Jak skladovat sušené bylinky?

Žádná bylinka nevydrží věčně. Jako vše přírodní, přirozeně degraduje (rozpadá se) a ztrácí na účinnosti. Nicméně při správném skladování tento proces můžeme zpomalit a užívat si pozitivních vlastností bylinek mnohem déle. Jak tedy správně skladovat sušené bylinky?

Při skladování bylinek si musíme pohlídat několik faktorů ovlivňujících kvalitu výsledné rostlinné drogy:

  • druh rostlinné drogy;
  • místo skladování;
  • obal;
  • teplota a světelné podmínky;
  • max doba skladování.

Obecně platí, že bylinky skladujeme v temnu, suchu, relativním chladu a dobře uzavřené (ideálně sklo, plechové dózy apod). Zapomeňte na látkové pytlíky našich babiček. Bylinky v nich jímají lehce vlhkost a mohou je snadno napadnout hmyzí škůdci.

Jak dlouho nám vydrží při dobrém skladování?

Siličnaté drogy (např. máta, meduňka, mateřídouška,…) je nejlepší spotřebovat do roka a poté nahradit novou sklizní, protože obsažené silice (aromatické éterické oleje) jsou velmi nestálé a vyprchávají i při bezchybném skladování. Nicméně i druhý rok se tyto bylinky dají s poněkud nižším účinkem použít.

Velmi podobně jsou na tom květové drogy (divizna, měsíček, květ slézu, …). Jsou velmi jemné a obzvláště citlivé na sluneční paprsky a světlo obecně. Blednou a ztrácí své účinné látky.

Naťové a listové nesiličnaté drogy (kopřiva, bříza, řepík, …) bez problémů vydrží 2 roky.

Korové a kořenové drogy (pampeliškový kořen, dubová kůra, oddenek pýru, …) vydrží mnohem déle. Někde se uvádí i 4 – 5 let.

Samozřejmě, že ideál je do příští sklizně dalšího roku, nicméně nutnost to není. A je dobré to vědět, protože ne každý rok se podaří tu kterou konkrétní bylinku nasbírat či vypěstovat. 😉