V letních dnech je často slunečno a teplo, i ti největší teplomilové zkrátí rukávy a nohavice, dívky a ženy vytahují šaty a sukýnky. Obecně odhalujeme svá těla a necháme pronikat svěží vzduch přímo na pokožku. Nosíme otevřené boty – sandále, pantoflíčky, žabky, někoho svede trend bosonohého chození. A mnohý z nás začne řešit popraskané paty.
Popraskané paty jsou pro mnoho lidí jen estetický problém. Objeví se totiž v létě a na podzim zase zmizí. Leckdy ale jsou praskliny velmi hluboké, bolestivé, mnohdy i celoročně se opakující, a v případě, že je neřešíme, mohou být i nebezpečné.
Jaká může být příčina praskání pat?
Příčin praskání kůže na patách je mnoho, některé samy o sobě problém nepůsobí, ale v kombinaci se problém objeví. Příčinou může být:
- ztvrdlá a neošetřovaná kůže na patách;
- nedostatek vlhkosti a tuku v kůži;
- plísňové onemocnění;
- vnitřní onemocnění (např. cukrovka);
- dehydratace organismu, obzvlášť mírná, ale dlouhodobá;
- hormonální nerovnováha;
- nevyvážená strava a jí způsobený nedostatek minerálů, vitamínů a dalších látek potřebných pro obnovu a udržení zdravé pokožky;
- nevhodná obuv;
- nesprávná hygiena nohou;
- vysušující vnější prostředí;
- koupel v příliš horké vodě;
- genetické predispozice;
- …
Co s tím?
Pokud se nám objeví suché paty, resp. začnou praskat, jakmile vyrazíme bez ponožek, s největší pravděpodobností se jedná o nedostatek vlhkosti v povrchových vrstvách pokožky z důvodu narušení vnější ochranné bariéry kůže. Často zapomínáme totiž na to, že nohy, které nebyly zvyklé se producírovat jen tak a měly kolem sebe pořád ponožkovou ochranu, nepotřebovaly promašťovat a zvlhčovat tak, jako nyní v létě.
Pomoc je tedy relativně snadná. Vždy, když si umyjeme nohy, řádně je osušíme a namažeme nějakým běžným krémem na nohy z volného prodeje, nejlépe s obsahem urey. Necháme vsáknout. Díky uree a dalším vyživujícím složkám, které krémy na nohy obsahují, se pokožka zvlhčí, a mastné složky vytvoří ochrannou bariéru proti vysoušení.
V tomto případě se nevyhýbáme ani tzv. bílé vazelíně = kosmetické vazelíně = Petrolatum, kterou osobně jinak nepoužívám. Ač nemá žádné vyživující vlastnosti, funguje dobře jako ochranná vrstva právě proti vysychání kůže na chodidlech či loktech. Důležité je ale prvně pokožku řádně vyživit a hydratovat!
Nezapomínáme samozřejmě i na klasickou pedikúru. Odstraňujeme při ní zhrublou, odumřelou kůži na patách a exponovaných místech chodidla buď špachtlí, pemzou, seřezávačem kůže (umíme-li to!) apod. Popřípadě opakovaně využijeme služeb profesionální pedikérky.
Složitější už to je, pokud výše uvedené rady nepomáhají a začnou se nám objevovat hluboké praskliny, někdy až do živé tkáně. Často jsou velmi bolestivé a hrozí i riziko zanesení infekce do rány. Zde je třeba zvážit, co je příčinou.
Mohou to být geny, suchá pokožka, ale také plíseň… Víte-li, že jste trávili hodně času v uzavřených, neprodyšných botách a je tedy riziko napadení plísní, určitě je vhodná návštěva lékaře. Stejně tak, pokud trpíte cukrovkou či jiným závažným onemocněním apod. Lékař vám v případě potřeby napíše medikaci a pomůže vám problém vyřešit.
Doma si můžeme vypomoci vyživující koupelí chodidel.
Tipy na koupele nohou
Nejen když máme popraskané paty několikrát týdne, nejlépe večer, namočíme nohy na čtvrt hodiny až 20 minut do teplé vody (nikoliv horké, ta vysušuje!), do níž přidáme některou z těchto kombinací přísad:
- mýdlo (buď tekuté nebo prostě vymydlíme do vody dostatek klasického) a sůl (kuchyňskou, mořskou, epsomskou);
- levandulový olej (např. domácí výroby), sůl (kuchyňskou, mořskou, epskomskou) a trochu jedlé sody; osobně někdy přidávám i trochu jogurtu či zakysané smetany pro jejich zvlhčující účinek;
- několik lžic sušené syrovátky;
- sůl, citronovou šťávu z jednoho citronu, trochu olivového oleje, několik kapek tee tree oleje nebo éterického oleje z levandule lékařské;
- odvar z ovesných vloček a éterický olej s antiseptickými účinky;
- odvar z bobkového listu (list vavřínu vznešeného), který má krom jiného i antimykotické účinky, či z řebříčku obecného nebo z tymiánu obecného;
- pár zrníček hypermanganu tak, aby lázeň měla jemně růžovou barvu.
Koupel můžeme spojit s pedikúrou, kdy ke konci koupele jednu nohu po druhé lehce osušíme a provedeme peeling celé nohy od kotníku dolů. Obzvlášť důkladně ošetříme chodidlo, řádně vyčistíme a ostříháme nehty. Nakonec osušené nohy VŽDY ošetříme krémem (např. Ozalin, výběr je veliký), olivovým či mandlovým olejem nebo domácím bylinným krémem (např. měsíčkový či řebříčkový). V případě, že máme na nohou bolestivé praskliny, jež mohou být i otevřené, je vhodné je vydesinfikovat nějakým antiseptikem (např. betadine), ještě před tím, než nohy namažeme.
V případě, že koupel provádíme večer před spaním, je dobré poté na namazané nohy navléknout igelit, bavlněné ponožky a nechat přes noc pěkně nasáknout použitým krémem či olejem.
Máme-li sklon k tvorbě popraskaných pat, věnujeme svým nohám vytrvalou a pravidelnou péči. Praskliny mají totiž tendenci se vracet.
Domácí levandulová sůl
Získáme ji, pokud smícháme níže uvedené ingredience. Naplníme do pěkné zavírací láhve a dle potřeby přidáváme do koupele nohou. Můžeme užít i do celkové koupele.
- 1/2 kg mořské soli nebo epsomské
- 1 lžíce domácího levandulového oleje nebo olivový olej + několik kapek éterického oleje z levandule lékařské
- sušený květ levandule lékařské (není nutné)
dobrý příspěvek
Pingback: Peeling a jeho účinky na tělo - AB-regenerace - Alena Bindrová