V zimních měsících je fajn připravit se na jaro. Třeba jen tím, že si popřemýšlíme nad tím, co bychom mohli v „zelených měsících“ natrhat a zpracovat za bylinky. Jednou z takových klasických rostlin, které mám ve svém pomyslném seznamu je kaštan koňský. Již za pár měsíců pokvete a bude první možnost zpracování jeho části a to květů.
Moje babička z nich dělala jednoduchý macerát květů kaštanu s Alpou francovkou. Mazala si jimi bolavé klouby, svaly a žíly. Kombinace osvědčeného masážního prostředku s pozitivními účinky kaštanu na otoky, křečové žíly a unavené svaly nedává prostor pro pochyby o funkčnosti této směsi. Osobně jsem jej prvně vyzkoušela před lety, když mne začaly bolet žíly na nohou po užívání antikoncepce. Kombinace cvičení jógové orgánové sestavy a mazání nohou žíly zklidnila. A po ukončení užívání antikoncepce se mé problémy vyřešily natrvalo. Návod na výrobu macerátu je stejný jako u tinktury z plodů kaštanu (viz níže).
Výroba tinktury, správně lihového macerátu, z plodů kaštanu
Oloupané nastrouhané kaštany volně nasypu do sedmičkové zavařovací sklenice a zaliji alkoholem tak, aby byla kaštanová drť pod hladinou. Minimálně se doporučuje 40% alkohol, já používám slivovici 52 až 55%. Nechám za občasného protřepání v pokojové teplotě a v temnu minimálně 6 týdnů, ale neškodí víc. U nás běžně tráví 3 měsíce na skříni v obývacím pokoji stíněná knihami. ?
Poté přecedím, přefiltruji přes pláténko a pak nechám ustát nejlépe do druhého dne. Na závěr čistý macerát oddělím od kalu usazeného na dně. Je možné použít hadičku či odlévat, ale já používám nejraději velkou odsávací stříkačku. Je s ní dobrá manipulace a nemíchá se mi zpětně kal do odstáté tinktury.
Uskladníme v malých, nejlépe tmavých, lahvičkách a užíváme dle potřeby.
Upozornění!
Pokud připravujeme tinkturu na vnitřní užití, plody kaštanu před naložením do alkoholu oloupeme. Pro vnější užití to udělat nemusíme.
Stejným způsobem je možné vyrobit i tinkturu z květů kaštanu. Zde odpadá odstátí, jelikož v tinktuře po přecezení přes pláténko v zásadě žádný kal není.
Výroba kaštanového gelu
Na gel používám recept, který lze běžně najít na internetu
3 dcl kaštanové tinktury, 1,5 lžičky agaru, olivový olej a případné další pečující přísady dle předpokládaného použití
V nádobě (ideálně takové, ve které se dá pak šlehat) promíchám tinkturu a agar. Vložím do vodní lázně a zahřívám za neustálého míchání do bodu varu. Zde ještě zhruba 3 minuty vařím, poté přesunu mimo a nechám směs vychladnout, aby zrosolovatěla.
Teď už jen vezmu metly nebo tyčový mixér a rozmixuji hmotu najemno, poté za stálého míchání pomalu přilévám olivový olej. Množství odhadem tak, aby gel šel dobře roztírat. Nakonec přidám několik kapek vybrané přísady, promíchám a mám hotovo.
Teď už jen dát do kelímků, popsat a dát do chladu! Prý vydrží tři měsíce, ale je to samozřejmě závislé na tom, jak moc si člověk uhlídá sterilitu prostředí při výrobě gelu i samotné odebírání gelu při používání.
Pingback: Křečové žíly - prevence jejich vzniku - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová