Pomoc při zablokování žeber

Blokáda žeber je jedním z častých důvodů, které vedou klienta k masérovi. Projevuje se mmj. prudkou vystřelující bolestí na hrudi či zadní straně hrudníku, která zintenzivňuje při nádechu. Taky se může vyskytovat na stranách hrudníku či pod lopatkou. Někdy během jednoho, dvou dnů sama zmizí, jindy přetrvává. V každém případě je velmi omezující a nepříjemná.

Příčinou takové bolesti (zvláště v levé části hrudníku) může být např. i infarkt myokardu, angina pectoris, … Proto je důležité se obrátit na lékaře při podezření na tyto příčiny. O tom, že by zanedbání mohlo mít fatální důsledky, není třeba spekulovat.

Jak jsem si mohl zablokovat žebra?

Pokud jde opravdu o blokádu žeber, první co nás napadne, je otázka: „Jak jsem k ní přišel? Vždyť jsem nic nedělal.“ Důvod je obecně jasný. Máme 12 párů žeber, které jsou propojeny s hrudními obratli a prvních 7 párů i s hrudní kostí pomocí kloubů. 3 páry jsou vepředu spojeny s hrudní kostí chrupavkou a dva páry jsou tzv. volné. A právě v kterémkoli kloubním spojení může dojít k posunu do nepřirozené polohy, tzv. blokádě. Zablokovat se může žeber i více najednou.

K blokádě dojde ve chvíli, kdy jsou svaly v dlouhodobé nerovnováze, při špatném držení těla v jedné poloze apod. Způsobit to může dlouhá jízda autem, dlouhé sezení u počítače s přetočením trupu, práce s ručním nářadím (nabírání těžkého materiálu lopatou, vidlemi), ale také nevhodné posilování. Např. v posilovně nadměrné cvičení přítahů horní kladky nadhmatem při málo posílené spodní části zad a hlubších vrstev svalů horní části zad a celkově neprotaženém trupu.

Jaká je pomoc při zablokování žeber?

Důvodů by se našlo jistě ještě velmi  mnoho. Ráno poté se vzbudíme a „je to tam“. Ale co pak s tím, když se nemůžeme ani pořádně nadechnout?

Pokud víme, že máme zablokovaná žebra, nejlepší je navštívit dobrého fyzioterapeuta, který pomocí tzv. manuálních mobilizačních technik zkusí žebra odblokovat. Často se to podaří napoprvé, což je fajn.  Není to však pravidlo. Pokud jsou svalové a vazivové struktury v okolí kloubního spojení ve velkém napětí, odblokování se nemusí podařit nebo se po odblokování žebra snaží dostat zpět do nesprávného postavení.

Zde je pak příležitost pro masáž. Pomocí masážních tahů se uvolňují okolní tkáně, ošetří se případné spoušťové body a po zrelaxování okolí postiženého místa (bloku) se kloub může lépe vrátit do své původní pozice natrvalo.

Samozřejmě bychom měli myslet v rámci prevence i terapie na pravidelné posilovací a protahovací cvičení, včetně kompenzačních cvičení. Zde je vhodné nechat si poradit od fyzioterapeuta či kondičního trenéra.

Tip na kvalitní fyzioterapeutické webové stránky zabývající se blokádou žeber a jejich prevencí:

https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/blokada-zebra-akutni-bolest-na-hrudniku

https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/automobilizace-c-th-a-horniho-zebra

Příspěvek byl publikován v rubrice Vše o masážích, Zdraví a rady pro zdraví se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *