Kurkuma dlouhá

Latinsky: Curcuma longa syn. Curcuma domestica syn. Curcuma zedoaria
Slovensky: Kurkumovník dlhý
Německy: e Kurkuma
Anglicky: Turmeric
Lidový název: šafránový kořen, indický šafrán

Kurkuma dlouhá. Autor foto: Forest & Kim Starr [CC BY 3.0 us], via Wikimedia Commons

Kurkuma je koření známé z asijské kuchyně. Je nepostradatelnou součástí kari koření, používá se do rýže, do polévek apod. V poslední době její věhlas roste i u nás, vzhledem k jejím zdravotním účinkům. Ty potvrzují mnohé vědecké studie.

Co je vlastně kurkuma? Kurkumou nazýváme oddenek kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa).

Můžeme jej běžně koupit sušený a namletý v pytlíčku jako koření v obchodě s potravinami. Už méně se s ním setkáme v čerstvé podobě ve specializovaných obchodech.

Účinnou látkou obsaženou v kurkumě je žluté barvivo kurkumin. V seznamu tzv. éček je značen jako E100 a najdeme jej v řadě hotových potravinářských výrobků. V recepturách je užíván právě pro své intenzivní žluté zbarvení, které předává dále celému produktu.

V sušeném kurkumovém prášku je obsaženo přibližně 3,14 % kurkuminu.

Dle výsledků vědeckých studií má kurkumin protizánětlivé účinky a je silným antioxidantem. Také má vliv na srážlivost krve, nedoporučuje se proto jeho užívání v kombinaci s léky ředícími krev (např. Warfarin, Acylpirin, …)

Vstřebávání kurkuminu

Studie také potvrdily tvrzení některých známých bylinářů, že je vhodné užití pepře a tuku při konzumaci kurkuminu. Kurkumin je barvivo rozpustné v tucích (nikoli ve vodě) a v pepři obsažený piperin zvyšuje razantně vstřebávání kurkuminu do krve. Důvodem je blokování trávicích enzymů rozkládajících kurkumin piperinem, kurkumin může projít dál do střev a vstřebávat se déle do krevního oběhu.

Při pokusech se např. zjistilo, že při dávce kurkuminu (2g) podané samostatně, se v krevní plazmě objevily jen minimální hodnoty vstřebaného kurkuminu.

Při stejné dávce kurkuminu (2g) podané s 20 g piperinu se hodnoty kurkuminu v krevní plazmě zvedly o 2000% a tyto hodnoty se udržely po delší dobu než v prvním případě.

Dále je vhodné užití kurkumy, resp. kurkuminu, v kombinaci se zeleným čajem. Čaj je nutné zalévat horkou vodou (60°C je málo pro uvolnění potřebných látek). Při pokusech s čajem stačilo až 3x menší množství kurkuminu, aby účinkoval na sledované nádory.

Pokud vás zajímají zdroje těchto tvrzení a nebojíte se většího množství informací, mrkněte třeba sem:

https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2010/04/12.pdf

http://alternativnicesta.cz/kurkumin/

http://www.vitaminybezcenzury.cz/rostlinne-extrakty/kurkuma-dlouha

Příklady užití kurkumy:

vnitřně:

  • prevence nádorových onemocnění;
  • pro regeneraci a jako prevence svalových bolestí z nadměrné námahy (šálek „zlatého mléka“ bezprostředně po těžké fyzické aktivitě);
  • při artróze a revmatické artritidě;
  • jako adaptogen a antioxidant;
  • k léčení zažívací soustavy a jater včetně hepatitidy; při bolestech břicha a nadýmání, kolikách; při bolestech v krku a bolestech zubů (dle TČM – kniha Pavel Valíček a kol: Léčivé rostliny tradiční čínské medicíny, 1998);
  • působí jako antiparazitikum;
  • koření – součást kari koření, do masových vývarů, zeleninových polévek (např. dýňové), …

zevně:

  • hnisavé záněty spojivek;
  • nehojící se vředy;
  • lišej a různá poranění.

! Při použití kurkumy ve vařených nápojích či pokrmech dáváme až ke konci varu, vaříme max. 10 minut. Při delší době varu se kurkumin znehodnocuje!!

Recepty s obsahem kurkumy:

Kurkumový čaj

1/4 lžičky kurkumy, šťáva z půlky citronu, špetka skořice, špetka pepře, 1/8 lžičky medu, lžička kokosového oleje

V šálku teplé vody rozmícháme uvedené ingredience a ještě teplé vypijeme. Snažíme se vypít vše, tzn. průběžně mícháme, aby nám koření nekleslo a nezůstalo na dně šálku.

Zlaté mléko

Recept a užití najdete v příspěvku Kurkuma je opravdu účinná, pravidla užívání.

Medovo – kurkumová pasta

3 lžíce medu, 3 lžičky skořice, 2 lžičky zázvoru, 1 lžička kurkumy, špetka pepře

Vše smícháme a dáme do skleničky s víčkem.

Užíváme při suchých rtech, oparech, na žaludek, jako prevenci proti rakovině, jako prevenci diabetu, na podporu trávení (při plynatosti, atd.)