Vybíráme-li si masážní studio, jedna z věcí, které by nás měly zajímat, je informace, jaké masážní prostředky k masáži používá a nabízí. Při klasické regenerační masáži se používají kvalitní rostlinné oleje, emulze, lihová mazání, nebo také např. medová voda, které se mohou doplnit o různé druhy přírodních esenciálních olejů.
Masážní oleje
Já osobně používám jen přírodní za studena lisované rostlinné oleje nejvyšší kvality a v případě potřeby je doplňuji přírodními esenciálními oleji v 100% bio kvalitě.
Nejčastějším používaným olejem je olivový olej za studena lisovaný (tzn. extra panenský olivový olej), obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, zvláště pak omega 6 mastných kyselin, velké množství přírodních antioxidantů – polyfenolů. Ty pomáhají lidskému organizmu předcházet stárnutí a degeneraci buněk. Dále obsahuje významné množství vitamínu E a dalších zdraví prospěšných látek.
Možná přemýšlíte nad tím, zda na kůži nezanechává svou nezaměnitelnou vůni, kterou ne každý má možná rád. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je pokožkou krásně vstřebán a vůně olivového oleje se po masáži velmi rychle ztrácí.
Dalším skvělým rostlinným olejem je za studena lisovaný mandlový olej. Velmi jemně pečuje o pokožku, vyživuje ji a dobře se vstřebává. Vhodný je obzvláště na suchou kůži.
Ráda do směsi na masírování přidávám též meruňkový olej či olej ricinový. Oba velmi podporují masážní a kosmetický účinek olejů.
Při některých typech masáží a v případě zájmu či potřeby používám i bylinné olejové maceráty. Např. třezalkový olej či růžový olej.
Emulze
Emulze jsou směsi tuku, vody a emulgátoru, bez kterého by se od sebe voda a tuk oddělovaly. Dále ve směsi bývají zastoupeny další látky, které mají podpořit účinek dané emulze – zahřívací, chladící, proti bolesti,…. – či upravit konzistenci emulze. Bývají to různé přírodní éterické oleje a další látky (např. kapsaicin, kafr, macerát kostivalu lékařského, …).
Velmi často se v emulzích vyskytuje bílá vazelína (= lékařská = kosmetická vazelína = petrolatum – vzniká destilací a filtrací a následným čištěním zbytkových olejových produktů při těžbě ropy) – vůbec se nevstřebává do pokožky a odpuzuje vodu. Může ucpávat póry apod. Není proto vhodná k běžné masáži, nicméně funguje dobře jako nosný tuk v krémech či mastech např. na paty či lokty, jelikož dobře kryje a zamezuje odpařování vody z pokožky a tím jejímu vysychání. Osobně se jí však raději vyhýbám.
Lihová mazání
Kdo by neznal naši Alpu francovku či Lesanu a další bylinné lihové maceráty. Jsou velmi vhodné po nadměrné fyzické námaze, při bolestech svalů apod. Jsou však nevhodné k masáži větších ploch těla, jelikož díky odpařování lihu vysušují pokožku.
Medová voda
Roztok vlažné vody a medu v určeném poměru se využívá k masáži jako náhrada oleje v případě, že masírovaný udává alergické reakce na některé olejové složky. Je však možné masírovat medovou vodou i bez udání důvodu, jen na požádání. Med má mnoho velmi dobrých vlastností pro pokožku – jemně prokrvuje, je antiseptický, pomáhá hojení atd. O něm však zase v jiném článku. 🙂
Pingback: Dopřejme si masáž preventivně a pro radost - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová
Pingback: Esenciální éterické oleje mohou pomoci v prevenci nemocí z nachlazení v chřipkovém období - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová
Pingback: Masážní oleje připravené přímo na tělo | AB-regenerace – Alena Bindrová