Je tu neodvratně jaro a s ním internet plný rad na to, jak zatočit s jarní únavou. Některé jsou fajn, některé pro zasmání a některé i nebezpečné. Jak se v nich vyznat?
Pokud se jarní únava objeví, nejlepší je používat zdravý selský rozum. A pokud si nejste přece jen jistí, zkuste se podívat na níže uvedené rady.
Co je vlastně jarní únava?
Často se tento termín skloňuje, ale co to znamená? Vždyť jaro pro všechno na Zemi znamená příliv energie, hodně sluníčka, jak z toho můžeme být unavení?
Začátek jara totiž znamená také konec zimy a tedy také konec několikaměsíčního období nízkého slunečního svitu, nedostatku vitamínů z čerstvé zeleniny a ovoce, energeticky bohaté stravy plné tuků a cukrů, nedostatku pohybu na čerstvém vzduchu, častých výkyvů teplot při přechodu z přehřátých bytů ven a zpět, k tomu si přidejte pracovní vytížení a další stresy, které s sebou nese život v dnešní společnosti.
I jen několik z výše uvedených bodů s sebou nese zvýšený stres a k tomu přidejte v kontrastu tu jarní energii, která se na nás odevšad valí, a už se v tom vezeme.
Co tedy s tím?
Vezměme rozum do hrsti.
Chybí nám čerstvý vzduch? Nedostatek pohybu? Šup ven. Pravidelné procházky ráno, večer nebo třeba před obědem, nejlépe v přírodě, nás osvěží. Také lehké cvičení formou jógy, rekondičního protahovacího cvičení, jogging či plavání v bazénu jsou k nezaplacení. Nebo zkusme, pokud nám to počasí dovolí, jezdit do práce na kole či choďme pěšky.
Nepřehánějme to však, pokud nejsme zvyklí, se silovými sporty a plným sportovním tréninkem.
Oblékejme se tak, aby nám nebylo příliš teplo a ani zima. Obojí je špatně.
Další důležitou součástí přechodu na jarní režim je strava. 🙂
Zkusme omezit živočišné tuky, maso, sladká jídla, moučná jídla a naopak zařaďme lehčí potraviny jako jsou například zakysané mléčné výrobky (nejlépe bílé), ovesné vločky, kroupy, sušené ovoce a ořechy a dostatek čerstvé rostlinné stravy či kvašené zeleniny. K tomu pijme dostatek tekutin, nejlépe vody či bylinných čajů pomáhajících vnitřní očistě těla po zimě.
Jaro nám prostřelo bohatý zelený stůl. Co si z něj vybrat?
Kopřiva dvoudomá nebo kopřiva žahavka – nejznámější jarní bylina doporučovaná k tzv. detoxikaci těla, jelikož má krev čistící schopnosti , podporuje krvetvorbu a je močopudná. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Je vhodná do nádivek, v úpravě jako špenát, do jarní zeleninové polévky a nebo jako součást pitného režimu. Ideální je ji sbírat právě teď na jaře mladou, ještě než jde do květu. Sbíráme okolo oběda a odpoledne, kdy v ní klesá množství dusičnanů. Čerstvou spaříme a používáme do jídla, či si z ní uděláme vitamínový nápoj nebo čaj.
Recepty
Kopřivový čaj – hrst čerstvých kopřivových listů nasekáme a dáme do hrnečku. Přelijeme vřící vodou a necháme 15 minut louhovat. Poté nejlépe teplý vypijeme. Pijeme během dne max 3 hrnky kopřivového čaje a k tomu až 2 litry dalších tekutin. Vše se snažíme vypít do 17. hodiny denní, abychom stihli vyloučit tekutiny močí než půjdeme spát. Je velmi nepříjemné se budit v noci na záchod a k tomu i ledviny potřebují svůj klid. Kopřivový čaj pijeme maximálně po dobu 3 týdnů, abychom si nepřetížili ledviny. Podobný účinek můžeme čekat od bršlice kozí nohy, mladého březového listí apod.
Bylinný zelený nápoj – 2 hrsti opláchnuté čerstvé kopřivy vložíme do mixeru a zalijeme půllitrem studené vody. Rozmixujeme najemno a necháme stát několik minut. Poté přecedíme přes hrubší sítko a zelenou vodu vypijeme. Tento nápoj je možné a velmi vhodné doplnit o další zelené byliny a to pampelišku lékařskou, bršlici kozí nohu, sedmikrásku (celou) apod. Já si do něj přidávám někdy i šťávu z 1 citronu.
Osobně piji denně 1 dávku tohoto zeleného nápoje max 14 dní na jaře. Do těla dostanu i biologicky aktivní látky bílkovinné povahy a vitamíny, které kopřiva obsahuje a varem by se zničily.
Jarní bylinková polévka – Nasbíráme si několik hrstí mladých rostlinek pampelišky, bršlice, sedmikrásky, šťovíku kyselého, řebříčku, kopřivy, pažitky, medvědího česneku, dobromysli atp., opláchneme je a nasekáme nahrubo. V hrnci zlehka osmahneme jarní cibulku na trošce másla či oleje, přidáme nastrouhanou kořenovou zeleninu dle chuti, jeden nadrobno nakrájený brambor, osolíme a přelijeme vřící vodou. Můžeme přidat kousek zeleninového bujónu.
Jakmile zelenina změkne, přidáme nasbírané bylinky a ihned stáhneme z plotny. Dle chuti dosolíme a opepříme. Podáváme s pečivem či samotné dle libosti.
Salát z jarních bylinek – několik hrstí bylinek z minulého receptu, jarní cibulku, ledový či hlávkový salát, kedlubnu, ředkvičku natrháme či nakrájíme na hrubší kousky. Zakápneme zálivkou z citronové šťávy, stolního rostlinného oleje (doporučuji řepkový či slunečnicový), soli, pepře a půl lžičky moučkového cukru. Do zálivky můžeme přidat i trochu sušených provensálských bylinek. Promícháme a podáváme jako přílohu k hlavnímu jídlu či jako svačinku s vařeným vajíčkem a pečivem.
A nakonec!
Nezapomeňme, únava nám oznamuje, že si potřebujeme odpočinout. Jednou z nejlepších a velmi důležitých relaxačních aktivit je totiž spánek! Ale o tom zase někdy jindy. 🙂
Pingback: Kvašená zelenina - přirozená dávka zdraví - AB-regenerace - Alena Bindrová
Pingback: Čaj z listu jahodníku obecného - AB-regenerace - Alena Bindrová
Pingback: Medová masáž - kúra, jako stvořená pro jaro - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová