Latinsky: Aloysia tryphilla syn. Lippia citriodora syn. Aloysia citriodora
Slovensky: Alojzia citrónová
Německy: r Zitronenstrauch
Anglicky: Lemon Verbena
Lidový název: sporýš aloiska, alojska, citronová verbena, citronová aloisie, cedrón
Aloisie trojlistá je jedna z bylin, o kterých laická veřejnost mnoho neví, resp. o kterých lidé mají jen povrchní znalosti. Povětšinou o ní ví, že je to hrnková květina pocházející z Jižní Ameriky, která voní po citronu. A v tu chvíli si vzpomenou na meduňku, tak přece také voní citronově, a o aloisce přestanou uvažovat. Je to škoda. Osobně považuji aloisii za úžasnou rostlinu.
Jaké má aloisie tedy využití?
vnitřní –
- zklidňuje tzv. nervozní trávení;
- příznivě působí na nervy, tlumí neklid (klidně ve směsi s meduňkou či dobromyslí);
- v případě migrény z výše uvedeného důvodu (ve směsi s heřmánkem, majoránkou a lípou – nálev)
- snižuje překrvení nosní sliznice;
- odstraňuje žaludeční křeče;
- při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku (ideálně v kombinaci s měsíčkem a slézem jako nálev);
- může být nápomocná při tachykardii, bušení srdce (v čaji či tinktuře);
- do protiastmatického čaje;
- relaxace;
- dle TČM harmonizuje dráhu jater, tří ohřívačů, řídící, jinovou patní a dráhu žaludku;
- jako doplněk léčby při kandidóze (jako odvar)
vnější –
- na proplachy nosu při rýmě;
- váčky pod očima a otoky okolo očí (několik kapek aloiskové tinktury smíchané s aloiskovým olejem – vmasírovat a klidně ještě přiložit obklad z aloiskového nálevu nebo černého čaje)
- pro své protiplísňové a protibakteriální působení je vhodná také jako doplňující léčba při potlačování plísně Candida albicans a bakterie Escherichia coli (odvar).
- vhodná na masážní oleje atp.
Ano, opakuji se, ale opravdu krásně voní po citronu. Dle svých měřítek ji mám dokonce na prvním místě mezi citronově vonícími bylinkami, dalece pro mne převyšuje meduňku i citronovou trávu. Je to jemná bylinka, která pomáhá pomalu, ale jistě. Sbírají se její listy. Je vhodná do směsí s ostatními bylinkami i na tzv. běžné pití. Svým jemným aroma je dobrá i jako chuťové korigens. Mám ji již léta, vyrábím z ní i tinkturu, masážní olej a přidávám ji do žaludečního likéru. Jemně nakrájené listy se dají využít i v teplé a studené kuchyni a do letních studených nápojů.
Upozornění!
Dle některých zdrojů podporuje kontrakce dělohy, nedoporučuji ji tedy raději v těhotenství!
Alojzkové recepty:
Čaj na dobrou noc
list meduňky lékařské, list aloisie trojlisté, kvetoucí nať dobromysli obecné
1 lžičku směsi zalijeme v hrnku vroucí vodou, necháme 15 minut přikryté louhovat a poté scedíme. Můžeme osladit lžičkou medu. Pijeme teplé večer před spaním.
Aloiskový masážní olej
Čerstvé listy aloisie trojlisté, rostlinný olej (slunečnicový nebo olivový za studena lisovaný)
Listy nakrájíme a nasypeme do láhve se širokým hrdlem a zalijeme rostlinným olejem tak, aby nebyly nad hladinou. Zakryjeme a necháme při pokojové teplotě ve stínu macerovat za občasného protřepání minimálně 6 týdnů. Poté scedíme, vylisujeme a uskladníme v temnu a chladu.
Užíváme na relaxační masáže, do relaxačních koupelí apod.
Tinktura z aloisie trojlisté
Čerstvé listy aloisie trojlisté, čistá lihovina min. 40 obj.% alkoholu (např. ovocná pálenka – slivovice, hruškovice mívá 55 % alkoholu, nebo vodka, režná, apod.)
Listy nakrájíme, nasypeme do láhve se širokým hrdlem a zalijeme alkoholem tak, aby byly listy ponořené. Stejně jako masážní olej necháme zavřené při pokojové teplotě ve stínu macerovat minimálně 6 týdnů. Ale můžeme nechat třeba i půl roku. Nic se nestane. Občas protřepeme, aby se obsah promíchal. Poté scedíme, vylisujeme a nalijeme do malých tmavých skleniček – lékovek. Užívá se v případě potřeby 3x denně 20 – 30 kapek, ideálně rozmíchat do nápoje a vypít.
Odvar z aloisie trojlisté
2 lžičky nařezaných nebo podrcených listů aloisie trojlisté zalijeme čtvrt litrem studené vody. Pokud máte sušené listy nechte chvilku (+- 20 min) nasáknout. Poté přivedeme k varu a vaříme 2 minuty. Odstavíme a přikryté necháme louhovat ještě 15 minut. Užíváme dle potřeby při kandidóze vnitřně, nebo pro koupel nohou, omývání a na obklady při plísňových onemocněních.
A zde najdete recept na citronový sirup s aloiskou.
Jak ji pěstujeme?
Bohužel u nás není zimovzdorná, ale dobře přezimuje v chladnějších prostorách. Pěstujeme ji tedy nejlépe v květináči v běžné zemině. Od jara do podzimu dobře přihnojujeme (ideální je kopřivová a kostivalová jícha). Na zimu přesuneme rostlinu do chladné světlé místnosti, zaléváme jen občas, aloisie shodí listy, ale to nic, na jaře krásně obrazí. Pokud nemáme jinou možnost, je možné aloisii přes zimu nechat i v teplé místnosti. Dbáme však na dobré světelné podmínky a zálivku. Na jaře vždy ostříháme. Dobře obrůstá a snáší i hluboký řez.