„Zní to jako otázka pro křížovkáře. Co je to? Bylina na čtyři, začíná na ypsilon. Ano, je to yzop. A znáte jej? Voněli jste si již někdy k němu? Má nádherně hořce kafrovitou vůni, které já osobně nemohu odolat. Mám potřebu zabořit ruce do keříků nebo je jen pohladit a pak k rukám čichat a zhluboka dýchat. Věřím na energetické působení mezi živými organismy a yzop je jednou z bylinek, které si mne našly.“ Toť jen úryvek z mé webové stránky o yzopu lékařském.
Váže se mi k němu jedna malá vzpomínka: Relativně nedávno jsem přinesla do práce jako vždy pár čerstvých bylinek, které dám do „lahůdkového“ čaje, jenž si s kolegyněmi v práci děláme. Občas udělám při té příležitosti takovou malou poznávačku. Vzala jsem kousek mnou milované yzopové natě a dala přičichnout kolegyni, jestli pozná bylinku. Zhluboka se s úsměvem a zvědavostí nadechla a „Fuj, co to je, ježíšmarjá!“ 😀 Ano, je to jen potvrzení toho, že to, co jednomu voní, druhému vonět nemusí. Jako se liší potřeby každého z nás.
Každý rok na jaře jeho keříky hluboce seříznu a už se těším, až začne kvést. Vykvétá až jako další v řadě po levanduli či mátě společně se svou sestřenicí saturejkou horskou. Jako všechny hluchavkovité je hojně vyhledáván a obletován včelami a motýly.
Pro jeho tonizační schopnosti bývá často používán yzopový vinný macerát (hysopkové víno) v geriatrii a osobně jej používám v kuchyni, do čajových směsí a také například do masážního oleje.
Více o něm a o jeho možném využití se dočtete zde.