Není snad zelenina, která by vyvolávala tak rozporuplné pocity. Je chutná, sladká, pikatní, má říz, nedá se jíst, pálí, čpí, voní, smrdí, … Je řeč o česneku, cibuli i dalších zástupcích rodu Allium. Obecně o nich můžeme rozhodně všichni říci, že s nimi získávají naše jídla skvělou a nenapodobitelnou chuť, že jsou zdravější a že si je někteří z nás, bohužel, musí z různých důvodů odpustit. Stejně tak se shodneme na tom, že odér, který se nese z našich úst po jejich požití, je, mírně řečeno, „nic moc“. 🙂
Z bylinářského pohledu se jedná o velmi účinné a přitom dostupné bylinky vhodné pro prevenci i léčebné využití!
Jak to tedy s nimi je?
- Do čeledi amarylkovitých a rodu Allium patří tyto nejčastěji užívané cibuloviny: cibule kuchyňská, česnek setý, pór zahradní, pažitka pobřežní, pažitka čínská, česnek medvědí a česnek podivný.
- Volně v přírodě roste v našich zeměpisných šířkách česnek medvědí, zplaněle někdy i česnek podivný a pažitka pobřežní. Tyto a všechny ostatní si ale můžeme také vypěstovat na zahrádce či koupit v obchodě.
- Charakteristický štiplavý zápach cibulí mají na svědomí sirné sloučeniny. Nejznámější z těchto látek je allicin. Jejich množství a poměr se mírně liší, proto je např. pór jemný, česnek naopak pěkně řízný.
- Všechny obsahují řadu minerálních látek a vitamínů v různém poměru. Z minerálů jsou to např. síra, fosfor, zinek, selen, draslík, vápník, železo, mangan, z vitamínů betakaroteny, vitamíny skupiny B, (zvláště B1 a B6), C, D a E. Obsahují také některé antioxidanty, např. quercetin.
Jaké mají dle tradiční medicíny účinky?
- antibiotické a antiseptické;
- protizánětlivé;
- antioxidační;
- mukolytické;
- antihelmetické;
- kancerostatické;
- …
Kdy je obecně použijeme?
- prevence a léčba nachlazení a viróz dýchacího ústrojí;
- při kašli a bronchitidě – pomáhají vykašlávat;
- proti střevním parazitům;
- k úpravě trávení;
- snižují cholesterol a krevní tlak;
- podpora imunity;
- …