V rámci celého roku je leden a únor bezkonkurenčně nejčastějším obdobím, kdy onemocníme nějakým respiračním onemocněním. Viry a bakterie lítají všude kolem nás a naše tělo se s nimi musí každodenně potýkat. Stačí pak jen mírné oslabení imunity a rýma, kašel, škrabání v krku jsou tu. A to nemluvím o chřipce, angíně, bolesti hlavy atd atp.
Jak nám mohou pomoci esenciální éterické oleje (dále jen EO)?
Velmi jednoduše a velmi účinně. Mnoho z nich má silně antiseptické vlastnosti. Přímo ve vzduchu nebo při kontaktu třeba na kůži likvidují, resp. znemožňují přežití některých virů, bakterií a plísní. Známý je např. tea-tree oil. Přímo na kůži mohou mít rozličné účinky (uvolnění, tonizování, prohřátí, ochlazení), mají vliv na krevní tlak, uvolňují hleny, … A dále svou vůní velmi dobře účinkují přes čichové receptory na naše nervová zakončení a emocionální rozpoložení a tím i na náš imunitní systém. Volně přeloženo, pokud se „hodíme do pohody“, je větší šance, že budeme zdraví.
Jak tedy EO využít?
- V prostorech, kde se nejvíce zdržujeme, je vhodné dát odpařovat do mističky s vodou pár kapek vybraného éterického oleje. Pokud bude nad zdrojem tepla, urychlí se odpar a zvýší i intenzita vůně a účinek. A je jedno, zda dáme mističku na topení, či použijeme aromalampičku. Éterický olej se poté postará o to, aby k nám dolétlo co nejméně bacilů.
Očistné a osvěžující účinky na ovzduší mají např. eukalyptus (e. citridora, e. globulus), citron, borovice, smrk, jedle, levandule, máta kadeřavá, litsea cubeba, aloisie, tymián, …
- Dále můžeme pár kapek EO dát do teplé lázně před spaním, či nakapat třeba na papírový či látkový kapesník a dát si jej vedle sebe na polštář při spánku.
Zde jsou vhodné uklidňující, uvolňující a antiseptické EO jako je např. borovice, levandule, meduňka, citronella, ylang-ylang, …
- V případě problémů můžeme směs nosného oleje s EO použít nanesení na konkrétní část těla.
Např. při bolesti hlavy na spánky – zde se hodí třeba máta, mateřídouška či majoránka, ale také aloisie či meduňka.
Při bolesti kloubů je vhodný např. EO z oregana, jedle či tymiánu.
Při kašli a bronchitidě je fajn namazat hrudník zepředu i zezadu olejem s přídavkem EO z borovice, majoránky, tymiánu či modřínu.
- Pár kapek EO smíchaných s nosným olejem je vhodné použít preventivně k relaxační masáži. Záleží pak na masérovi, zda umí odhadnout potřeby klienta a který EO použije.
Úžasné ke zklidnění jsou oleje smíchané s EO pomerančem, mandarinkou, vanilkou, majoránkou, meduňkou či levandulí. Na povzbuzení je možné použít třeba rozmarýn či mátu. Na bolavé a unavené svaly s přídavkem kafru atd. atp.
Možností je mnoho.
Esenciální éterické oleje se mohou používat i ve směsích. Je možné si směsi koupit rovnou namíchané nebo si vždy dle potřeby směs namíchat.
Moje preference v chřipkovém období
Mojí oblíbenou směsí éterických olejů do aromalampičky je v chřipkovém období eukalyptus s citronem. Krásně čistí vzduch a k tomu se v prostoru dobře dýchá.
Při rýmě a kašli používám domácí mast s majoránkou a mateřídouškou. Mažu ji na čelo, kolem nosu a na hrudník.
Při bolesti hlavy potírám spánky domácí mastičkou s obsahem máty. A pro zklidnění mám velmi ráda aloisii a mandarinku. Ta je velmi vhodná i pro děti.
Který éterický olej máte v domácí zásobě vy?! 🙂
Kde se dají Esenciální éterické oleje koupit? V drogeriích, lékárnách a na internetu. Osobně nakupuji od lety prověřených firem. Například Salus, Nobilis, Aromaterapie Karel Hádek, …
Pingback: Nepanikařme, podpořme imunitu svého těla a to nejen proti koronavirům - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová