Po nedávné diskusi na Facebooku jsem se rozhodla napsat článek o tom, co pro sebe udělat doma pro prevenci a stabilizaci stavu našich kloubů. Všude, kam se kolem sebe podívám, někoho bolí koleno, kyčel, klouby na rukou. A první, po čem spousta lidí sáhne, jsou léky na bolest a zánět. Mne zajímá, jak si pomoci domácími prostředky. Léky pro mne nejsou první volba.
Potíže s klouby mají na svědomí nejčastěji nemoci pojmenované jako artróza či revmatická artritida. Rozdíl mezi nimi je zjednodušeně tento:
- artróza – opotřebení kloubů, ztráta chrupavky, snížení tvorby kloubního mazu a jako následek bolest, mikrozáněty v okolní tkáni, otok, snížení pohyblivosti. Postihuje nejčastěji velké klouby jako jsou kyčle, kolena a ramena.
- revmatická artritida – jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá mimo jiné kloubní tkáň a její okolí, vzniká chronický zánět, dochází k deformacím a opotřebení kloubu, zvýšené bolestivosti, otokům, snížení pohyblivosti. Postihuje nejčastěji malé klouby na rukou a nohou, ale není to pravidlo. Příčina zatím není zcela jasná. Mnohde se píše, že je za ní i genetika.
Přesnější popis těchto chorob najdete na jiných webových stránkách pomocí vyhledávače, nebo např. po klepnutí na výše zvýrazněný pojem. 🙂
Jak si pomoci doma?
Různé příčiny, leč pomoc velmi podobná. Pro prevenci a stabilizaci stavu kloubů je důležitá zdravá strava s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce. Pro výživu jsou důležité i níže uvedené potraviny či potravní doplňky.
- silné masové vývary z masa s kostí (hovězí, vepřové, kuřecí…) a kořenové zeleniny;
- jídla obsahující kolagen – sulc, tlačenka, vařená ryba i s vývarem;
- vitamín C, zinek, vitaminy skupiny B, obzvlášť thiamin;
- bylinky zklidňující zánět, čistící krev a vyživující klouby. Typické jsou ledvinové čaje (např. Jančův čistící čaj), dále kurkuma, tužebník jilmový,
bez černý, maceška rolní;
- známý bylinář Pavel Váňa doporučoval Čertův dráp (Harpagophytum procumbens) – v tinktuře či čaji, popř. mast jako doplněk;
- dýňový olej, dýňová semínka, melasa, rakytník, lněný olej;
- různé druhy semínek a ořechů.
Pokud nemáme akutní zánět, tak přikládáme pro rozpohybování teplé obklady, obklady z natlučených listů hlávkového zelí, listů kostivalu či kostivalové masti. Na místě může být i použití masti s obsahem chilli, jelikož se zlepší prokrvení tkání v okolí kloubů a dochází k odplavování zánětlivých výpotků z postiženého místa.
Více o obkladech se dozvíte v článku Teplo nebo chlad, vlhko nebo sucho?…
Při bolesti kloubů je také účinné přikládání baněk. Ideálně alespoň 2x do měsíce.
Naše babičky také používali nejen jako preventivní, ale i léčebný prostředek, kopřivy. Šlehali jimi postižené klouby a díky prokrvení v místě „popálení kopřivami“ docházelo k zlepšení stavu.
Určitě nezapomínáme na přiměřený pohyb, i když to bolí. Velmi vhodné je plavání, umírněně jízda na kole a každodenní chůze. Snížení váhy, pokud máte vyšší, je také na místě.
Pokud již chrupavka v kloubu chybí, je jí velmi málo či máme zdeformované klouby, už často pomůže jen operace a do té doby protizánětlivé a bolest tlumící léky předepsané lékařem.
Bolest kloubů může být způsobena ale také jinými nemocemi, např. dnou či Běchtěrevovou chorobou atd. O těch třeba někdy jindy.
Přeji všem, kdo problém s klouby mají, hodně sil, trpělivosti a zdraví! 🙂 😉