Křečové žíly a jejich prevence

Křečové žíly trápí nejednoho z nás. Nikdo je nechce, nikomu se nelíbí a mohou dělat problémy. Pokud se již objevily, už vám zůstanou. Dlouhé nohavice je jen schovají. Z velké části je to bohužel geneticky podmíněný problém, přidá-li se k tomu zaměstnání, ve kterém hlavně stojíte nebo sedíte, popř. máte za sebou jedno či více těhotenství, špatná strava, brzy se křečové žíly projeví. A můžete je mít na nohou, ale třeba také v konečníku (ano i hemoroidy jsou křečové žíly) nebo ženy v děloze.

Že je třeba navštívit lékaře a říci mu o nich, je jasné.

Co můžeme pro prevenci křečových žil a zlepšení žilního systému udělat doma? A jak se s nimi naučit žít?!

Vznik cévních problémů lze zpomalit.

  • Snažme se o rozmanitý pohyb.
  • Žádné dlouhé sezení nebo stání. Pokud není vyhnutí, tak alespoň v sedě pod stolem hýbejme nohama v kotnících. Ve stoje zase občas tzv. zapumpujme (na špičky a zpátky). Jde o tzv. svalovou pumpu – svaly pomáhají toku krve směrem nahoru.
  • Dobrým pohybem je i běžná svižná chůze nebo jízda na kole.
  • Dávejme často nohy nahoru. Nejen na židli, ale třeba si i navečer lehnout na zem, opřít nohy o zeď a nějakou tu minutku odpočinout.
  • Pokud si uvědomujeme, snažme se při sezení nepokládat nohu přes nohu. Dochází k útlaku žilních stěn a tím k jejich namáhání.
  • Na nohy v místech výskytu křečových žil mazat gel nebo mast z kaštanu koňského, kostivalu lékařského, popř. z měsíčku. Masáže nohou v místech, kde nemáte křečové žíly, také pomáhají.
  • Dobré jsou i střídavé koupele (teplá voda, studená voda – několikrát během jedné procedury vystřídat, končí se studenou vodou).
  • A vyvarujte se koupelí v horké vodě, dochází k povolení žilní stěny!!

Upozornění!

Masírujeme-li nohy, resp. mažeme gelem či krémem musí být masážní tahy směrem od chodidel vzhůru k srdci. Opačně ne!!!

Nikdy nemasírujeme přímo na křečových žilách, max. zlehka mažeme!!! 

Nikdy nemasírujeme, pokud máme zánět žil!!! Vždy dbáme rad lékaře!!!

Žíly a cévy můžeme podpořit i vnitřně!

Co se týče bylinek a potravin, doplňte do jídelníčku potraviny s obsahem rutinu a dále čerstvé ovoce a zeleninu kvůli aktivním biologickým látkám (vitamíny, enzymy, …). Malý příklad níže:

Jednou z výborných bylinek s obsahem rutinu je routa vonná. Pravidelné užívání formou tinktury nebo čaje má na cévy příznivý vliv a to nejen vzhledem k obsahu rutinu. 😉 Opatrně jen s dávkováním, nepřekračovat.

Obecně známá obsahem rutinu je též pohanka obecná. Nejen jako potravina, ale i její nať se dá použít.

Stejně tak se v bylinářích doporučuje i vnitřní užívání tinktury kaštanu (jírovec maďal). Obsahuje flavonoidy v čele s aescinem, které zvyšují tonus žil a pevnost vlásečnic a dále působí protizánětlivě.

Také se při konzumaci citrusových plodů nevyhýbejte albedu. Má vysoký obsah flavonoidů (vitamin P) a krom antioxidačního účinku zpevňuje stěny cév a žil. Můžete je třeba usušit a namleté přidávat do jídla (např. do müsli nebo obilné kaše k snídani).

Nálev z květů černého bezu zpevňuje žilní stěny. Takže s ním také nešlápnete vedle.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Zdraví a rady pro zdraví se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *