První otázka, která leckoho může napadnout, proč píši na webu o zdraví a regeneraci o tělovém peelingu? To přece patří do péče o pleť, do stránek o kosmetice!
Ano, je to pravda, i tam peeling patří. Nicméně peeling jako takový má mnohem širší spektrum účinků než jen udržovat naši pleť hladkou a pěknou.
Jaké jsou jeho další účinky?
- odstranění odumřelých kožních buněk a případných nečistot z povrchu kůže;
- vyrovnání povrchu kůže;
- uvolnění pórů v kůži a tím snížení tvorby komedonů a akné;
- podpora tvorby kolagenu a elastinu v kůži;
- pomáhá redukovat projevy celulitidy;
- prokrvení pokožky a její příprava na případné další ošetření (masáž, zábal, promazání, epilace či depilace,…);
- spolu s promazáváním prevence praskání pokožky v místech se suchou a ztvrdlou kůží (nejčastěji paty, kolena a lokty);
Pro mne jako masérku je důležité, že kůže klienta je po peelingu lépe připravená vstřebávat použité masážní prostředky. Používám přírodní oleje, které obsahují velké množství biologicky aktivních látek, jejich využití pokožkou je tak mnohem větší. Díky peelingu se tedy účinnost masáže násobí. Je to taková malá masáž před masáží! 🙂
Co je tedy peeling
Jedna ze skvělých technik, jak udržet pěknou, hladkou a hlavně zdravou pokožku. Jedná se o odstraňování vrchní vrstvy pokožky různými způsoby:
- mechanicky;
- chemicky;
- enzymatický;
- laserem…
Některé způsoby jsou využívány i lékaři jako součást léčby těžkých forem akné. V textu níže se věnuji mechanickému peelingu, ostatní způsoby doporučuji nechat odborným rukám dermatologů či kvalifikovaných kosmetiček.
Mechanický peeling se provádí třením pokožky jemnými krouživými pohyby za pomoci peelingové směsi. Jedná se o abrazivní částečky namíchané v oleji, emulzi či krému. Peelingovou směs si můžeme zakoupit v běžném obchodě s kosmetikou či v lékárně. Při nákupu se díváme, zda je na tělo či pleť obličeje, a podrobně si přečteme návod na použití.
Domácí peelingová směs
Pokud preferujeme domácí kosmetiku či chceme ušetřit, můžeme si namíchat domácí peelingovou směs. Jak na ni?
Připravíme si
- peelingový základ – vybereme si dle vlastní potřeby a konkrétní situace. Důležité je, aby se dal mazat a nebyl příliš tekutý – krém, rostlinný olej, sprchový gel, jogurt, …
- abrazivní částečky – mletá káva čerstvá či zbylý „lógr“, jemně mletá sůl, cukr krupice, namleté ořechy, …
- doplňující výživné a hydratační látky – nejsou nutné – dle vlastní preference – čerstvá či sušená syrovátka, med, přírodní éterické oleje či bylinný výluh dle výběru, …
Příklad peelingové směsi:
- olivový olej, sůl, trocha sprchového gelu, éterický olej dle výběru – použití na celotělový peeling při sprchování či koupeli
- kokosový olej, mletá káva, cukr – použití na celotělový peeling při sprchování či koupeli
- jogurt, slunečnicový olej, cukr – použití na celotělový peeling při sprchování či koupeli
- olivový olej, ricinový olej, sůl, několik kapek tee tree oleje, citronová šťáva – na paty, kolena, lokty
- olivový olej, levandulový olej, sůl nebo cukr – na paty, kolena, lokty
- …..
Po použití peelingové směsi se vždy řádně opláchneme teplou, ne však horkou vodou a zlehka utřeme. Pokud máme pocit, že to naše pokožka potřebuje, vmasírujeme do ještě vlhké kůže mandlový či olivový olej, samotný nebo s přídavkem dalších pečujících olejů (arganový, jojobový, ricinový, …) a přírodních éterických olejů a necháme vsáknout.
A jak často používáme peeling?
Peelingem ošetřujeme celotělově ideálně jednou týdně, paty a ruce dle potřeby. Pleťový peeling s opatrností praktikujeme max. jednou týdně a vyhýbáme se partiím kolem očí a rtů. Podrobnosti k ošetření pat najdete také na stránce Popraskané paty – nejen kosmetický problém
Pingback: Popraskané paty - nejen kosmetický problém - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová