Kurkuma je koření známé z asijské kuchyně. (Více o ní zde.) Je nepostradatelnou součástí kari koření, používá se do rýže, do polévek apod. V poslední době její věhlas roste i u nás, vzhledem k jejím zdravotním účinkům. Ty potvrzují i mnohé vědecké studie. Kurkuma je řazena mezi tzv. adaptogeny. Chceme-li však zdravotní účinky kurkumy využít co nejlépe, nestačí nám jen namíchat si jen tak kurkumu do jídla nebo ji „šoupnout“ na lžičku a zapít.
Aby se obsažené látky (obzvláště kurkumin) měly možnost se rozpustit a vstřebat do krve a měly očekávanou účinnost, je dobré dodržet tři základní pravidla při orálním (ústním) podání kurkumy.
Za prvé: Nápoj či jídlo musí obsahovat tuk. Kurkumin je totiž barvivo rozpustné v tucích. (Nebojte, není nutné jej hned smažit.) 😉 Stačí, použijete-li plnotučné mléko, popřípadě (např. při intoleranci laktózy) přidáte malou lžičku rostlinného oleje.Za druhé: Důležité je přidání drceného pepře. Stačí špetka. Obsažený piperin zvyšuje razantně účinky kurkuminu v těle. Bez něj je kurkumin téměř neúčinný. ?
A za třetí: ! Kurkumu vaříme max. 10 minut. Při delší době varu se kurkumin znehodnocuje!!
Pokud vás zajímají zdroje těchto tvrzení a nebojíte se většího množství informací, mrkněte třeba sem: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2010/04/12.pdf nebo http://alternativnicesta.cz/kurkumin/
Recept na urychlení regenerace po nadměrném fyzickém výkonu (tzv. „zlaté mléko“):
Lžičku kurkumy povaříme ve 1/4 l plnotučného mléka a přidáme špetku pepře a trochu skořice. Osladíme lžičkou medu. Vypijeme teplé co nejdříve po fyzické aktivitě.
Tento recept doporučoval známý bylinář Pavel Váňa po nárazové velké fyzické námaze. Pro představu např. celodenní řezání dřeva na zimu či rytí zahrady či po velkém sportovním výkonu, kdy hrozí, že druhý den se ani nehnete. 🙂