Od jara do podzimu řada z nás sbírá a suší bylinky pro čas potřeby. Kvalitní usušení však nestačí na to, abychom bylinky uchovali v co nejvyšší kvalitě. Stejně důležité je správné místo skladování a doba, po kterou budeme bylinky uchovávat.
Nikdo nebudeme užívat bylinky zvlhlé, napadené plísní či škůdci, jako jsou např. moli. Chceme, aby si uchovaly barvu, voněly a obsahovaly co nejvíce účinných látek.
Proto bylinky skladujeme v temnu, suchu, relativním chladu a dobře uzavřené (ideálně sklo, plechové dózy apod).
Samozřejmě, že ideální je bylinky každý rok vyměnit za čerstvé z nové sklizně, nicméně může se stát, že si bylinku v dalším roce z různých důvodů nestihneme nasušit. Stačí deštivé počasí v době sběru, nedostatek času atp. Proto je dobré vědět, jak dlouho ta která bylinka usušená vydrží.
A jak dlouho nám bylinky vydrží při správném skladování?
Siličnaté drogy (např. máta, meduňka, mateřídouška,…) je nejlepší spotřebovat do roka a poté nahradit novou sklizní. Nicméně i druhý rok se dají s poněkud nižším účinkem použít. Stejně je to s květovou drogou (divizna, měsíček, květ slézu, …). Naťové a listové nesiličnaté drogy (kopřiva, bříza, řepík, …) bez problémů vydrží 2 roky. Korové a kořenové drogy (pameliškový kořen, dubová kůra, oddenek pýru, …) vydrží mnohem déle. Někde se uvádí i 4 – 5 let.