Jak na namožené svaly?

Pamatujete se na ten pocit, kdy se ráno po fyzické aktivitě nemůžete hnout, všechny svaly vás bolí a vy se děsíte toho, jaké to bude zítra, protože to přece bývá ještě hůř?

Někdo to, pravda, zažil možná naposledy někdy na základní škole po povinném běhu na 1500 m nebo nečekaných leh-sedech, které si na něj vymyslel tělocvikář. A jen představa, že by si to měl zopakovat vyvolává hrůzu v očích a bolest ve svalech a nikdy více se tomuto stavu nemíní přiblížit. 😀

Ale většina z nás se, chtě – nechtě, do této situace dostává průběžně. Pokud by naše fyzická aktivita byla pravidelná, bylo by to skvělé. Tělo by se utužilo, svaly neprotestovaly a nám by bylo hej.

Jenže je to často úplně jinak. Celé dny strávíme vsedě před počítačem, na gauči u televize a největší aktivitou je chůze do schodů v domě nebo na autobus. A najednou akce. V rámci novoročního předsevzetí trháme rekordy v touze po dosažení štíhlého těla. Na jaře zahrada zavolá po shrabání listí a úpravě záhonků, na konci léta je třeba nařezat dřevo, pak zase zrýt záhony. Vyjedeme na výlet a slezeme kopec, který jen vypadal malý atp… Nebo jsme na fyzickou aktivitu zvyklí, ale v rámci tréninku si přidáme trochu víc a jsme tam taky.

Co se to vlastně s tělem děje?

Svaly a vazy jsou zvyklé na určitou zátěž. Pokud je donutím k vyšší aktivitě než jsou zvyklé, poruší se jejich struktura, vznikají mikrotrhlinky v tkáních, vyplavuje se kyselina mléčná do svalů atd. Podrobné vysvětlení stavu je pro zájemce k nalezení na každém pořádném fyzioterapeutickém či fitness webu a v odborných knihách.

Tělo na nepřiměřenou aktivitu reaguje jediným možným způsobem. Začne se bránit. Dá vám najevo únavou a bolestí, že je třeba zklidnit. A pokud mu to umožníte, začne regenerovat.

Co s tím?

Když už se takhle pěkně „namůžeme“, nezbývá nám nic jiného, než počkat, až to přejde. Nicméně si můžeme nepříjemný stav trochu ulehčit.

Na urychlení regenerace skvěle funguje šálek kurkumového mléka (1 čajová lžička kurkumy  povařená v mléce) vypitý bezprostředně po velké fyzické námaze a vyčerpání. Výsledkem je žádná nebo malá bolestivost svalů z námahy.
Uvolnění svalového napětí dosáhneme teplem a klidem. Neuškodí vypít večer před spaním čaj pro uvolnění a uklidnění a namazat či namasírovat namožené části těla olejem nebo emulzí s obsahem bylinek či éterických olejů. Spoustu jich hotových najdete v lékárnách či drogeriích.

Domácí olejové maceráty

Já ráda používám své vlastní domácí olejové maceráty: z růže stolisté, aloisie trojlisté, levandule lékařské, rozmarýnu lékařského či pelargonie vonné.

Kvetoucí pelargonie vonná

Taková koupel ve vaně s teplou vodou s přídavkem výše uvedených bylin a následný spánek také dělají divy.

Na výrony a pohmožděniny používám studený obklad (může být máčen v octové vodě), kostivalovou mast, mast s arnikou. Dobrou zkušenost mám také s obkladem z domácího macerátu květů jírovce maďalu (kaštan koňský) v alpě francovce. Namožená a pohmožděná místa rychle zklidňuje.

Macerující se květy jírovce maďalu v Alpě francovce.

Z hotových léčiv na trhu mám pozitivní zkušenost s mastí Traumaplant. (Pamatuji se, jak mne potěšilo, že používám opravdu dobrý průmyslově vyráběný prostředek pro svaly, klouby a šlachy, když v tv přenosu ze zimní olympiády v Soči ve zdravotnickém kufříku doprovodu české reprezentace ležela právě tato mast nahoře ve větším počtu ks připravená k použití.:) )

Dále pro regeneraci je vhodná sauna, bazén, obzvláště relaxační bazény s vířivkou! 😉

Pamatujme, regenerace potřebuje hlavně čas a klid! Pomáhá protahování postižených částí těla a mírný pohyb!

Jen u výronů a pohmožděnin ze začátku s tím pohybem počkáme – a dbáme případných rad lékaře!

Máte svůj recept, jak na regeneraci po výkonu? Napište jej dolů do komentářů, ráda se dozvím nové věci. 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice O bylinách, Zdraví a rady pro zdraví se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Jak na namožené svaly?

  1. Pingback: Tymiánový sirup - domácí výroba ano či ne? - AB-regenerace - Alena BindrováAB-regenerace – Alena Bindrová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *