Ošetření trigger points – spoušťové body

Tato masážní technika vychází z předpokladu, že bolest svalů může být způsobena místním stažením svalových vláken. Tedy, že svaly obsahují místa se zvýšeným napětím, tzv. spoušťové body = trigger points, a to často na zcela jiném místě, než pociťujeme bolest. Bolest se totiž přenáší přes nervová vlákna z bodu zdroje do místa bolesti.

Jakým způsobem dojde ke vzniku spoušťového bodu?

Vzniká ve svalu působením nepřiměřené námahy, ať jednorázové či naopak trvalé. Typické činnosti pro vznik triggerpoints jsou např. dlouhodobé sezení u počítače, nebo jednorázové přetížení zad na jaře, když „vlítneme“ na záhonky s rýčem v ruce. Také můžeme sklouznout na náledí, špatně vyskočit při volejbale nebo si podložit na dlouhou dobu hlavu při sledování televize.

Pokud budeme pravidelně přetěžovat určitou svalovou skupinu např. tréninkem backhandu při tenisu, dokážeme si vytvořit podmínky pro vznik spoušťových bodů také. V tomto případě typicky projevujících se jako bolestivý „tenisový loket“.

K čemu dochází?

Při těchto činnostech často dojde k únavě a tím oslabení některých svalů, jejich funkci proto na určitou dobu musí přebrat okolní svalové skupiny.  Ty nejsou na takovou zátěž stavěné. Může u nich dojít, stejně jako v oslabeném svalu, v části svalového snopce k omezení elasticity – stažení tkáně. V tomto místě svalový snopec zůstává v napětí, nepruží, je „v křeči“. Vzniká spoušťový bod. Postupně dochází ke stažení celého svalu, ke zhoršení prokrvení a při dlouhodobém neřešení problému dokonce i k přeměně části vláken na vazivo. A nás doprovází životem bolest, nepohodlí, špatná nálada a nespokojenost.

A aby toho nebylo málo, spoušťové body často nebývají osamoceny. Pokud se totiž spoušťový bod vytvoří a není ošetřen, často se dostaví synergický efekt. Jako náhrada ochablého svalu začíná pracovat jiný sval a na něm se též pak vytvoří pro nadměrnou námahu další spoušťový bod a tak to může pokračovat dál. A bolest se prohlubuje a přemisťuje. Pokud si chceme pomoci, musíme pak ošetřit několik na sebe navazujících spoušťových bodů, než docílíme uvolnění a snížení bolesti v určité partii.

Jak ošetřit spoušťové body?

Ošetřit spoušťové body můžete buď sami nebo ošetření provede vyškolený masér či terapeut.

Spoušťové body nejprve musíme najít. Masér pohmatem vyšetří příslušný sval a pomocí tlaku vyhledá v měkké svalovině tuhá či napjatá vlákna a na nich spoušťové body. Při zatlačení jsou velmi bolestivé a může v nich při zatlačení i zaškubnout. Jakmile takové místo masér najde, ošetří je tlakem. Použít může prst, míček či speciální pomůcky na ošetření triggerpoints po dobu 20 – 30 vteřin. Během této doby bolest v místě ošetření začíná mizet a napětí ustupuje.

Pomůcky pro ošetření spoušťových bodů

Tímto způsobem na jednom svalu vyhledá masér případné další spoušťové body a ošetří je stejným způsobem. Poté je třeba provést protažení ošetřeného svalu. Pokud udržíme sval v teple, podpoříme uvolnění.
Někdy stačí jedno ošetření a bolest je pryč. Ale často je třeba ošetření několikrát zopakovat.

Ošetření trigger points je možné také masážní technikou baňkování.

Ošetření spoušťových bodů je, stejně jako rekondiční masáž, vhodné i jako doplňující pravidelné ošetření při chronických onemocněních, kdy předpokládáme díky chybným pohybovým vzorcům opakující se tvoření stažených míst.

Zajímá-li vás problematika spoušťových bodů, dobře zpracovaná je kniha Donna Finandová: Spoušťové body a jejich odstraňování,  2. vydání z roku 2012.

Na webu najdete podrobnější informace např. na http://www.spoustovebody.cz/.