Nachlazení a bolest v krku – co s tím?

Je tu konec září a po něm hned přijde podzimní proměnlivé počasí. Naše těla, zvyklá na teploučko, si začínají pomalu přivykat chladnějším ránům a častějšímu studenému větru. Než se zadaptujeme, k běžné rýmě a kýchání se často přidruží bolest v krku. Způsobují ji viry a bakterie, které kolem nás „lítají“ možná trochu víc než obvykle a tělo oslabené změnami počasí, stresem ze začátku školy (pro žáky i rodiče 🙂 ) či z práce apod. se s nimi hůře vyrovnává.

Máme pocit škrabání v krku, někdy se změní na bolest, pocit knedlíku v krku a teplota začíná pomalu stoupat.

Co s tím, jak se těchto nepříjemných příznaků nachlazení co nejrychleji zbavit, jak si pomoci domácími prostředky? Už přešlo bolení v krku do angíny a máte antibiotika? I zde se dá níže uvedenými způsoby urychlit léčba.

Kloktáme!

Kloktáním jemně čistíme sliznice dutiny ústní a horní část hltanu, odplavujeme případné hleny s choroboplodnými zárodky, zbytky jídla ulpělé na mandlích atp. Dle použité přísady desinfikujeme dutinu ústní a pomáháme zklidnit podrážděnou sliznici. Jedná se také o velmi jemnou masáž dutiny ústní a horní části hltanu a hrtanu.

Za důležitou považuji teplotu kloktadla: kloktáme vlahým až teplým roztokem tak, aby se sliznice mohly uvolnit! Ideální je teplota lidského těla. Při použití studeného roztoku by se nám sliznice stáhly a nepustily pryč hleny atd., horký je nepříjemný a mohl by citlivé sliznice i poškodit.

Jak kloktáme?  Kloktadlem vypláchneme dutinu ústní, začneme kloktat a před tím než vyplivneme, tak lehce pustíme kloktadlo do krku. Opakujeme, dokud nespotřebujeme celou sklenku. Kloktáme třeba 5x denně.

Jako kloktadlo můžeme použít:

  • slanou vodu – 1/2 lžičky soli (kuchyňská či mořská) rozpustíme ve sklenici teplé vody;
  • skleničku teplé vody s pár kapkami jodové tinktury;
  • 1 čajová lžičku šalvějové tinktury (domácí či Florsalmin z lékárny) rozmíchanou ve sklenici teplé vody;
  • nálev nebo odvar ze šalvěje, řepíku nebo jejich kombinace;
  • šalvějový nálev s lžičkou šalvějové tinktury (využijeme celý potenciál;
  • nálev z yzopu;
  • macerát ze slézu či proskurníku – je velmi vhodný při podrážděné a bolestivé sliznici v krku; uklidňuje a chrání

Snad jen ještě jedna, dvě rady:

  • prosím, nestřídejte příliš výše uvedená kloktadla, snažte se vydržet u jednoho alespoň pár dní. Účinek se nikdy nedostaví okamžitě, je třeba trpělivosti;
  • po kloktání alespoň 1/2 hodiny nejezte a nepijte, ať mají účinné látky z kloktadel čas působit.

Masáž kořene jazyka!

Před každým kloktáním je vhodné provést masáž kořene jazyka. Uvolníme a lehce prokrvíme přilehlé tkáně, okolí krčních a nosních mandlí a pomůžeme k lepšímu odplavení případných hlenů, choroboplodných zárodků apod.

Jak na to? Je to jednoduché. Stoupněte si před zrcadlo. Není to sice nutné, ale efektní určitě, ocení zvláště děti. 😀 Vyplázněte na sebe jazyk, ale opravdu pořádně. A znovu a znovu. Celkem alespoň 20x. A to je vše. 🙂

Jedná se o velmi jednoduchou a přitom efektivní metodu, kterou málokdo provádí. Vzhledem k jejímu podpůrnému účinku při léčbě nemocí z nachlazení je to škoda.

Obklady a zábaly krku

Při angínách se velmi osvědčily i obklady v oblasti krku či zábal. Velmi vhodný a lety osvědčený je tzv. Priesnitzův zábal, jeho popis i účinky jsou zpracované v příspěvku Teplo nebo chlad, vlhko nebo sucho? To je oříšek.

Vhodný je též zábal látkou namočenou v nálevu z dobromysli obecné.

Samozřejmostí při onemocněních z nachlazení je dostatečný přísun tekutin, nejlépe teplých čajů (černý, zázvorový, šípkový, bezový …), doplňování vitamínu C. Pokud je chuť k jídlu, tak lehká jídla s dostatkem ovoce a zeleniny. Preventivně posilujeme imunitu například i za pomoci bylinek zvaných adaptogeny. Nejznámější z nich vzhledem k nachlazení je určitě echinacea alias třapatka nachová a tinktura z ní.

Při větších problémech se samozřejmě řiďte radami lékaře a dodržujte dávkování a délku léčby antibiotiky či jinými léky, pokud vám je lékař předepsal. Výše uvedené domácí prostředky berte jako podpůrnou léčbu, nikoli nosnou!

Příspěvek byl publikován v rubrice O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Nachlazení a bolest v krku – co s tím?

  1. Pingback: Teplo nebo chlad, vlhko nebo sucho? To je oříšek. - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová

  2. Pingback: Jednoduchá domácí mast jako pomoc při nachlazení - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *