Letošní podzimní období je zkouškou imunity. Jakoby se příroda pokoušela zjistit, jak jsme se v létě činili, zda jsme se dostatečně hýbali, zda jsme si zásobili těla dostatkem minerálů a vitamínů, jestli jsme se otužovali atd. A zkouší nás opravdu intenzivně. Jednou pustí z nebe řádný ceďák, fouká ledový vítr, teplota jen lehce nad nulou, další den zasvítí sluníčko. Teploty se zase chvíli drží nad 10°C a fouká vlhký teplý větřík. A meterologové už upozorňují na další příliv chladného vzduchu.
Jak takové počasí a k tomu celospolečenský stres díky epidemii Covidu-19 ovlivňuje náš imunitní systém a tím naše zdraví, je nasnadě.
Nachlazení, tak typické pro toto období, na sebe nenechá dlouho čekat. S ním přichází rýma, kašel a občas i zvýšená teplota.
Jak na prevenci?
Dodržujeme pitný režim. Při nachlazení tělo podpoříme bylinkovými čaji např. z bezu, tymiánu, mateřídoušky, divizny, slézů či dobromysli.
Preventivně jíme stravu bohatou na minerály a vitamíny, zvláště vitamín C. Každodenní konzumace čerstvé či kvašené zeleniny a čerstvého ovoce je základ.
Určitě nezapomínáme na jedny z našich běžných zelenin – léčivek, kterými jsou cibule, česnek a křen. Nejen, že se jedná o velmi účinné preventivní prostředky, ale jsou zároveň běžně dostupné a ani finančně nás nezruinují.
Pokud chceme využít jejich léčebné účinky na naše zdraví, je třeba je konzumovat zasyrova. A to i přes to, že česnek a cibule nezanechávají zrovna nejvoňavější dech. Jejich pozitivní účinky dalece předčí všechna negativa.
Čerstvé si zachovávají své léčebné účinky, které se varem ztrácejí!
Jedná se o přírodní antibiotika, antiseptika a antioxidanty. Obsahují mnoho minerálních látek a vitamínů. Krom mnoha jiných účinků cibule a česnek ulehčují vykašlávání, křen uvolňuje ucpané dutiny a všechny likvidují patogenní bakterie. Jsou protizánětlivé.
Příklad užití?
Cibuli použijeme v kuchyni do zeleninových salátů, nakrájíme na kolečka a nasypeme na chléb s máslem, dáme do rybičkové pomazánky, nasypeme na talíři na guláš, přidáme jako oblohu ke steaku, …
Stejně tak můžeme použít česnek do česnekové pomazánky, na chléb s máslem nakrájený na kolečka, v česnečce, do těstovinového salátu, …
Křen je výborný v salátu z červené řepy společně s cibulí, můžeme jej konzumovat místo hořčice k párkům či vařenému nebo pečenému masu, nebo samostatně křen s medem (recept níže). V dnešní době je nedoceněná také např. křenová omáčka.
Pokud už jsme se nachladli, je možné sáhnout po těchto receptech.
Cibulový sirup – z medu či cukru
Několik oloupaných cibulí nakrájíme a nasypeme do zavařovací sklenice. Zalijeme ji medem nebo zasypeme několika lžícemi cukru. Zavřené necháme stát, dokud neuvidíme, že cibule pouští šťávu. Poté ji otočíme a přes cedník necháme vykapat do další sklenice. Výsledný sirup užíváme po lžících. V ledničce vydrží v uzavřené sklenici několik dní.
Cibulový čaj
Cibuli oloupeme a nahrubo nakrájíme. Dáme do kastrůlku s vřící vodou a necháme 5 minut povařit. Poté stáhneme z plotny, necháme 15 – 20 minut louhovat, přecedíme a teplé popíjíme slazené medem.
Česneková polévka – česnečka
Do 1 l vroucí osolené vody dáme vařit 1 velkou bramboru nakrájenou na kostičky a nastrouhanou kořenovou zeleninu – mrkev, petržel, celer. Pokud máme domácí zeleninový či masový vývar je možné použít i ten. Když zelenina změkne, přidáme čerstvě namletý pepř a stáhneme z plotny. Poté přidáme alespoň 3 čerstvě prolisované stroužky česneku a trochu majoránky. Máme-li čerstvou zelenou petrželku, přidáme též. Ještě horkou polévku sníme a ideálně vlezeme pod peřinu a vypotíme se.
Křen s medem
Jeden pěkný kořen křenu nastrouháme ideálně v robotu najemno a promícháme s pravým včelím medem v poměru 1:1. Vzniklou směs dáme do uzavíratelné sklenice a uchováváme v lednici. Každý den si dáme 1 lžičku ráno a 1 lžičku večer. Nejlépe po jídle, abychom si nepodráždili žaludeční sliznici.