokud jste neměli bylinkáře za souseda.
Velmi výstižně popsal, jakým způsobem nemocný člověk hledá cestu k uzdravení:
- cesta – Jde k lékaři. To je samozřejmě v pořádku, od toho zde lékaři jsou. Trvá-li však nemoc déle, moderní medicína přestává člověka uspokojovat a hledá další možnosti uzdravení.
- cesta – Jde k léčiteli, bylinkáři či jinými alternativními „medicinmany“ (výraz J. A. Zentricha v jedné z besed, které jsem poslouchala 🙂 ) a očekává pomoc od alternativní medicíny. A když je pořád nemocný začne uvažovat nad tím, proč je nemocný. A tímto začíná ta 3. cesta ke zdraví.
- cesta – Člověk začne přemýšlet, co udělal špatně, proč je nemocný, jakým způsobem odstranit hlavní příčiny nemoci. Začne pracovat sám na sobě a lékař či léčitel jsou mu nápomocni při jeho cestě k uzdravení.
Můj obecný pohled na léčení?
Osobně si myslím, že nemocem se má předcházet. Předcházet právě prací na vlastní osobě. Člověk by si měl vždy udělat čas každý den alespoň chvilenku, aby se zastavil a zhodnotil uplynulý den. Každá takováto rekapitulace pomůže utřídit myšlenky, zklidnit psychiku, snížit stres a přehodnotit stanoviska a potřeby. Obzvlášť v dnešní on-line době. Nemoc je varování a prevence je základ.
Důležité je léčit nejen nemoc (důsledek, příznaky), ale odstranit i její příčinu. Což může být oříšek.
U zlomené nohy je příčina zjevná. Naučíme se chodit. 😀 Horší je to u nemocí vnitřních. Jako příklad mne napadá angína. Lékař nám předepíše antibiotika, ta zastaví a zničí bakterie, které angínu vyvolaly, popřípadě analgetika proti bolesti a na snížení teploty. Jedna příčina a projevy nemoci jsou tímto pryč, nicméně důvod, proč se mohly bakterie v těle namnožit, vyřešen není.
Organismus musel být oslaben a je třeba najít příčinu. Buď popřemýšlíme a najdeme ji sami, či nám pomůže „osvícený“ lékař, popř. léčitel. Můžeme zjistit, že jsme třeba před nemocí byli ve velkém stresu, pili málo tekutin, jedli stravu s nedostatkem vitamínů či silně prochladli nebo se přehřáli. Podle toho se zařídíme a kromě předepsaných antibiotik se budeme snažit své chování upravit – zklidníme, přidáme tekutiny, bylinkové čaje, doplníme vitamíny a minerály, v době regenerace vyrovnáme proud energie v těle relaxačním cvičením, akupresurou atd atp. Uzdravíme se a snížíme tak možnost opakování angíny na minimum.
Mnohem těžší je jistě najít příčinu u těžkých nemocí. Často je příčin více a často jsou neznámé. Přesto dobrý lékař a léčitel mohou ve vzájemné shodě pomoci člověku najít cestu k uzdravení. V tomto mne velmi oslovuje celostní medicína a psychosomatika, které právě výše zmíněné principy léčení vyznávají. A přes všechny překážky se v naší zemi najdou velmi vzdělaní a ochotní profesionálové, kteří s námi cestou uzdravení procházejí.
Vždy se však uzdravujeme my, ostatní okolo nás nám jen mohou podat pomocnou ruku! (Po)vědomí toho je zásadní!