Latinsky: Hypericum Perforatum
Slovensky: Ľubovník bodkovaný
Německy: Johanniskraut
Anglicky: Perforate St. Johns’wort
Lidový název: bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, prostřelenec, svatojánská bylina, děravec, zvoneček svatojánský, křížec, dřezalka
Třezalka je bylina, kterou zná asi téměř každý. Sbírá se kvetoucí nať nebo květ v období začínajícího a plného léta, ideálně okolo svátku Sv. Jana (24.6.), kdy má dle starých bylinářů největší sílu. Něco na tom bude, protože tou dobou je většinou krásně slunečné počasí, které prospívá právě kvetoucí třezalce a zvyšuje obsah účinných látek v rostlinné droze.
Její popis, včetně obsahových látek najdete velmi dobře zpracovaný na Wikipedii.
Jaké má třezalka dle tradiční lidové medicíny účinky?
antidepresivní, sedativní, spasmolytické, svíravé, antiseptické, anestetické….
Kdy ji použijeme?
- při chorobách nervového původu – deprese, úzkosti, nervové vyčerpání, nespavost, neuróza
- při chorobách trávicího systému – žaludeční neuróza, vředy, regenerace jater, záněty v dutině břišní, nechutenství, zažívací poruchy
- při poškození kůže – hojení ran, puchýře, drobné popáleniny, štípance, podrážděná kůže, pohmožděniny
Upozornění!
Použití třezalky s sebou nese také jeden možný negativní účinek a tím je fotosenzibilita. Jedná se o přecitlivělost na sluneční záření, kdy po požití či nanesení přípravku s obsahem třezalky a pobytu na slunci může dojít k zarudnutí a podráždění kůže. Není to časté, více citlivé jsou osoby se světlou pletí. Nicméně je třeba to mít na paměti a vyhnout se přímému slunečnímu záření při užívání třezalky. Jakmile ji užívat přestaneme, již den dva poté bez problémů na slunce zase můžeme vyrazit.
A musíme si dát pozor také na interakce s léčivy, které nám předepsal lékař. Je možné, že nebudeme třezalku moct užívat. Jedná se např. hormonální antikoncepci, léky na vysoký tlak, léky na deprese apod. Konzultujme tedy s lékařem užívání třezalky, pokud již užíváme nějaká léčiva!
A co má třezalka společného s masážemi?
Z třezalkové kvetoucí natě (nebo jen květů) se dělá známý Olej sv. Jána, který díky vysokému obsahu hypericinu (barvivo obsažené v květech) má červenou až tmavě červenou barvu. Je možné jej použít při masáži pro zklidnění a snížení bolestivosti svalů a pro pečující a hojivé účinky na kůži a podkoží. Díky obsahu rutinu má také velmi dobrý vliv na cevní systém. Používá se místně na problematické partie.
Masážní metodou, která právě účinků třezalkového oleje využívá, je Breussova masáž. Při ní dochází k snížení bolestivosti mmj. při problémech s meziobratlovými ploténkami.
Třezalkové recepty:
Janův olej – Olej sv. Jána
Potřebujeme třezalkové květy nebo kvetoucí nať, olivový za studena lisovaný olej (případně slunečnicový, sezamový), popř. vitamín E
Lehce zavadlou třezalku nasypeme do sklenice a zalijeme po okraj olejem. Třezalka musí být v každém případě ponořená. Zavřeme a necháme stát na slunečném místě 14 dní až 3 týdny a každý den protřepeme.
Olej získá díky hypericinu krásně červenou až červenohnědou barvu. Poté přecedíme přes pláténko a rozlijeme do lahviček, ve kterých budeme olej skladovat. Je možné přidat trochu vitaminu E (tokoferol) nebo oleje z pšeničných klíčků, který jej obsahuje. Zvýší se tím nejen pečující účinek oleje, ale také jeho trvanlivost (vitamín E zabraňuje oxidaci tuků).
Čaj proti lehké depresi
1 díl třezalky, 1 díl dobromysli obecné, 1 díl meduňky lékařské
1 lžičku směsi zalijeme vřící vodou a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme a popíjíme teplé až 3 denně.
Další informace o třezalce naleznete velmi dobře zpracované v Herbáři léčivých rostlin od předních bylinářů Zentricha a Janči. Pokud se vám nechce listovat v knihách, je to sice škoda, ale můžete zkusit např. webové stránky dr. Mlčocha Bylinky pro všechny.