Určitě to znáte. Jdete ven, fouká tam a mrzne a okolí vám radí: „Dej si něco na krk, ať neprochladneš!“ Pak Vás začne bolet v krku a slyšíte pro změnu: „To chce studený na krk a zabalit!“ A to nemluvím o zádech, bolesti hlavy nebo kloubů atp. Jeden radí: „Dej si teplou sprchu.“, druhý: „Jen suché teplo!…“ Takže teplo nebo chlad?
Jak se v tom proboha vyznat?
Obecně se držím pravidla, že pokud se jedná o akutní zánět, teplem se jeho rozvoj urychlí a chladem se zklidní. U chronického tomu je spíše naopak. Záleží ale také na příčině.
Jak na to konkrétně?
-
zánět v krku (angína, zánět nosohltanu)
Priessnitzův obklad (zábal) – plena nebo ručník namočený ve studené vodě srolujeme a obtočíme kolem krku. Na něj položíme igelit a překryjeme teplým, nejlépe vlněným, šátkem.
Po prvotním schlazení tkání pod obkladem dojde díky obranné reakci těla k silnému prokrvení a prohřátí místa a tím ke zvýšení přílivu bílých krvinek, bojujících se zánětem, do tkáně a k odlivu zánětlivých odpadních látek z postiženého místa pryč. A to nemluvě o tom, že většině bacilů se ta zvýšená teplota v místě nelíbí.
Jiná věc je, že máte při angíně (nebo odebrání mandlí… ) v krku otok a ten je dobré snižovat. Doktoři v urgentních případech nasadí třeba i kortikoidy, ale běžně se doporučuje právě ten nanuk, při jehož cucání se ochladí přímo oteklá tkáň. Ano, někdy i léčba může být příjemná. 🙂 Další rady jak na bolesti v krku najdete zde.
-
zánět dutin, pocit plného nosu
Zde je dobré suché teplo, typicky nahřátý šátek na čelo. Tím se uvolňuje okolí dutin a zlepšuje odtok hlenů, které nám tam působí problémy. Doporučené parní inhalace můžou být při zánětu dutin na škodu, protože se při nádechu do dutin dostane vlhkost a díky tomu teplu se „vsákne“ do sliznice a ta nabobtná, sníží se průchodnost dutin, zhorší zánět a tím se zhorší odtok hlenů pryč.
Ale třeba inhalace éterických olejů (eukalyptus, máta…) či inhalace nebo proplach nosu slanou vodou (nálevem z přesličky, řepíku apod.) působí pozitivně. Ideální jsou aromalampičky, nakapaný EO na papírový kapesníček položený vedle polštáře apod. Inhaluje se hlavně účinná látka bez nadbytku vlhkosti a dochází naopak k splasknutí sliznic a úlevě.
-
bolest hlavy
Jako prevence často stačí chránit krk před průvanem, aby nás díky staženému a prochlazenému šíjovému svalstvu hlava nerozbolela. Můžeme také mít klasickou migrénu. Ale když už se stane, studený obklad na čelo a spánky může být to pravé. Pozor, pokud bolest hlavy má příčinu v ucpaných dutinách. Tam je chlad naopak velmi nevhodný.
-
bolest kloubu
Při akutním zánětu např. ramene dáváme jako první pomoc studený obklad. Pokud bychom dali teplý, tak se ten zánět urychlí a bolí to jako bestie. Často je třeba v krátké době navštívit lékaře a nebo sáhnout po volně dostupných léčivech dle porady s lékárníkem.
Při artróze či revmatické artritidě se jedná o zánět chronický, vyvolaný změnami v kloubu a jeho okolí. Teplo vám udělá dobře, protože se zvětší prokrvení tkáně a odnáší se zánětlivé „výpotky“ pryč z okolí kloubů. Tzn. teplý suchý obklad je fajn. Prohřátí a prokrvení můžete umocnit i nanesením krémů či emulzí s obsahem kapsaicinu (je obsažen mmj. v chili papričkách), zázvoru apod. a jejich následným překrytím suchým obkladem. Není od věci ani Priessnitzův zábal či absolvování klasických či baňkových masáží.
-
záda
Suché teplo při ischiasu, staženém šíjovém svalstvu apod. je super. Díky teplu dochází k uvolnění prohřátých partií a snížení bolesti. Doplníme-li později relaxační masáží, další plus. Mokré teplo už je problém. Zhoršení bolesti nezpůsobuje přímo teplá sprcha nebo teplý obklad, ale je to fyzika. Po vysprchování, sundání mokrého obkladu apod. jsou tkáně pěkně uvolněné a pokožka díky vlhkosti nadměrně vede teplo, ale bohužel v tu chvíli z těla ven a dochází k nechtěnému ochlazení a stažení svalstva (tkání) a prudkému zhoršení stavu.
-
otok, pohmožděnina
Udělali jste si výron, narazili holeň či spadli a máte koleno jako jednu velkou bambuli? Studený, ba přímo ledový obklad vám jako první pomoc rozhodně pomůže. Později, po lehkém splasknutí mažte mastmi na naraženiny a pohmožděniny, kterých je na trhu přehršel, a nechte v klidu, ať se může otok a pohmožděnina vstřebat a tkáň zregenerovat.
-
bolest ucha
Pokud vás začne bolet ucho, snažte se chladit, ideálně suchým chladem. A pozor na průvan. Dříve doporučované teplé načesnekované topinky jsou chybou, ani ne tak kvůli tomu česneku, to naopak, ale teplo urychlí zánět a krom vysoké bolestivosti může hrozit i prasknutí bubínku a jeho trvalé poškození. Chlaďte a spolehněte se na bylinky (aloe, netřesk, česnek) nebo antibiotické kapky a protizánětlivé léky od lékaře.
A ještě snad jedno malé doplnění. Na zub chladný obklad a k zubaři, na ledviny teplo, na křeče v podbřišku při menstruaci teplo…
A bolesti nejasného původu neřešme podomácku a šupejme k lékaři!
Ve všech případech si uvědomujme, že obklady jsou vždy jen podpůrným a ne jediným léčebným prostředkem! Používáme je v kombinaci s bylinkami, čaji či terapií předepsanou od lékaře!
Pingback: Nezvané kamarádky - artróza, revmatická artritida, bolest kloubů - AB-regenerace - Alena Bindrová
Pingback: Nachlazení a bolest v krku - co s tím? - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová